Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja. Joanna Stolarz kl.Ii. Co to jest komunikacja ? komunikacja (łc. communicatio ‘udzielenie; rozmowa’) wszelka forma wymiany informacji za pomocą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja. Joanna Stolarz kl.Ii. Co to jest komunikacja ? komunikacja (łc. communicatio ‘udzielenie; rozmowa’) wszelka forma wymiany informacji za pomocą."— Zapis prezentacji:

1 Komunikacja. Joanna Stolarz kl.Ii

2 Co to jest komunikacja ? komunikacja (łc. communicatio ‘udzielenie; rozmowa’) wszelka forma wymiany informacji za pomocą znaków między istotami żyjącymi (ludźmi, zwierzętami), a także między ludźmi i maszynami; porozumiewanie się, przekazywanie informacji.

3 Historia komunikacji. 4 tys. lat p.n.e- Sumerowie posługują sie pismem klinowy 3 tys. lat p.n.e- Egipcjanie stosują hieroglify 1,5 tys. lat p.n.e- Powstaje pierwszy alfabet(wsch. wybrzeże M. śródziemnego) 200 lat p.n.e- W Chinach krążą oficjalne biuletyny rządowe tzw. Tiago 1455 r. n.e- Biblia Gutenberga-rozwój książę 1609 r.- zaczęła ukazywać sie pierwsza gazeta (RELATION) 1650 r.- pierwsza gazeta codzienna 1834 r.- pierwsze telefony 1906 r.-24 grudnia wyemitowano pierwszy program radiowy 1926 r.- 27 stycznia wyemitowano pierwszy program telewizyjny 1956 r.- firma Ericsson wprowadza telefon komórkowy 1969 r.- pierwsze węzły sieci ARPANET 1991 r.- naukowcy z CErnu opracowali standard WWW 1995 r.-pierwszy portal(wirtualna Polska) 1999 r.- powstają komunikatory

4 200 000 p.n.e - Mowa Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Mowa oznaczała możliwość koordynacji i współpracy, postępu technicznego, nauki, inżynierii, powstania pojęć abstrakcyjnych i kultury. Mowa nie jest jednak doskonała. Wypowiedziane słowo czy zdanie docierało tylko do osób znajdujących się w pobliżu mówiącego.

5 30 000 p.n.e - Pierwsze symbole Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Powoli następowała ewolucja od rysowania do pisania. W starożytnym Egipcie oraz w dawnej Grecji pojęcia pisania i rysowania były tożsame, na co wskazują m.in. egipskie słowo s–sz i greckie graphein, które oznaczały zarówno pisanie, jak i rysowanie.

6 10 000 p.n.e – Petroglify Pierwsze symbole, petroglify, pojawiają się dopiero w okresie neolitu (10-9 tys. lat p.n.e). Prawdopodobnie używane były liczne mniej trwałe symbole – ułożone stosy kamieni, symbole wyryte w drewnie czy ziemi, jednak nie przetrwały one do dzisiejszych czasów, a ich istnienia możemy się tylko domyślać, obserwując – bliższe nam czasowo – prymitywne kultury z Oceanii czy Afryki. Równie stare są też pierwsze środki mnemotechniczne – narzędzia służące do pomocy w zapamiętywaniu. Symbole z najtrwalszych substancji (takie jak kamienie obrabiane do specyficznych kształtów) datowane są także na okres późnego paleolitu. Prawdopodobnie często używane były także węzły na sznurach (podstawa słynnych peruwiańskich kipu), karby na drzewie, tatuaże, herby, proporce, pieczęcie.

7 3300 p.n.e. - Pismo Pismo było darzone wielkim szacunkiem. Starożytni Egipcjanie uważali za jego twórcę Thota, boga kultury, nauki i magii. Nebo, syn Marduka, był babilońskim bogiem pisma – i ludzkiego przeznaczenia. Według tradycji żydowskiej pismo wynalazł Mojżesz, według mitów greckich – Hermes. Klasa urzędników rządzących imperium chińskim, literati, za jedną z najważniejszych cech wykształconego człowieka uważała zdolność czytania i pisania.Nieco kontrowersyjne jest ustalenie dokładnej daty powstania pisma. Pierwsze piktogramy i ideogramy pojawiły się wkrótce po pierwszych petroglifach, bo juz w okolicach 9000 p.n.e., ale pismo powstało nie wcześniej niż w okolicach 5000 p.n.e. za najstarsze znane nam pismo uważa się sumeryjskie piktogramy z 3400 p.n.e.

