Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowe Dni Młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowe Dni Młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 Światowe Dni Młodzieży
Jan Paweł II - przyjaciel dzieci i młodzieży Papież i dzieci Pokolenie JP II Papież i młodzież Anegdoty Światowe Dni Młodzieży Galeria zdjęć Teledysk „ABBA Pater” Hymn SP nr 12 Autorzy Zakończ

2 Jan Paweł II i dzieci Jan Paweł II wychodził naprzeciw dzieciom, stawał w ich obronie, doceniał ich znaczenie w ewangelizacji, a przede wszystkim je kochał, a one jego nadal kochają. Ta otwartość względem dzieci wypływała niewątpliwie z doświadczenia duszpasterskiego. Jan Paweł II wskazywał na ważny problem świata – problem niesłusznie cierpiących dzieci. Zwłaszcza tych zmuszanych do pracy w nieludzkich warunkach. Dzieci były bliskie sercu Papieża. Nie tylko mówił o nich, ale i kierował słowa do nich samych. W grudniu 1994 r., w Roku Rodziny, zdobył się na niespotykany w dziejach Kościoła gest. Napisał specjalny list do dzieci. Wpatrując się w przygotowania betlejemskiego żłóbka, a jeszcze bardziej w Jezusa Chrystusa, który przychodzi na ziemię jako Dziecko, napisał do dzieci piękne i ciepłe słowa o tym, że on sam też kiedyś był dzieckiem.

3 Papież i młodzież Papież rozumiał i potrafił porozumiewać się z wyznawcami innych religii, głowami państw, zwykłymi ludźmi. Niezwykły kontakt miał jednak z młodzieżą. „Drodzy moi przyjaciele”- to słowa od których Jan Paweł II rozpoczynał każde przemówienie do młodzieży. Doskonale oddają one stosunek Ojca Świętego do nich. Młodzi ludzie byli mu najbliżsi, pokładał w nich największą nadzieję, był dla mich najlepszym przyjacielem i autorytetem. Papież zawsze rozumiał młodych ludzi, pomagał zrozumieć im sens istnienia, miłości i przyjaźni, dlatego podczas każdej ze swych pielgrzymek spotykał się z młodymi. Pocieszał i wspierał. Rozmawiał z nimi i żartował.

4 Światowe Dni Młodzieży
Światowe Dni Młodzieży - coroczne spotkania młodych katolików, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w Co kilka lat są to spotkania z papieżem, zorganizowane w formie religijnego festiwalu, skupiają młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie bawić się i modlić. Natomiast w pozostałych latach, w Niedzielę Palmową organizowane są lokalne Światowe Dni Młodzieży w każdej diecezji. Pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Rzymie w 1985 roku. Zorganizowane były też w Polsce (Częstochowa) w 1991 roku. To dzieło Jana Pawła II kontynuuje Benedykt XVI. Był on na Światowych Dniach Młodzieży organizowanych w jego ojczystym kraju w 2005 roku. Najbliższe Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w dniach lipca 2008 roku w Australii (Sydney) pod mottem „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz. 1:8).

5 Pokolenie JP II Pokolenie Jana Pawła II (Pokolenie JPII, Pokolenie JP2, Pokolenie 78) – nazwa określająca pokolenie osób (zwłaszcza młodzieży) z całego świata, skupione wokół nauk papieża Jana Pawła II. O pokoleniu JP2 zaczęto mówić w mediach w kwietniu 2005, aby opisać żywą reakcję młodych ludzi na śmierć papieża. Jednak zwrot JP2 po raz pierwszy pojawił się dużo wcześniej, podczas Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 roku. Inna nazwa Pokolenie 78 pochodzi od roku wyboru na papieża Karola Wojtyły. Wiąże się z 27 latami pontyfikatu, podczas którego papież przywiązywał szczególna wagę do spotkań z młodzieżą. Określenie to pojawiło się w ruchu oazowym. Krytycy twierdzą, że "Pokolenie JP2" jest tworem medialnym (wirtualnym), który nie ma związku z rzeczywistością społeczną. Wersję tę potwierdzają socjolodzy i teolodzy. Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2002 roku, po ostatniej pielgrzymce papieża do ojczyzny, wynika, iż tylko 36% ankietowanych zapamiętało jakieś słowa czy myśli z papieskich przemówień.

