Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FEDERACJA STOWARZYSZEŃ AMAZONKI 10.12.1992r. - 10.12.2012r. XX LAT DZIAŁALNOŚCI KLUBU AMAZONKI W BIAŁYMSTOKU NA RZECZ KOBIET DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FEDERACJA STOWARZYSZEŃ AMAZONKI 10.12.1992r. - 10.12.2012r. XX LAT DZIAŁALNOŚCI KLUBU AMAZONKI W BIAŁYMSTOKU NA RZECZ KOBIET DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ"— Zapis prezentacji:

1 FEDERACJA STOWARZYSZEŃ AMAZONKI r r. XX LAT DZIAŁALNOŚCI KLUBU AMAZONKI W BIAŁYMSTOKU NA RZECZ KOBIET DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ PIERSI Nie każdemu cierpieniu można pomóc,Nie każdemu cierpieniu można pomóc, ale wobec każdego cierpienia można mieć szacunek ale wobec każdego cierpienia można mieć szacunek Jan Paweł II Jan Paweł II Motto na dziś:

2 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Amazonki - nazwa wywodzi się : AMAZONKI AMAZONKI - według mitologii greckiej były to wojownicze kobiety jeżdżące wierzchem na koniach wywodzące się od boga wojny Aresa i nimfy Harmonii. Zamieszkiwały w Azji Mniejszej nad rzeką Termodont w rejonie Morza Czarnego. Kobiety były przysposabiane do myślistwa i walki. Odejmowano im jedną pierś w celu łatwiejszego posługiwania się łukiem lub włócznią. Stąd starożytni Grecy wywodzili ich nazwę od Amazones czyli "bez piersi". Dr Krystyna Mika powiedziała: Odjęcie piersi jest ciężkim przeżyciem dla każdej kobiety, ale może być ceną jaką trzeba zapłacić, aby żyć Odjęcie piersi jest ciężkim przeżyciem dla każdej kobiety, ale może być ceną jaką trzeba zapłacić, aby żyć. Wyprowadzając podobieństwa z potomkiniami boga Aresa możemy powiedzieć, że my, współczesne kobiety, też przystąpiłyśmy do walki z groźnym wrogiem - chorobą nowotworową i jej skutkami. Współczesne Amazonki to kobiety dzielne, silne, które nie tylko pokonały chorobę, ale mają dość siły, by pomagać tym, które są na początku tej trudnej drogi. Białystok r.

3 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku POCZĄTKI RUCHU AMAZONEK I HISTORIA BIAŁOSTOCKIEGO KLUBU AMAZONKI 1952r. USA - powstanie ruchu Reach to Recovery 1987r. Polska - powstanie Klubu Amazonek w Warszawie Pięć lat później powstaje Klub w Białymstoku jako 12 - ty w Polsce. Białystok r. 10 grudnia 1992r grudnia 1992r. - z inicjatywy: Pani dr Marii Morelowskiej -Topczewskiej, Pani Lidii Telszewskiej i Pani Marzeny Malarewicz zaczyna działać Klub Amazonki przy Stowarzyszeniu do Walki z Rakiem z siedzibą przy Białostockim Ośrodku Onkologicznym. 16 lutego 1993r. 16 lutego 1993r. w Warszawie powstała Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki". Klub Białostocki jest członkiem Federacji od powstania w 1993r. Federacja na dzień dzisiejszy skupia około 200 Klubów "Amazonki" działających na terenie całej Polski, które zrzeszają około kobiet. Federacja należy do organizacji międzynarodowych Reach to Recowery oraz Europa Donna. Obecnie siedzibą Federacji jest Poznań. Od roku 2007 zmieniono nazwę na: Federacja Stowarzyszeń Amazonki.

4 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku 3 sierpnia 1995 roku Z przyczyn osobistych kol. Lidia Telszewska zrezygnowała z funkcji przewodniczącej. Wybrano nowy Zarząd Klubu. W jego skład weszły: Walentyna Pawlak - przewodnicząca Łucja Borysewicz - z-ca przewodniczącej Krystyna Gadomska - sekretarz Wanda Bagińska - skarbnik Białystok r. 4 czerwca 2004 roku - 4 czerwca 2004 roku - Uzyskujemy osobowość prawną. Rejestrujemy się pod nazwą: KLUB AMAZONKI W BIAŁYMSTOKU z siedzibą przy BCO, ul. Ogrodowa 12 KLUB AMAZONKI W BIAŁYMSTOKU z siedzibą przy BCO, ul. Ogrodowa 12 w Sądzie Rejonowym XII Wydział Gospodarczy i otrzymujemy numer KRS Mamy zatwierdzony statut.

