Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pradzieje człowieka Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pradzieje człowieka Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."— Zapis prezentacji:

1 Pradzieje człowieka Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 Pradzieje człowieka Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

3 Nie zawsze ludzkość wyglądała tak, jak teraz. Proces rozwoju trwał miliony lat. Początkowo ludzie wykazywali wiele cech wspólnych z małpami – byli znacznie bardziej owłosieni, niżsi, przygarbieni. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

4 Proces wykształcania się cech ludzkich trwał bardzo długo. Polegał on na powiększaniu się mózgu, ćwiczeniu chodu na nogach i wykształcaniu umiejętności mowy. Zobaczcie, jak zmieniał się wygląd czaszki przez wieki. Było to właśnie wynikiem powiększania się mózgu. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

5 Badacze dzielą pradzieje ludzkości na 4 wielkie epoki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

6 Najpierw ludzie zaczęli posługiwać się najprostszymi narzędziami, poznali przydatność ognia. Początkowo żyli głównie w Afryce, potem zaczęli również rozprzestrzeniać się na inne kontynenty. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

7 Ludzie zaczęli używać bardziej skomplikowane narzędzi. Zmienili też tryb życia z koczowniczego, wędrownego na osiadły. Zaczęli też uprawiać rośliny i hodować zwierzęta, aby mieć co jeść. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

8 W końcu przestano posługiwać się wyłącznie kamieniem, a wprowadzono zamiast niego brąz, czyli stop dwóch metali: miedzi i cyny. Robiono z niego broń, siekiery, sierpy i inne narzędzia. Wówczas ludzkość w Europie zaczęła się dzielić na różne ludy. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

9 Ostatni okres to epoka żelaza, które w dużym stopniu zastąpiło brąz. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

10 Ostatni etap rozwoju człowieka to człowiek rozumny, zwany homo sapiens. Człowiek ten był już wyższy niż w poprzednich etapach, wyprostowany, dobrze posługiwał się narzędziami, potrafił już wytwarzać coraz lepsze i zaawansowane narzędzia. Bardzo ważnym osiągnięciem był rozwój mowy. Człowiek rozwijał się przez wieki, aby osiągnąć współczesny poziom rozwoju. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Pradzieje człowieka Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google