Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narzędzia do usprawnienia pracy w systemie Virtua wykonane w BG UEK

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narzędzia do usprawnienia pracy w systemie Virtua wykonane w BG UEK"— Zapis prezentacji:

1 Narzędzia do usprawnienia pracy w systemie Virtua wykonane w BG UEK
Janina Ożóg, Aureliusz Potempa Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Warszawa 2008

2    1. Możliwość stworzenia zastępczej bazy danych. a) Na wypadek niedostępności roboczej bazy na serwerze cyfronetowym można pobrać dane, przekształcić je i wrzucić do przygotowanej do tego celu bazy postgresowej, gdzie przygotowane są indeksy i interfejs użytkownika do wyszukiwania. Do pobrania i przekształcenia danych użyto Oracle i Perla, zaś do stworzenia interfejsu do bazy postgresowej wykorzystano Perla, Javę Script i HTML.

3 b) Opracowano także drugi sposób na przeszukiwanie bazy off-line
b) Opracowano także drugi sposób na przeszukiwanie bazy off-line. Eksportuje się bazę do pliku, następnie program, napisany w Perlu, przekształca dane do czytelnego formatu, tnie na tyle plików, ile jest rekordów i wyprowadza dane w postaci HTML; pobiera się też egzemplarze z tablicy ITEMDETL2 do pliku. Wszystko to trwa bardzo krótko (ok.10 minut) i mamy prosty backup zawartości bazy w plikach. Opisany wyżej mechanizm mógłby być zastosowany do przeglądania i zaznaczania rekordów z bazy NUKAT w trybie off-line. Interfejs do przeglądania, utworzony za pomocą Perla, Javy Scriptu i HTML,wygląda tak:

4 2. Przeglądanie danych za pomocą protokołu Z39. 50
2. Przeglądanie danych za pomocą protokołu Z Zastosowane do wydzielenia podbaz z bazy głównej, z własnym interfejsem użytkownika utworzonym za pomocą Perla, HTML-a i klienta Yaz-a, z możliwością podlinkowania poszczególnych rekordów do Chameleona np. baza nowości, baza czasopism OIN-u. Narzędzie opracowano, gdyż Virtua nie umożliwia wyświetlenia całej listy tytułów znajdujących się w danej lokalizacji, ani wyświetlenia np. wszystkich czasopism z danej lokalizacji.

5 3. Skrypt CGI do nadawania kolejnych lub nie wykorzystanych numerów czytelniczych przy zapisie czytelnika. Wyświetla wolne numerów, które można nadać czytelnikowi, klikając na wolny numer i wklejając go do klienta Virtui. 4. Import czytelników. Co roku we wrześniu pobierana jest lista nowoprzyjętych studentów w pliku csv, następnie przekształca się dane za pomocą odpowiedniego programu i importuje się za pomocą Clienta Virtui.

6 5. Programy do skontrum zbiorów czytelni i wypożyczalni
5. Programy do skontrum zbiorów czytelni i wypożyczalni. Dane z eksportu rekordów bibliograficznych i dane z niektórych tablic Virtui przekształca się za pomocą przygotowanych wcześniej programów (w Perlu) do odpowiedniego formatu. Następnie porównuje się z danymi uzyskanymi w czasie wczytywania barkodów książek ze skanera.   6. Przetwarzanie zamówień. Zamówienia spływające do odpowiedniej kartoteki na serwerze są zbierane przez przygotowany skrypt (uruchamiany w cronie co 10 min). Dzięki temu co 10 min przychodzi poczta, która może zawierać wiele zamówień. Zamówienia są skryptem przetwarzane na odpowiedni format HTML-owy, z pogrubieniem niektórych danych, z zamianą kodowania liter na takie, jakie są nam potrzebne i odpowiednim formatem (małego rewersu).

7 7. Wspomaganie WiFi. Co godzinę serwer linuxowy, na którym obsługiwane jest WiFi łączy się z bazą Virtua. Skrypt Perlowy umieszczony w cronie na serwerze linuxowym sprawdza, którzy czytelnicy mają w polu 247 wpisany adres MAC swojej karty sieciowej laptopa. Sprawdza też ich stan konta (kary) i czy konto jest aktywne. Następnie tworzy z tych danych świeży plik „dhcpd.conf” i restartuje serwer dhcpd. Usługa dhcpd przydziela numery IP tym laptopom, które pomyślnie przeszły procedurę walidacyjną. Dzięki temu czytelnicy zmuszani są do uaktualniania konta i płacenia kar. Planujemy opracowanie możliwości samodzielnego edytowania niektórych danych osobowych przez użytkowników.

8 8. Pobieranie rekordów z bazy produkcyjnej BG UEK w celu sprawdzania poprawności merytorycznej. Pobierane są w zależności od potrzeb rekordy bibliograficzne, KHW, egzemplarzy, zasobów itp. Na przykład pobranie rekordów bibliograficznych umożliwia wyszukanie za pomocą odpowiednich programów napisanych w Perlu i Javie błędów w opisie bibliograficznym (np. braku roku wydania w polu stałej długości itp.)   9. Zarządzanie słowami kluczowymi. Nasza biblioteka dużą wagę przykłada do stosowania słów kluczowych umieszczonych w polu 980 i charakteryzujących treść książki/czasopisma. Aby utrzymać jakość tych słów napisano skrypt tworzący raport z występowania zadanego słowa w rekordach czasopism/książek.


Pobierz ppt "Narzędzia do usprawnienia pracy w systemie Virtua wykonane w BG UEK"

Podobne prezentacje


Reklamy Google