Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkie święta prawosławne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkie święta prawosławne"— Zapis prezentacji:

1 Wielkie święta prawosławne
Filip Podkowa 6d

2 Narodzenie Chrystusa Obchodzone 7 stycznia. Święto poprzedzone jest 40-dniowym postem i kończy się Wigilią 6 stycznia. Wierni czekają na nią, ponieważ jest jedynym posiłkiem w ciągu całego dnia. Po wspólnej modlitwie dzielą się prosforą, czyli wypiekanym przaśnym chlebem przyniesionym z cerkwi i składają sobie życzenia. Na stole pod białym obrusem znajduje się siano, a na nim puste nakrycie dla gościa i 12 wigilijnych potraw. Trochę różnią się one od tych w tradycji chrześcijańskiej. Podczas uroczystej kolacji w cerkwi odbywają się nabożeństwa Wielkiej Wieczerni, później rozpoczyna się Wsianoczna (nabożeństwo świąteczne). Prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Jezusa w Betlejem, drugiego - czci się Najświętszą Marię Pannę, a trzeciego wspomina męczennika świętego Stefana, który oddał życie za Chrystusa.

3 Stół wigilijny

4 Przaśny chleb

5 Chrzest Pański Obchodzony 19 stycznia. Jest połączony z Epifanią czyli Objawieniem Pańskim, podczas którego ma miejsce obrzęd święcenia wody, zwany świętem Jordanu. W tym okresie prawosławni kapłani odwiedzają domy wiernych. Jest to nawiązanie do rozpoczęcia przez Chrystusa publicznej działalności po swym chrzcie. Modlitwa za dom i pokropienie wodą "jordańską" jest symbolicznym udziałem domowników w Bożym objawieniu. Zwyczaj nakazuje, aby w każdym domu była "jordańska woda", na stole chleb, sól, zapalona świeca i ikona.

6

7

8 Spotkanie Pańskie Obchodzone 15 lutego. Wtedy do cerkwi prawosławni przynoszą duże świece woskowe, zwane gromnicami. Świeca gromniczna obrazuje Matkę Bożą, która w pokorze oddaje się woli Bożej. Procesja z płonącymi świecami na początku liturgii jest znakiem nowego kroczenia przez życie w jedności z Jezusem i blaskach Jego ewangelii. W tym samym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej.

9 Gromnica

10 Wjazd Pański do Jerozolimy
Święto ruchome w marcu. Wyznawcy prawosławia przychodzą do cerkwi z palmami. Przez te gałązki łączą się z tymi, którzy radośnie spotkali Chrystusa przy Jego wjeździe do Jerozolimy.

11

12 Zmartwychwstanie Pańskie
Święto ruchome w kwietniu. W kościele prawosławnym z Wielkiej soboty na Niedzielę Wielkanocną odprawiana jest uroczysta Jutrznia Paschalna. Po trzykrotnym okrążeniu cerkwi przez duchowieństwo i wiernych, kapłan uderza trzykrotnie krzyżem w drzwi cerkwi – symbolizuje to odwalenie kamienia od grobu zmartwychwstałego Chrystusa.

13 Tydzień paschy Święto ruchome w kwietniu. W czasie tygodnia paschalnego wrota cerkwi są cały czas otwarte, na znak odwalonego kamienia od grobu Chrystusa. W tym czasie codziennie sprawuje się uroczystą jutrznię i św. Liturgię, podobnie jak w sam Dzień Zmartwychwstania. Przez cały okres paschalny wierni witając się, wypowiadają paschalne pozdrowienie: „Chrystus zmartwychwstał!” – „Prawdziwie zmartwychwstał!”.

14 Zwiastowanie Bogurodzicy
Obchodzone 7 kwietnia. Jest to pamiątka zwiastowania dobrej nowiny Matce Bożej przez archanioła Gabriela.

15

16 Wniebowstąpienie Pańskie
Święto ruchome w maju. W przeddzień święta jest tzw. oddanie święta Zmartwychwstania Pańskiego, który kończy okres wielkanocny. Natomiast wieczorem w cerkwiach odprawia się całonocne czuwanie przed uroczystością Wniebowstąpienia.

17

18 Zesłanie Ducha Świętego
Święto ruchome w maju. Dzień Zesłania Ducha Świętego na Apostołów, pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa uważany jest za początek Cerkwi Chrystusowej. Po świątecznej Liturgii, odprawiana jest uroczysta wieczernia. W czasie wieczerni duchowny czyta specjalne modlitwy.

19

20 Przemienienie Pańskie
Obchodzone 19 sierpnia. W przeddzień święta odprawia się nabożeństwo z całonocnym czuwaniem, a podczas dnia obowiązuje post. Po uroczystej liturgii, zgodnie z tradycją święci się owoce.

21 Zaśnięcie Najświętszej Bogurodzicy
Obchodzone 28 sierpnia. Przeżywanie święta rozpoczyna się dzień przed uroczystością, całonocnym czuwaniem. Trzy dni po wydarzeniu w wielu cerkwiach, jest odprawiany obrzęd pogrzebania Matki Bożej przed płaszczanicą (całunem) z wizerunkiem Maryi, która symbolizuje Jej grób. W święto, przy biciu dzwonów wierni w procesji trzykrotnie przechodzą dokoła kościoła prawosławnego, po czym następuje obrzęd błogosławieństwa wszystkich wiernych ewangeliarzem oraz pokropienia ich wodą. W tym dniu po zakończeniu nabożeństw święci się zboża i zioła.

22

23 Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy
Obchodzone 21 września. Święto to rozpoczyna rok liturgiczny w Cerkwi.

24 Podwyższenie Krzyża Pańskiego
Obchodzone 27 września. Podwyższenie Krzyża Pańskiego jest dla wiernych wezwaniem do uczestnictwa w krzyżu Chrystusowym, do wszczepienia się w Chrystusa, naśladowania Go w całym swoim życiu. Krzyż towarzyszy prawosławnemu chrześcijaninowi od narodzin aż do śmierci. Jest drogowskazem, znakiem zbawienia i zwycięstwa nad grzechem w sobie samym i w otaczającym świecie. Krzyż na mogiłach zmarłych zapewnia o przyszłym zmartwychwstaniu.

25 Krzyż prawosławny

26 Wprowadzenie Bogurodzicy do Świątyni
Obchodzone 4 grudnia. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa pierwotnie święto związane było z poświęceniem Najświętszej Maryi Panny Bogu, przez jej rodziców.

27

28 Dziękuję za uwagę! 


Pobierz ppt "Wielkie święta prawosławne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google