Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wrocław to miasto z ponad 1000 letnią tradycją . Jest jednym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wrocław to miasto z ponad 1000 letnią tradycją . Jest jednym"— Zapis prezentacji:

1

2 Wrocław to miasto z ponad 1000 letnią tradycją . Jest jednym
z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położone u podnóża Sudetów, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i jej czterema dopływami - Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą - widziane z lotu ptaka wydaje się być miastem na wodzie. Jest złożone z 12 wysp połączonych przez ponad 100 mostów przechodzących przez liczne rozgałęzienia i dopływy rzeki. Wrocław nazywany bywa Wenecją Północy. Czaruje odwiedzających pięknem Starego Miasta, urzekających małych uliczek i licznych przykładów historycznej architektury i sztuki. Wg danych z czerwca 2010 roku to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – mieszkańców i piąte pod względem powierzchni – 293 km². Ostatnio atrakcją miasta stały się figurki krasnali, w liczbie ciągle rosnącej, umieszczane na ulicach Wrocławia sukcesywnie od 2001 r.

3 Miasto po raz pierwszy wzmiankowane w sposób jednoznaczny
w roku 1000 w związku z założeniem biskupstwa, jednak osadnictwo słowiańskie na Ostrowie Tumskim istniało co najmniej 150 lat wcześniej. Od końca X wieku znajdowało się pod panowaniem Piastów. W 1335 miasto przeszło pod panowanie królów Czech, później (po krótkim epizodzie panowania węgierskiego) wraz z Koroną Czeską zostało włączone do Monarchii Habsburskiej. W 1741 wraz z większością Śląska zostało zdobyte podczas tzw. wojen śląskich przez Fryderyka II, króla Prus. W latach Wrocław pozostawał pod panowaniem Francji a po klęsce Napoleona miasto wróciło ponownie pod panowanie Prus. 25 sierpnia 1944 roku miasto zostało ogłoszone twierdzą (Festung Breslau). W nocy 1/2 kwietnia 1945 roku 750 samolotów rosyjskich rozpoczęło masowe bombardowania Wrocławia. Zostało zniszczone 70% miasta, a zabudowa niektórych dzielnic została zrównana z ziemią. Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą. Nazywane bywa Wenecją Północy.

4 Przynależność państwowa Wrocławia od wieku VIII do XXI
Okres Państwo VIII wiek-985 Państwo Polan Księstwo Polskie Królestwo Polski Księstwo Polskie Księstwo Czech Księstwo Polskie Królestwo Polskie Księstwo Polskie Księstwo Śląskie Księstwo Dolnośląskie Księstwo Wrocławskie Królestwo Czech Królestwo Węgier Królestwo Czech Państwo Habsburgów Królestwo Prus I Cesarstwo Francuskie Królestwo Prus Cesarstwo Niemieckie Republika Weimarska III Rzesza Rzeczpospolita Polska Polska Rzeczpospolita Ludowa 1990-obecnie Rzeczpospolita Polska

5

6

7

8

9

10

11

12

13 Dla http://www.rotfl.com.pl
Muzyka: Gheorghe Zamfir i Sissel Kyrkjebo Obrazki : z sieci Dla Opracowanie: Daktylek Kraków Styczeń 2011

14 Do zrobienia tej prezentacji namówiła mnie moja siostra stryjeczna – Zosia, Wrocławianka, mieszkająca od 20 lat w Szwecji. Opuściła swoje ukochane Miasto idąc za głosem serca, ale część jej nadal pozostała we Wrocławiu za którym bardzo tęskni. Jej to dedykuję tę prezentację . Wrocław jest jednym z 3 miast w którym mogłabym mieszkać więc z wielką przyjemnością starałam się pokazać najładniejsze zdjęcia Wrocławia.


Pobierz ppt "Wrocław to miasto z ponad 1000 letnią tradycją . Jest jednym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google