Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Martyna Babecka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Martyna Babecka"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Martyna Babecka
Motyw potopu... Wykonała: Martyna Babecka

2 Potop – występująca w wielu dawno powstałych wierzeniach wielka powódź zesłana przez Boga lub bogów i obejmująca całą Ziemię. Najbardziej znana w Europie opowieść o potopie pochodzi z Biblii. Istnieje wiele podań o potopie znajdujących się w tradycji ludów ze wszystkich stale zamieszkanych kontynentów. Opowieści te niejednokrotnie różnią się od siebie w opisie kataklizmu, ale mają i elementy wspólne.

3 Literatura:

4 „Potop” - Henryk Sienkiewicz
Sienkiewicz ukazał wojnę ze Szwedami, obce wojska jak potop zalały całą Rzeczpospolitą. Do walki z najeźdźcą najpierw wystąpił lud i mieszczanie, następnie drobna szlachta i duchowieństwo. Przełomem w działaniach wojennych okazuje się obrona Jasnej Góry.

5

6 Biblia Wydarzenie biblijne… Czytając Biblię poznajemy Noego jako człowieka uczciwego i niezwykle wierzącego. Bóg był wówczas niezadowolony z mieszkających na ziemi ludzi, zaczęli się buntować i zachowywać niegodnie. Stwórca postanowił ukarać ich za niegodziwość. Zdecydował, że najgorszą karą dla człowieka będzie potop, który zniszczy wszystko na swojej drodze. Noe wraz z rodziną mieli być jedynymi ludźmi zasługującymi na ocalenie. Pan bowiem docenił ich miłość i oddanie. Zadaniem mężczyzny było wybudowanie arki, która miała pełnić funkcję schronu. Noe zgromadził tam zapasy żywności oraz wszystkie gatunki zwierząt. W końcu Bóg zesłał zapowiedzianą powódź. Wody zalały wszystko z powierzchni ziemi zniknęły nawet najwyższe góry. Pozostali na lądzie ludzie nie uszli z życiem. Natomiast Noe wraz z bliskimi wzięli udział w tworzeniu nowego, lepszego świata.

7

8 Sztuka:

9 Arka Noego- Edward Hicks
Obraz przedstawia zwierzęta wchodzące do arki. Ptaki wlatują do statku górnym wejściem, zwierzęta lądowe wchodzą parami po kładce. Niebo jest zachmurzone, co zapowiada nadchodzące czterdzieści dni ulewy – potop, w wyniku którego zginie cała ludzkość poza Noem i jego rodziną. Dzięki arce również większość gatunków zwierząt przetrwa – Noe zabiera na swoją łódź samicę i samca z każdego gatunku.

10

11 Film:

12 Potop – reżyseria:Jerzy Hoffman
Polski film kostiumowy z 1974 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana, będący trzecią ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się podczas potopu szwedzkiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a jego głównym bohaterem jest awanturniczy chorąży Andrzej Kmicic, który zostaje okryty hańbą wskutek podpalenia wsi oraz kolaboracji ze środowiskami proszwedzkimi. Wskutek tego zmienia swe nazwisko, pod którym próbuje naprawić swe krzywdy i przeżywa zmianę swej osobowości.


Pobierz ppt "Wykonała: Martyna Babecka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google