Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INTERNET jako „ocean informacji”. Internet - jak ocean - jest rozległy i ciągle się zmienia. Nikt nie jest tu prawdziwym mistrzem, nikt nie wie o nim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INTERNET jako „ocean informacji”. Internet - jak ocean - jest rozległy i ciągle się zmienia. Nikt nie jest tu prawdziwym mistrzem, nikt nie wie o nim."— Zapis prezentacji:

1 INTERNET jako „ocean informacji”

2 Internet - jak ocean - jest rozległy i ciągle się zmienia. Nikt nie jest tu prawdziwym mistrzem, nikt nie wie o nim wszystkiego. Ale podobnie jak mistrz nawigacji, możesz sporządzić mapę znanych mórz i wyliczyć, jak bezpiecznie żeglować po tych nieznanych. G.HCandy, P.McGregor "Internet"

3 Internet i jego usługi Internet jest rozległą siecią połączeń między ogromną liczbą mniejszych sieci komputerowych na całym świecie. Internet jest rozległą siecią połączeń między ogromną liczbą mniejszych sieci komputerowych na całym świecie. Jest wszechstronnym systemem informacyjnym i komunikacyjnym. Udostępnia informacje ze wszystkich dziedzin życia, zgromadzone na komputerach całego globu oraz umożliwia komunikację między ludźmi z najbardziej odległych miejsc. Jest wszechstronnym systemem informacyjnym i komunikacyjnym. Udostępnia informacje ze wszystkich dziedzin życia, zgromadzone na komputerach całego globu oraz umożliwia komunikację między ludźmi z najbardziej odległych miejsc.

4 Co umożliwia nam Internet? INTERNET NAUKAGRY USŁUGI BANKOWE MUZYKA RADIO FILM E-MAILZAKUPY POBIERANIE PROGRAMÓW ZDOBYWANIE INFORMACJI PODRÓŻE REZERWACJACZAT

5 Internet wciąż bardzo dynamicznie się rozwija i proponuje coraz więcej usług. Internet wciąż bardzo dynamicznie się rozwija i proponuje coraz więcej usług. Pierwszym zastosowaniem było umożliwienie wielu użytkownikom przesyłanie informacji, a także dostępu do programów i danych umieszczonych na specjalnych komputerach spełniających rolę super pamięci i przechowywania tych zasobów. Pierwszym zastosowaniem było umożliwienie wielu użytkownikom przesyłanie informacji, a także dostępu do programów i danych umieszczonych na specjalnych komputerach spełniających rolę super pamięci i przechowywania tych zasobów. Kolejną wynaleziona usługa Internetu była poczta elektroniczna Kolejną wynaleziona usługa Internetu była poczta elektroniczna

6 Pojawienie się systemu stron WWW (World Wide Web)- umożliwiającego dostęp do różnych serwisów informacji najbardziej rozpowszechniło Internet wśród przeciętnych użytkowników.

7 Organizacja informacji w WWW Informacje w WWW są umieszczane w plikach zwanych stronami WWW lub witrynami. Podstawowa cecha strony WWW to możliwość dostępu poprzez hiperłącza do informacji na stronach umieszczanych na wielu komputerach, zwanych serwerami internetowymi. Strona WWW jest zbiorem plików - od jednego do kilkuset.

8 WWW (World Wide Web) to system prezentacji, oparty na hiperłączach dający możliwość korzystania z informacji umieszczanych na komputerach całego świata znajdujących się w sieci Internet WWW (World Wide Web) to system prezentacji, oparty na hiperłączach dający możliwość korzystania z informacji umieszczanych na komputerach całego świata znajdujących się w sieci Internet Witryna zawiera jedną stronę główną tzw. stronę startową. Na niej umieszczone są hiperłącza, które umożliwiają przejście do innych części tej witryny. Dzięki hiperłączom można też przejść do witryny umieszczonej na innym serwerze Witryna zawiera jedną stronę główną tzw. stronę startową. Na niej umieszczone są hiperłącza, które umożliwiają przejście do innych części tej witryny. Dzięki hiperłączom można też przejść do witryny umieszczonej na innym serwerze

9 Właściwości adresu internetowego Każda strona WWW ma swój adres internetowy, który jednocześnie identyfikuje stronę. Do oznaczania stron oznacza się tzw. Adres URL – uniwersalny lokalizator zasobów, działa on jak normalny adres pocztowy - ale identyfikuje jednocześnie nadawcę i odbiorcę

10 Standardowa postać adresu: http://www.pop.com.pl Protokół określający sposób przesyłania pliku, będącego dokumentem hipertekstowym (html) Strona obsługiwana przez serwer WWW kraj kategoria Nazwa (domena) instytucji, firmy

11 Protokoły w zależności od tego co chcemy robić w Internecie używamy do tego różnych protokołów: FTP - Protokół transferu plików - kopiuje pliki między komputerami połączonymi w sieci Internet. HTTP - Protokół transferu hipertekstu - pozwoli ci na przeglądanie (a nawet na wysłanie) stron internetowych na twoim komputerze. HTTPS - Ten protokół bezpieczeństwa pozwoli ci na wysyłanie i odbieranie poufnych informacji (takich jak numery kart kredytowych lub hasła) w sieci World Wide Web. IMAP - Protokół dostępu do wiadomości internetowych - jest jednym z dwóch powszechnie stosowanych protokołów odbierania wiadomości e-mail z Internetu. NNTP - Protokół transferu dla sieciowych grup dyskusyjnych - pozwala na przenoszenie wiadomości między twoim komputerem a serwerami grup dyskusyjnych. POP3 - Protokół pocztowy - jest jednym z dwóch powszechnie stosowanych do odbierania wiadomości e-mail za pośrednictwem Internetu. SMTP - Prosty protokół transferu poczty - pozwoli ci na wysyłanie wiadomości e-mail za pośrednictwem Internetu.

12 DOMENY Komputery, na których gromadzone są dane, mają określone adresy, zwane domenami. Komputery, na których gromadzone są dane, mają określone adresy, zwane domenami. - firmy komercyjne com - firmy komercyjne - instytucje edukacyjne edu - instytucje edukacyjne - instytucje rządowe gov - instytucje rządowe - organizacje międzynarodowe int - organizacje międzynarodowe - instytucje militarne mil - instytucje militarne - administracje sieciowe net - administracje sieciowe - organizacje niekomercyjne org - organizacje niekomercyjne domeny krajowe np. czy domeny krajowe np. pl czy us

13 Przeglądanie stron WWW Przeglądarka internetowa - to program, który umożliwia dostęp do zasobów Internetu, stron www, plików, programów... Przeglądarka internetowa - to program, który umożliwia dostęp do zasobów Internetu, stron www, plików, programów... Najpopularniejsze z nich to: Mozilla Firefox Najpopularniejsze z nich to: Mozilla Firefox Internet Explorer Opera Netscape Navigator (Netscape Communicator)


Pobierz ppt "INTERNET jako „ocean informacji”. Internet - jak ocean - jest rozległy i ciągle się zmienia. Nikt nie jest tu prawdziwym mistrzem, nikt nie wie o nim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google