Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRÓLOWA JESIENNYCH STOŁÓW - DYNIA. W XV w. dynia przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRÓLOWA JESIENNYCH STOŁÓW - DYNIA. W XV w. dynia przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba."— Zapis prezentacji:

1 KRÓLOWA JESIENNYCH STOŁÓW - DYNIA

2 W XV w. dynia przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba.

3 On sam zresztą odnotował w swoim pamiętniku dzień, w którym po raz pierwszy ujrzał to niezwykłe, olbrzymie warzywo.

4 Początkowo traktowano dynię jako egzotyczną ciekawostkę. Ale już 100 lat później uprawiano ją w niemal wszystkich krajach Europy.

5 W Polsce szybko zdobyła popularność. Pożywne i smaczne potrawy z dyni pojawiały się zarówno na stołach pańskich, jak i chłopskich.

6 Dziś, dynia jest równie popularna w naszej kuchni, jak dawniej. Kopytka z dyni w miodowym sosie Zupa-krem z dyni Racuchy z dyni Ciasto dyniowe Dżem z dyni

7 Szczególnie cenna jest dynia o pomarańczowym miąższu – im kolor miąższu intensywniejszy, tym więcej w nim witamin. Dynie zawierają ich stosunkowo dużo: A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Dynia bogata jest również w białko. Ludowa mądrość mówi: „Pestki dyni wypadły z kieszeni Boga na ziemię i nie ma na świecie zdrowszej od nich rzeczy”

8 W dodatku nie tuczy! Mimo że to owoc brzuchaty, należy do niskokalorycznych. Dzięki dużej zawartości celulozy pomaga w kuracjach odchudzających. Dynia przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu organizm pozbywa się nagromadzonych tłuszczów.

9 DYNIA BYŁA INSPIRACJĄ DLA MALARZY, Bartolomeo Bimbi-Dynia

10 Dąb i dyniaDąb i dynia ( KLIKNIJ NA TYTUŁ ) Ignacy Krasicki Kiedy czas przyzwoity do dojźrzenia nastał, Pytała dynia dęba, jak też długo wzrastał? „Sto lat". „Jam w sto dni zeszła taką, jak mnie widzisz" Rzekła dynia. Dąb na to: „Próżno ze mnie szydzisz; Pięknaś, prawda, na pozór, na pozór też słyniesz: Jakeś prędko urosła, tak też prędko zginiesz". POETÓW I BAJKOPISARZY

11 Kim byłby Kopciuszek, gdyby nie dynia?

12 OZDOBY Z DYNI doniczki koszyczki wazony sowy lampiony

13

14 OPRACOWANIE: GABRIELA PIZUŃ KRYSTYNA JAŚLANEK MARTA SZAJNA


Pobierz ppt "KRÓLOWA JESIENNYCH STOŁÓW - DYNIA. W XV w. dynia przypłynęła na statkach Krzysztofa Kolumba."

Podobne prezentacje


Reklamy Google