Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biuletyn turystyczny miasta Dzierżoniowa oczami uczestników projektu „Każdy może zostać Omnibusem” stworzony na kolonii w Darłowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biuletyn turystyczny miasta Dzierżoniowa oczami uczestników projektu „Każdy może zostać Omnibusem” stworzony na kolonii w Darłowie."— Zapis prezentacji:

1 Biuletyn turystyczny miasta Dzierżoniowa oczami uczestników projektu „Każdy może zostać Omnibusem” stworzony na kolonii w Darłowie.

2 Zabytki Dzierżoniowa: 1. Pomnik św. Jana Nepomucena 2. Ratusz 3. Kamienica Kellnera 4. Kościółpw. Niepokalanego Poczęcia NMP 5. Kościółpw. Maryi Matki Kościoła 6. Mury obronne 7. Wieża ciśnień 8. Synagoga 9. Kościółpw. św. Jerzego

3 Drodzy Koledzy! Chcielibyśmy Wam pokazać nasze piękne miasto jakim jest Dzierżoniów.Jestono położone na Dolnym Śląsku,60 kmna południe od stolicy naszego województwa i liczy ok.38 tys. mieszkańców. Wpobliżu znajdują się malownicze Góry Sowie.

4 Pomnik św. Jana Nepomucena

5 Jan Nepomucen zginął w wyniku zatargu z królem Wacławem IV. Pomnik stanął na dzierżoniowskim rynku, ponieważ pewien rzeźnik w 1776 roku dopuścił się bluźnierstwa przeciw Kościołowi i samemu Świętemu. Zniknął spod ratusza na okres 91 lat i powrócił w 2002.

6 Ratusz na dzierżoniowskim rynku

7 Kamienica Józefa Kellnera

8 Została zbudowana w roku 1802. Obecnie mieści się w niej redakcja „Tygodnika Dzierżoniowskiego”. Obiekt jest tymciekawszy, żeod ponad 200 lat trwa w niezmienionej formie. Zachowała się nawet pierwotna stolarka. Sam Józef Kellner był tak dumny ze swej kamienicy, iż nakazał wspomnieć o niej wykuwając informację na swoim nagrobku.

9 Kościółpw. Niepokalanego Poczęcia NMP na ulicy Klasztornej

10 Budowla ta została wzniesiona w stylu gotyckim roku pańskiego 1340. Ten malowniczy niewielki kościółek należał pierwotnie do przylegającego do niego dawniej klasztoru Augustianów.

11 Kościółpw. Maryi Matki Kościoła

12 To jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Dolnego Śląska. Został on zbudowany w latach 1795 – 1798. Obiekt jest w stylu klasycystycznym, a jego architektem byłGotthardLanghaus, stworzył on również słynną Bramę Brandenburską w Berlinie.

13 Dzierżoniowska wieża ciśnień

14 Ta konstrukcja powstała w latach 1934 – 1935. Wieża ma 25 metrów wysokości. Jej okna połączone są w pionie wypukłymi opaskami. Przed II wojną światową została udostępniona jako punkt widokowy.

15 Mury obronne

16 Zbudowano je pod koniec XIII wieku z polecenia księcia świdnickiego Bolka I. Prawdopodobnie po wojnach husyckich odbudowano mur zewnętrzny. W XIX wieku w mury obronne wbudowano kilka portali z rozebranych na rynku kamienic. Na jednym z łuków znajduje się herb miasta, na którym widnieje św. Jerzy zabijający smoka.

17 Synagoga

18 Znajduje się ona przy ulicy Krasickiego. Choć nie jest to budowla wiekowa, bo jej dzieje sięgają zaledwie 1875 roku, to zasługuje na uwagę. Dzierżoniowska synagoga z piasku wykonana przez uczestników kolonii.

19 Kościół św. Jerzego

20 Kościół św. Jerzego znajduje się na ulicy Kościelnej. Legendy mówią, że mógł istnieć już w 1159 roku. W XIV wieku wzniesiono potężną wieżę.

21 Dziękujemy za krótkie zwiedzenie naszego przepięknego miasta jakim jest Dzierżoniów i zapraszamy do jego zobaczenia na własne oczy.


Pobierz ppt "Biuletyn turystyczny miasta Dzierżoniowa oczami uczestników projektu „Każdy może zostać Omnibusem” stworzony na kolonii w Darłowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google