Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dolina Dolnej Narwi Hubert Syperek 6a Jakub Susoł 5a Jakub Sulkowski 6a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dolina Dolnej Narwi Hubert Syperek 6a Jakub Susoł 5a Jakub Sulkowski 6a."— Zapis prezentacji:

1 Dolina Dolnej Narwi Hubert Syperek 6a Jakub Susoł 5a Jakub Sulkowski 6a

2

3

4 Natura 2000: Europejska sieć ekologiczna to sieć obszarów chronionych na terenie UE utworzonych w celu ochrony cennego bogactwa przyrodniczego Ziemi, zbiorów narodowości biologicznej i zrównoważaniem wykorzystywania jej elementów i gospodarowania (program wdrażany jest przez UE od roku 1992) Europejska sieć ekologiczna to sieć obszarów chronionych na terenie UE utworzonych w celu ochrony cennego bogactwa przyrodniczego Ziemi, zbiorów narodowości biologicznej i zrównoważaniem wykorzystywania jej elementów i gospodarowania (program wdrażany jest przez UE od roku 1992)

5 Informacje ogólne Obszar specjalnej ochrony ptaków tzw. OSO - derektywa ptasia. Ostoja obejmuje 140km odcinek rzeki od Przełomowej Doliny Narwi do Półtuska. SOO - dyrektywa środowiskowa ochrona środowiska.

6 Zwierzęta Dolnej Narwi Dolina Dolnej Narwi – 35 gatunków ptaków wymienionych w dyrektywie ptasiej-13 z nich jest zamieszczonych na liście ptaków w Polskiej Czerwonej Księdze.

7 Obejmuje zbiorowiska roślin wodnych związane ze starorzeczami, szuwarami, torfowiskami i łąkami. Obejmuje zbiorowiska roślin wodnych związane ze starorzeczami, szuwarami, torfowiskami i łąkami.

8 Rośliny

9 Sasanka otwarta Występuje wokół bieguna w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W Polsce występuje w stanie dzikim jest rzadka jej ilość zmniejsza się w ostatnich czasach. Kwitnie od marca do kwietnia, czasami kwitnie przedłuża się do czerwca. Objęta ścisłą ochroną gatunkową, zagrożona (polska czerwona lista roślin, konwencję Genewska Dyrektywa Siedliskowa). Występuje wokół bieguna w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W Polsce występuje w stanie dzikim jest rzadka jej ilość zmniejsza się w ostatnich czasach. Kwitnie od marca do kwietnia, czasami kwitnie przedłuża się do czerwca. Objęta ścisłą ochroną gatunkową, zagrożona (polska czerwona lista roślin, konwencję Genewska Dyrektywa Siedliskowa).

10

11 Rzepik Szczenciniasty Gatunek rośliny z rodziny różowatych. Zasięg występowania obejmuje wschodnią, południową – wschodnią i północną część kontynentu azjatyckiego. W Polsce spotykany w północno – wschodniej części. Siedlisko: dość suche, lub średnio wilgotne podłoże humusowe, kamienisto gliniaste lub piaszczysto – gliniaste, zwykle odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Kwitnie od czerwca do lipca, czasami do września. Objęta jest od 2004r. W Polsce ścisłą ochroną. Gatunek rośliny z rodziny różowatych. Zasięg występowania obejmuje wschodnią, południową – wschodnią i północną część kontynentu azjatyckiego. W Polsce spotykany w północno – wschodniej części. Siedlisko: dość suche, lub średnio wilgotne podłoże humusowe, kamienisto gliniaste lub piaszczysto – gliniaste, zwykle odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Kwitnie od czerwca do lipca, czasami do września. Objęta jest od 2004r. W Polsce ścisłą ochroną.

12

13 Knieć błotna (kaczeniec) Kwitnie od marca do maja lub czerwca. W Polsce pospolita na bagnistych łąkach, brzegach strumieni, lasach łęgowych. Knieć wabi owady nektarem, specjalnymi plamami i rysunkami które mogą być zauważone tylko przez oczy owadów, reagujące na światło ultrafioletowe. Kwitnie od marca do maja lub czerwca. W Polsce pospolita na bagnistych łąkach, brzegach strumieni, lasach łęgowych. Knieć wabi owady nektarem, specjalnymi plamami i rysunkami które mogą być zauważone tylko przez oczy owadów, reagujące na światło ultrafioletowe.

14

15 Leniec bezpodkwiatkowy Bylina półpasożyt czerpiąca wodę i sole mineralne. Ściśle chroniona. Bylina wysokość 10 – 30 cm. Liście siedzące, szerokość 2 - 3,5 mm. Z trzema niewyraźnymi nerwami. Bylina półpasożyt czerpiąca wodę i sole mineralne. Ściśle chroniona. Bylina wysokość 10 – 30 cm. Liście siedzące, szerokość 2 - 3,5 mm. Z trzema niewyraźnymi nerwami.

16

17 Osoka Aloesowa Pospolita, występuje często na nizinie. Występuje głównie w eutroficznych wodach stojących – jeziorach, starorzeczach, przy czym preferuje, zbiorniki silne zarastające i wypełniające wypełnione. Bywa stosowana do karmienia zwierząt hodowlanych i na nawóz. Pospolita, występuje często na nizinie. Występuje głównie w eutroficznych wodach stojących – jeziorach, starorzeczach, przy czym preferuje, zbiorniki silne zarastające i wypełniające wypełnione. Bywa stosowana do karmienia zwierząt hodowlanych i na nawóz.

18

19 Dziękuje za uwagę!!!! Źródła: -ine.eko.org.pl -tobrze.blox.pl -www.4lomza.pl -wikipedia.pl

20 Informacje Obrazy : Google Grafika Obrazy : Google Grafika www.edutuba.pl www.edutuba.pl www.edutuba.pl www.atlas–roślin.pl www.atlas–roślin.pl www.atlas–roślin.pl www.zielonewrota.pl www.zielonewrota.pl www.zielonewrota.pl arwrd.flog.pl arwrd.flog.pl www.fotoprzyroda.pl www.fotoprzyroda.pl www.fotoprzyroda.pl wikipedia.pl wikipedia.pl Slajdy 1,2,3,4 foto: R. Łuczak; skany: J. Sulkowski Slajdy 1,2,3,4 foto: R. Łuczak; skany: J. Sulkowski


Pobierz ppt "Dolina Dolnej Narwi Hubert Syperek 6a Jakub Susoł 5a Jakub Sulkowski 6a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google