5 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku W lipcu 2006r. - W lipcu 2006r. - powstała Podlaska Unia Amazonek zrzeszająca kluby Amazonek z: 1. Białegostoku 2. Bielska Podlaskiego 3. Augustowa 4. Suwałk Białystok r. 21 sierpnia 2009r sierpnia 2009r. - Klub uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego i ma możliwość otrzymywania darowizn z tytułu 1% podatku od osób fizycznych. Na Walnym Nadzwyczajnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Wala Pawlak ze względu na stan zdrowia rezygnuje z funkcji prezesa. Zarząd nadał jej tytuł honorowego członka Klubu. Regina Zalech. Zostaje wybrany nowy Zarząd i Komisja Rewizyjna. Nowym Prezesem została Regina Zalech. 17 listopada 2005 roku Klub Amazonki w Białymstoku pełni rolę klubu wiodącego. Listopad 2011r. - Listopad 2011r. - Przystąpienie Klubu do Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok.

6 MISJA KLUBU AMAZONKI MISJA KLUBU AMAZONKI - Istniejemy po to, by nawzajem wspierać się, by sobie pomagać, by aktywnie działać i wychodzić z choroby nowotworowej. WIZJA KLUBU AMZONKI WIZJA KLUBU AMZONKI - Chcemy wspomagać pokonywanie choroby nowotworowej piersi poprzez skupianie w działaniach stowarzyszenia jak największej ilości osób. Białystok r. MISJA I WIZJA KLUBU XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku OBSZARY DZIAŁALNOŚCI Organizacja i promocja wolontariatu - Ochotniczek Rehabilitacja fizyczna i psychiczna Organizacja turnusów rehabilitacyjnych Integracja i aktywizacja społeczna Amazonek Organizacja imprez turystycznych i aktywnego wypoczynku Edukacja i szkolenie środowiska kobiet dotkniętych rakiem piersi Działania na rzecz profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób nowotworowych

7 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku OCHOTNICZKI - TO AMAZONKI WOLONTARIUSZKI Sekcja liczy obecnie 22 Ochotniczki, 12 aktualnie odwiedza chore kobiety na oddziałach chirurgii BCO. Białystok r. OCHOTNICZKI - rozpoczęły pracę w lipcu 1994 roku. Ochotniczek Irenka CudowskaZosia Rutkowska W Klubie działa sekcja Ochotniczek - Amazonek, które przeszły leczenie raka piersi zdołały zdystansować się do swoich ciężkich przeżyć, a teraz - odpowiednio przeszkolone - pomagają innym. Pierwszą przewodniczącą była Irenka Cudowska, od 2011r. Zosia Rutkowska.

8 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku W kwietniu 1993r. - z inicjatywy Pani Jolanty Markiewicz - Wilkiewicz W kwietniu 1993r. - z inicjatywy Pani Jolanty Markiewicz - Wilkiewicz rozpoczęto systematyczną rehabilitację fizyczną Amazonek: początkowo w sali gimnastycznej Szkoły Pielęgniarek i Położnych, obecnie w sali gimnastycznej Dziennego Oddziału Rehabilitacji BCO. Gimnastykę organizowała i od samego początku prowadzi p. Jolanta Markiewicz - Wilkiewicz, rozszerzyły się tylko formy rehabilitacji ruchowej. Białystok r. REHABILITACJA FIZYCZNA I PSYCHICZNA

9 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku REHABILITACJA FIZYCZNA I PSYCHICZNA Białystok r. Rehabilitacja psychiczna i ruchowa jest współfinansowana przez Departament Spraw Społecznych Referat Zdrowia Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Rehabilitację psychiczną Rehabilitację psychiczną prowadziła: dr Irena Parfieniuk przez 15 lat oraz okazjonalnie pani Renata Saniewska, pani Beata Skowrońska przez 2 lata, a obecnie pani Monika Ksepko. Gimnastyka Amazonek w basenieNordic walking w parku Zebranie Amazonek z Panią psycholog

10 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Ogólnopolska spartakiada Amazonek Dąż do sprawności 1997r. - Gościm, 1998r. - Wągrowiec VIII Spartakiada Unii Warmińsko – Mazurskiej Sierpień 2012r. - Olsztyn Białystok r.

11 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku TURNUSY REHABILITACYJNE Zarząd Klubu zorganizował 18 turnusów rehabilitacyjnych: Augustów, Krynica Zdrój, Polańczyk, Jarosławiec, Dziwnówek, Jantar, Jarnołtówek, Ustronie Morskie, Ustroń, Bukowina Tatrzańska, Jastrzębia Góra, Iwonicz Zdrój. Białystok r.