8 9000 p.n.e. - Piktogramy i ideogramy Najstarszym podgatunkiem pisma są piktogramy, czyli pismo obrazkowe, w którym obrazy lub schematyczne rysunki przedmiotów są symbolami tych zjawisk. Symbole te nie przedstawiają dźwięków mowy – jest to alfabet semantyczny (od gr. sema, znak), a nie fonetyczny. Piktogramy są kolejnym krokiem w ewolucji symboli. Piktogramami posługiwały się ludy starożytne – prehistoryczni mieszkańcy Egiptu, Mezopotamii, Fenicji, Krety, Hiszpanii, Fancji. Posługują się nimi dalej plemiona żyjące współcześnie w Afryce, Ameryce i Oceanii. Kolejny krok w ewolucji zapisywania myśli stanowi ikonografia (eikon z greki oznacza ‘obraz, wyobrażenie’). Ideogramy mają na celu przedstawienie idei. Dwie kreski mogą oznaczać nie tylko nogi, ale symbolizować też pojęcia takie jak ‘iść’ bądź ‘podróż’. Najwcześniejsze symbole często mają podobne znaczenie, niezależnie od geograficznego położenia kultury, która je stworzyła – np. oko z łzą oznacza smutek u Indian w Kalifornii, w piśmie Azteków, a także we wczesnych pismach chińskich i egipskich.

9 2000 p.n.e. - Pismo fonetyczne – alfabetyczne Początkowo tylko spółgłoski miały swoje fonemy, ale kolejne mutacje alfabetu (m.in. fenicki – 1200 p.n.e) ewoluowały w kierunku włączenia samogłosek, co nastąpiło w alfabecie starogreckim (900 p.n.e), przodku alfabetów cywilizacji europejskiej. Kolejna wersje alfabetu z tej linii ewolucyjnej to alfabet etruski, a następnie alfabet rzymski (600 p.n.e.), z którego w prostej linii wywodzą się alfabety łacińskie, którymi się dziś posługujemy. Wynalazek pisma fonetycznego-alfabetycznego nie tylko przetrwał do dziś z niewielkimi zmianami, pomimo wynalezienia druku, maszyn do pisania, komputerów czy technik natychmiastowej łączności, ale także odniósł zwycięstwo nad innymi rodzajami pisma. Ta jego niezwykła uniwersalność, prostota, możliwość adaptacji i ogromna użyteczność bez wątpienia tworzą z niego jeden z najbardziej znaczących wynalazków w dziedzinie technik komunikacji.

10 Rola komunikacji.

11 Rodzaje komunikacji. Przykłady rodzajów komunikacji : komunikacja interpersonalna komunikacja językowa komunikacja międzykulturowa komunikacja społeczna komunikacja symboliczna komunikacja marketingowa komunikacja literacka komunikacja werbalna komunikacja niewerbalna komunikacja perswazyjna komunikacja wokalna komunikacja internetowa telekomunikacja

12 Komunikacja niewerbalna.

13 Komunikacja interpersonalna.

14 Komunikacja internetowa. Komunikacja przez Internet zasadniczo różni się od tej, z którą spotykamy się na co dzień. Zazwyczaj w sieci nie widzimy naszego rozmówcy, jego mimiki, gestykulacji ani nawet nie słyszymy barwy i tonu jego głosu. Komunikacja internetowa wykształciła swoja własną specyfikę i rządzi się w znacznej mierze swoimi prawami.


Pobierz ppt "Komunikacja. Joanna Stolarz kl.Ii. Co to jest komunikacja ? komunikacja (łc. communicatio ‘udzielenie; rozmowa’) wszelka forma wymiany informacji za pomocą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google