6 Anegdoty Podczas pierwszej wizyty w USA Papież spotkał się z rodziną prezydenta Jimmy'ego Cartera. Pięcioletnia wówczas wnuczka prezydenta, mając kłopoty z wygłoszeniem powitania, powtarzała w kółko: - Jego Świątobliwość, Jego Świątobliwość. Papież, chcąc wybawić dziewczynkę z kłopotów, wziął ją w ramiona i powiedział: - Mów mi wujaszku. W czasie nabożeństwa na Jasnej Górze jeden z chłopców stojący w pobliżu ołtarza starał się naśladować gesty i słowa Papieża. Wywoływało to salwy śmiechu. Jan Paweł II zauważył chłopca i do mikrofonu żartobliwie skomentował: „Patrzcie, już uczy się na papieża". W Niemczech wywiązał się następujący dialog między Papieżem a dziećmi: "Cieszycie się, że papież przyjechał?". "Tak" - odpowiedziały chórem. "Bo macie dzień wolny od nauki, co?" - pytał dalej. "Tak" - odpowiedziały zgodnie, nieświadome, że dały się złapać w pułapkę pytań.

7 Galeria zdjęć

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 Teledysk „ABBA Pater” kliknij

19 Hymn Szkoły Podstawowej Nr 12
Ty nauczyłeś jak kochać, Jak szanować każdego człowieka. Twa świętość Ojcze jest dla nas wzorem. Ref.: O święty, polski, wielki papieżu, Nasze życie dziś zmieniamy na lepsze. Swoje czyny poświęcamy dla innych, By budować miłość i Boży ład. Dziś tu na ziemi Cię nie ma Chadzasz sobie po niebieskich szlakach I patrzysz na nas z nadzieją Ojcze. Ref.: O święty, polski, wielki papieżu,

20 Natalia Hajdera i Anna Putek klasa VI f
Autorzy Natalia Hajdera i Anna Putek klasa VI f My bardzo kochałyśmy Ojca Świętego. Ze łzami w oczach oglądamy tak popularne przecież filmy o Ojcu Świętym. Książki o nim, strony internetowe, telewizja… Dzięki nim czujemy obecność Papieża w naszych sercach. Przez kilka lat stał się naszym przyjacielem i ojcem. Papież Jan Paweł II był zawsze bliską osobą dla nas. Był autorytetem. Mówił o mocy miłości i solidarności chrześcijan. On sam kiedyś w młodym wieku stracił rodziców. Każdego dnia gdy jest nam ciężko, mamy problemy w szkole siłę daje nam Jan Paweł II. Czy młodemu Wojtyle, jeszcze małemu dziecku łatwo było bez brata i matki? Przyszły Papież brał siłę do nauki, teatru, sportu z modlitwy - rozmowy z naszym jedynym Bogiem. Dlatego też my śladami Ojca Świętego modlimy się o pomoc do Jezusa Chrystusa. My, jako uczennice kl. VIF, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II chcemy tym wierszem podziękować Ojcu Świętemu za cierpienie i milczenie, które głośniej przemawiało niż jakiekolwiek słowo, czy czyn. Dziękujemy Ci kochany Ojcze za twoje 85 długich lat życia, w tym za 26 lat pontyfikatu „Który, odmienił oblicze tej Ziemi”: Rośniemy jak ten młody las, Co korzeniami sięga w głąb, Który się wichrom śmieje w twarz Niczym zwalisty, mocny dąb. Rośniemy jak ten młody las Czerpiąc z tej ziemi żyzny sok. Gdzie horyzonty – tam nasz wzrok! Przed nami życia biała karta, Przed nami jeszcze wiele dróg. Zostawić na nich ślady warto, By spłacić ten dzisiejszy dług. Zakończ


Pobierz ppt "Światowe Dni Młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google