Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Informatyka Mysz komputerowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Informatyka Mysz komputerowa."— Zapis prezentacji:

1 Informatyka Mysz komputerowa

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się o tym:
jak posługiwać się myszą; jak działa mysz; jak dbać o mysz; jakim urządzeniem można mysz zastąpić.

3 Przegląd zagadnień Mysz komputerowa. Praca i pojęcia związane z myszą.
Różnorodność myszy. Alternatywne urządzenia wejściowe. pogadanka z uczniami na temat ogólnych zagadnień dotyczących programowania, rozmowa o tym, czy mieli jakieś doświadczenia w programowaniu

4 Mysz komputerowa Mysz (ang. mouse) Mysz optyczna (ang. optical mouse)
jest urządzeniem wejściowym służącym do komunikacji z komputerem; o mechanicznej lub optycznej zasadzie działania; przesuwanie myszy po podłożu powoduje zmianę położenia wskaźnika myszy na ekranie; wyposażona jest w jeden, dwa lub trzy przyciski, których funkcje zależą od oprogramowania oraz przeznaczenia myszy. Mysz optyczna (ang. optical mouse) zamiast kulki mysz optyczna posiada czujnik fotooptyczny, który wykrywa zmiany jej położenia, co przekłada się na zmianę położenia wskaźnika myszy na ekranie.

5 Praca i pojęcia związane z myszą
Prawidłowe trzymanie myszy. Kliknięcie. Dwukrotne kliknięcie. Kliknięcie prawym. Przeciąganie.

6 Prawidłowe trzymanie myszy
Pomimo różnic pomiędzy typami myszy, najczęściej palec wskazujący umieszczany jest nad lewym przyciskiem. Uchwyt powinien umożliwiać przesuwanie myszy oraz ewentualne delikatne podniesienie w celu umieszczenia urządzenia w bardziej dogodnym miejscu.

7 Kliknięcie Kliknięcie – to bardzo popularny termin oznaczający naciśnięcie i zwolnienie lewego przycisku myszy. Najczęściej operacja ta powoduje zaznaczenie elementu znajdującego się pod wskaźnikiem myszy.

8 Dwukrotne kliknięcie Polecenie kliknij dwukrotnie oznacza:
naciśnięcie i zwolnienie lewego przycisku myszy; ponowne naciśnięcie i zwolnienie lewego przycisku myszy. Odstęp czasowy pomiędzy powyższymi krokami musi być niewielki (można to dostosować do własnych potrzeb), jeśli będzie za duży, system odczyta go jako dwa pojedyncze kliknięcia.

9 Kliknięcie prawym Kliknięcie prawym – to naciśnięcie i zwolnienie prawego przycisku myszy. Najczęściej operacja ta powoduje wyświetlenie menu podręcznego.

10 Przeciąganie Działanie to może być wykonywane zarówno z lewym jak i prawym przyciskiem myszy. Przytrzymując wciśnięty klawisz myszy przesuwamy ją tak by wskaźnik myszy trafił w wybrane przez nas miejsce. Przykładowo: wskazujemy plik, naciskamy lewy przycisk myszy, przesuwamy wskaźnik wraz z plikiem w inne miejsce i zwalniamy przycisk myszy.

11 Korzystanie z roolera Rooler (nazywany także kółkiem) jest wygodnym narzędziem do przewijania długich dokumentów. Często po wciśnięciu tego przycisku – można np. przesuwać arkusz kalkulacyjny samymi ruchami myszy.

12 Korzystanie z przycisków dodatkowych
Bardzo często oprogramowanie dołączone do myszy umożliwia dowolne konfigurowanie działania wszystkich dodatkowych przycisków.

13 Podłączanie myszy do komputera

14 Przegląd różnych form myszy
Każdy sklep komputerowy oferuje szeroką gamę myszy. Poza paletą barw oraz sposobem podłączania ich do komputera różnią się one: Sposobem działania. Ilością przycisków. Kształtem.

15 Różna budowa czujnika ruchu

16 Różna liczba przycisków

17 Różne kształty

18 Budowa myszy mechanicznej
Typowa mysz z kulką podatna jest na zanieczyszczenia. Zobaczmy jak zbudowana jest mysz oraz jak można usunąć zanieczyszczenia.

19 Mysz od środka

20 Konserwacja i utrzymanie myszy

21 Mysz optyczna

22 Mysz optyczna - budowa

23 Alternatywne urządzenia wejściowe
Manipulator kulkowy (ang. trackball) Składa się z kulki umieszczonej na dwóch prostopadłych do siebie rolkach, które przekładają ruchy kulki na poziome i pionowe ruchy kursora na ekranie. Wygląda jak mysz położona na grzbiecie, kulka jest w większości przypadków większa oraz przyciski znajdują się obok kulki. Stosowane głównie w komputerach przenośnych typu notebook ale występuje także w postaci osobnego urządzenia. Nazywany popularnie trackballem lub kotem (choć ta nazwa znana jest raczej starszym użytkownikom komputera). W komputerach przenośnych rozwiązanie to jest wypierane przez manipulatory dotykowe typu touchpad. Manipulator punktowy (ang. trackpoint) – ma postać małego gumowego drążka wystającego z klawiatury, wychylenie drążka przesuwa wskaźnik myszy. Manipulator dotykowy (ang. touchpad) – stosowane w komputerach przenośnych w postaci płytki umieszczonej poniżej klawiatury, czułej na dotyk. Ruch palca użytkownika po płytce przekładany jest na ruch wskaźnika na ekranie. Czasami można spotkać klawiatury z wbudowanym mechanizmem naśladującym możliwości myszy.

24 Podsumowanie Mysz komputerowa. Praca i pojęcia związane z myszą.
Różnorodność myszy. Alternatywne urządzenia wejściowe.


Pobierz ppt "Informatyka Mysz komputerowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google