12 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku WYCIECZKI, PIELGRZYMKI Zarząd Klubu zorganizował wiele wyjazdów integracyjno – turystycznych: do Białowieży, Kalisza, Trójmiasta, Szlakiem Kultur Pogranicza, Warszawy, Kielc, Wilna, Trok, Wrocławia, Augustowa. Odbyły się trzy pielgrzymki do Lichenia. Uczestniczyłyśmy w 13 Ogólnopolskich Pielgrzymkach Amazonek na Jasną Górę. Otrzymywałyśmy dofinansowanie z MOPR i PCPR w Białymstoku. Białystok r. SPOTKANIA INTEGRACYJNE I OKOLICZNOŚCIOWE

13 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNA I SZKOLENIOWA Konferencja 2011r. - Problem NTM Rak piersi od A do Z Poznaj swój nowotwór – to ma znaczenie Hormonoterapia w leczeniu raka piersi Rola rehabilitacji w poprawie sprawności Amazonek Białystok r. Spotkanie edukacyjne z dr Tomaszem Filipowskim w 2011r. na temat: Nowe metody radioterapii Zapobieganie przerzutom do kości Obrzęk limfatyczny jako powikłanie po leczeniu raka piersi Konferencja 2010r. - Zapobieganie przerzutom do kości

14 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku PROFILATYKA I PROMOCJA ZDROWIA Akcje na rzecz wczesnego wykrywania raka piersi, profilaktyki i leczenia oraz rehabilitacji kobiet dotkniętych rakiem piersi. Festyn prozdrowotny: Biegam, chodzę więc jestem – wrzesień 2011r. Białystok r. Marsz Życia i Nadziei r. Dzień zdrowia i urody kobiet. Galeria Alfa r.

15 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Jesteśmy razem, bo: Samotnie trudno radzić sobie ze skutkami operacji i dalszym leczeniem, a od koleżanek, które przechodziły to samo osiem, jedenaście, czy dwadzieścia lat temu – możemy się wiele dowiedzieć i uwierzyć w dobre jutro. Spotykamy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 15:30 – w świetlicy Białostockiego Centrum Onkologii przy ul. Ogrodowej 12. Ćwiczymy na sali gimnastycznej pod kierunkiem rehabilitantki, mamy zajęcia na basenie, uprawiamy Nordic Walking. Uczestniczmy w warsztatach psychoterapeutycznych i spotkaniach z psychologiem. Zapraszamy na prelekcje lekarzy, rehabilitantów, dietetyków i innych specjalistów. Wyjeżdżamy na turnusy rehabilitacyjne, uczestniczymy w Spartakiadach dla Amazonek. Organizujemy spotkania integracyjne, wyjeżdżamy na pielgrzymki i wycieczki. Uczestniczymy w akcjach dotyczących profilaktyki chorób nowotworowych i zdrowego trybu życia. Pamiętamy o regularnych badaniach kontrolnych. Białystok r.

16 XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Działalność Klubu Amazonki w ciągu minionych 20 lat była możliwa dzięki dotacjom, darowiznom i pomocy: Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Dyrekcji i pracowników Białostockiego Centrum Onkologii. Wojewódzki Ośrodek Koordynacji Profilaktyki Raka Piersi przy BCO. Opiekunek naszego Klubu: dr n. med. Marii Morelowskiej - Topczewskiej i dr n. med. Joanny Filipowskiej. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Firm: Amoena Polska, POFAM - POZNAŃ, Thuasne Polska, Roche Polska, AMGEN Biotechnologia, Atelier Turbany - Lidia. Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych i Nadleśnictwom. PSS SPOŁEM w Białymstoku. Apteki i Salonu pod Lwem, Białystok r. * Narodowy Fundusz Zdrowia – Oddział Podlaski, * Federacja Stowarzyszeń Amazonki, * Kluby Amazonek z Podlaskiej Unii Amazonek, * Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych, * Szkoła Policealna Ochrony Zdrowia Nr 1 w Białymstoku, * Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych na Podlasiu. Ponadto przy realizacji celów wspierają nas:

17 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce. Cyprian Kamil Norwid Białystok r. Zarząd Klubu Amazonki w Białymstoku serdecznie dziękuje wszystkim wspierającym nas instytucjom i osobom fizycznym za współpracę, życzliwość i pomoc. Serdeczne podziękowania kierujemy wszystkim Darczyńcom 1% podatku przekazanego na naszą działalność. Okazane przez Was serce i przyjazna dłoń były nieodzowne w naszej działalności na rzecz niepełnosprawnych kobiet po mastektomii.

18 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku Jubileusz XX-lecia Klubu objęty został Patronatem Honorowym: Białystok r. Honorowy Patronat Honorowy Patronat Honorowy Patronat Honorowy Patronat Honorowy Patronat Honorowy Patronat Wojewody Podlaskiego Prezydenta Marszałka Województwa Podlaskiego Wojewody Podlaskiego Prezydenta Marszałka Województwa Podlaskiego Miasta Białegostoku Miasta Białegostoku PATRONAT MEDIALNY

19 BIAŁYSTOK 6 czerwca 2008 r. XX-lecie Klubu Amazonki w Białymstoku DZIĘKUJĘ PAŃSTWU ZA UWAGĘ Białystok r. Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko. Albert Einstein Albert Einstein


Pobierz ppt "FEDERACJA STOWARZYSZEŃ AMAZONKI 10.12.1992r. - 10.12.2012r. XX LAT DZIAŁALNOŚCI KLUBU AMAZONKI W BIAŁYMSTOKU NA RZECZ KOBIET DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google