Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NOC, W KTÓREJ POLACY OCALILI ANGIELSKIE MIASTECZKO COWES

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NOC, W KTÓREJ POLACY OCALILI ANGIELSKIE MIASTECZKO COWES"— Zapis prezentacji:

1 NOC, W KTÓREJ POLACY OCALILI ANGIELSKIE MIASTECZKO COWES

2 Wątek z historii polsko-brytyjskiej
Historia, którą chcemy Wam opowiedzieć wydarzyła się 73 lata temu – w 1942 roku, w niespokojnym czasie wojny, na wyspie Wight. Jeśli nie wiecie gdzie leży ta wyspa – spójrzcie na mapę – to miejsce zaznaczone na czerwono, na południu Anglii.

3 Czas wojny światowej... Wojna światowa to konflikt zbrojny wielu krajów, które nie umiały dojść do wspólnego porozumienia i podjęły walkę pomiędzy sobą. Niektóre z nich po to, aby siłą i przemocą zdobyć więcej terytorium dla siebie, inne aby bronić swojej ziemi. Nie wszystkie kraje walczyły przeciwko sobie. Większość z nich zjednoczyła się, tworząc tak zwaną koalicję przeciwko głównemu wrogowi, który rozpoczął II wojnę światową – Niemcom. Niestety Niemcy też miały własnych sprzymierzeńców.

4 Sojusz Polski i Anglii Kilka dni przed wybuchem wojny, Polska i Anglia zawarły pomiędzy sobą specjalny układ (sojusz), obiecując sobie wzajemną pomoc i wsparcie. Jednak współpraca obu krajów zaczęła się kilka lat wcześniej, ponieważ Polska Marynarka Wojenna zdecydowała się powiększyć swoją flotę o nowe dwa statki – niszczyciele, które zostały zbudowane w stoczni John Samuel White & Co. Ltd. w Cowes na wyspie Wight. Przy wykonaniu projektu zatrudniono także kadrę z Polski. Statkom nadano imiona: BŁYSKAWICA i GROM

5 Jak myślicie, dlaczego jeden ze statków został nazwany BŁYSKAWICĄ?

6 A drugi GROMEM? Z czym Wam się kojarzą te słowa?

7 STATKI - NISZCZYCIELE Z pewnością nazwy statków miały symbolizować ich funkcję. Statki były niszczycielami. Czy wiecie co to jest niszczyciel? Niszczyciel to wojenny okręt obronny przeznaczony do wykonywanie takich zadań jak zwalczanie lotnictwa, okrętów podwodnych i innych jednostek wroga.

8 Załoga Błyskawicy Wielkim przedsięwzięciem było wybudowanie takiego statku – niszczyciela, ale równie ważne było kompletowanie jego załogi. Potrzebni byli odpowiedni ludzie, którzy musieli przejść specjalne szkolenia i wiele zespołowych ćwiczeń. Już po roku przygotowań załoga okrętu pozostawała w pełnej gotowości bojowej, wobec zbliżającej się wojny...

9 Co wydarzyło się w nocy z 4 na 5 maja 1942 roku?
W tym czasie polski okręt wojenny Błyskawica, wraz z załogą, stacjonował w macierzystej stoczni w zatoce angielskiego miasteczka Cowes (Isle of Wight). Kapitan i marynarze przygotowywali się już na nocny odpoczynek, kiedy nagle o godzinie 23:00 nad miasteczkiem pojawiło się ponad sto niemieckich samolotów wojskowych, które rozpoczęły bombardowanie.

10 Przyjrzyjcie się tym samolotom, głównie symbolom jakie są na nich zamieszczone. Czy wiecie co to jest sfastyka? W czasie II wojny światowej sfastyka była symbolem hitlerowskich Niemiec, kraju który wywołał wojnę.

11 Załoga polskiego niszczyciela Błyskawica natychmiast zareagowała na atak niemieckiego lotnictwa. Marynarze uruchomili obronę przeciwlotniczą wspierając ją ciągłym ogniem z armat, a reszta załogi stawiała zasłony dymne na nabrzeżach, aby ograniczyć skuteczność ataków. Zmusiło to niemieckie bombowce do rozbicia szyku i zwiększenia wysokości lotu. Latając na wyższej wysokości niemieckie samoloty nie miały możliwości dokładnego określenia celów bombardowania na ziemi.

12 W tym samym czasie marynarze, którzy nie obsługiwali armat pomagali mieszkańcom miasta w gaszeniu pożarów. Polski lekarz okrętowy z grupą sanitariuszy udzielał rannym pierwszej pomocy medycznej.

13 Wdzięczność mieszkańców Cowes
W dowód wdzięczności za bohaterską obronę miasta polska załoga otrzymała od władz i mieszkańców COWES pamiątkowy medal. Ponadto społeczność miasta organizowała zbiórki pieniędzy na remont uszkodzeń okrętu. Po latach komandor Wojciech Francki, który w tym trudnym czasie dowodził Błyskawicą, został szczególnie uhonorowany stając się patronem jednego z placów: Francki Place.

14 Pamiętna rocznica 4/5 maja
Od tamtej chwili do dziś miasteczko Cowes upamiętnia tę niezwykłą rocznicę uroczystościami przy Błyskawica Memorial.  Specjalne zasługi w pięlegnowaniu tak znaczącego epizodu historii wojennej ma polski weteran Otton Hulacki

15 Czy można i dziś zostać bohaterem?
Czy myślicie, że w dzisiejszych czasach istnieją podobne zagrożenia? A może są zagrożenia innego rodzaju, jeśli tak to jakie i w jaki sposób można dziś stanąć w obronie swojego kraju bez walki? Jak można rozwiązywać problemy pomiędzy państwami, żeby nie dopuścić do wojny? Czy można też zostać bohaterem w codziennym życiu, w szkole, na ulicy, stając w czyjejś obronie?

16 Weź udział w naszym konkursie
namaluj obraz narysuj rysunek napisz wiersz lub opowiadanie na temat historii, którą opowiedzieliśmy lub na temat tego jak dziś można zostać bohaterem Opracowanie: SOS Polonia

17 Źródła internetowe opracowania
kawica deshow/2014/01/13/wszyscy-ludzie- blyskawicy/ guide/isle-of-wight-events/isle-of-wight- events-april-to-june/orp-blyskawica/ blyskawica


Pobierz ppt "NOC, W KTÓREJ POLACY OCALILI ANGIELSKIE MIASTECZKO COWES"

Podobne prezentacje


Reklamy Google