Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Termin dysleksja pochodzi od greckiego morfemu dys – (trudny) i lexios (należący do mowy). Dysleksja - jest to zaburzenie, które przejawia się niemożnością.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Termin dysleksja pochodzi od greckiego morfemu dys – (trudny) i lexios (należący do mowy). Dysleksja - jest to zaburzenie, które przejawia się niemożnością."— Zapis prezentacji:

1

2 Termin dysleksja pochodzi od greckiego morfemu dys – (trudny) i lexios (należący do mowy). Dysleksja - jest to zaburzenie, które przejawia się niemożnością opanowania umiejętności czytania i pisania mimo dobrej inteligencji i dobrych warunków środowiskowych. Badania wykazują, że wśród wszystkich uczniów jest około 10-15 % dyslektyków. Osoby z dysleksją rozwojową narażone są na wiele niepowodzeń szkolnych, co wywołuje u nich frustrację. Olbrzymi wysiłek włożony w naukę daje czasami znikome efekty, przez to taka osoba może mieć poczucie niższej wartości, odczuwać brak wiary w swoje możliwości..

3

4 Należy mieć świadomość, że dysleksja nie oznacza klęski życiowej, a postępy będą możliwe tylko wtedy, gdy włożymy dużo wysiłku w ćwiczenia, które muszą być długotrwałe i systematyczne. Nie jest żadnym wstydem być dyslektykiem, ujmą byłoby zaniechanie pracy nad tym problemem. Dysleksję można pokonać, choć czasem trzeba się z nią zmagać całe życie. Jeśli uczeń ma kłopoty z czytaniem, ale będzie się z nim regularnie ćwiczyło, powinien zacząć czytać poprawnie, choć zwykle trochę wolniej od rówieśników.

5

6 Leonardo da Vinci Leonarda da Vinci nikomu przedstawiać nie trzeba. Powszechnie uznawany za wzorzec człowieka renesansu, był malarzem, architektem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, kartografem, matematykiem, mechanikiem, anatomem, geologiem… oraz, z czego mało kto zdaje sobie dzisiaj sprawę, również twórcą rebusów! Okazuje się bowiem, że ten wszechstronny mężczyzna w chwilach wolnych od kreowania wynalazków, które wejdą w użycie kilkaset lat później wymyślał różnorodne zagadki i rebusy.

7 Leonardo da Vinci

8

9 Dzieła Leonarda

10 Projekty Leonarda

11 Rebusy Leonarda pero’ se la fortuna mi fa felice tal viso asponero’ – ale jeśli fortunny los sprawi, że będę szczęśliwym, przybiorę taki wygląd

12 Rebusy Leonarda felice sarei se dell’amore ch’l ti porto restaorata fossi – byłbym szczęśliwy, gdybyś zmieniła się przez miłość, którą Ci przynoszę

13 Isaac Newton Isaac Newton był fizykiem angielskim, jednym z najwybitniejszych wielkich umysłów wszechczasów. Przyszedł na świat w 1643 roku w Anglii, w hrabstwie Lincolnshire. Największym dziełem Newtona jest niewątpliwie "Philosophiae Naturalis Principia mathematica". To opracowanie zawierała teorię grawitacji oraz prawa ruchu. Isaac Newton badał również naturę światła. Traktował światło jako strumień poruszających się cząstek. Swoje rozważania zawarł w pracy "Optyka".

14 Isaac Newton Jak głosi popularna anegdota Newton obserwował w ogrodzie spadające z drzew jabłka i jedno spadło mu na głowę. To stało się dlań podobno bodźcem do odkrycia jednego z najbardziej podstawowych praw rządzących przyrodą - prawa powszechnego ciążenia.

15 Hans Christian Andersen Pisarz duński, autor najpiękniejszych baśni, był dyslektykiem. Nawet jako osoba dorosła nigdy nie nauczył się pisać poprawnie i jego rękopisy zawierają wiele błędów charakterystycznych dla dysleksji. Jest on twórcą znanych na cały świat baśni, najpopularniejsze to: „Brzydkie kaczątko” „Calineczka” „Dziewczynka z zapałkami” „Księżniczka na ziarnku grochu” „Nowe szaty cesarza” „Słowik” „Stokrotka” „Świniopas”.

16 Baśnie Andersena

17 Robin Williams Robin Williams amerykański aktor i komik W swojej karierze otrzymał trzy nominacje do nagrody Oscara za: Good Morning, Vietnam (1987) – rola spikera rozgłośni wojskowej, Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989) – rola niekonwencjonalnego nauczyciela, Fisher King (1991) – rola szalonego włóczęgi, który skrywa tragiczną przeszłość. Za rolę psychoanalityka w dramacie Buntownik z wyboru (1997) otrzymał Oscara w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. Kreacja w filmie Fisher King (1991) przyniosła mu również nagrodę Złotego Globu.

18 Robin Williams Najbardziej znany był ze swoich ról komicznych („Klatka dla ptaków” „Pani Doubtfire”), zagrał również znaczące role w dramatach – lekarza w „Przebudzeniach”, ojca w „Między piekłem a niebem”, ale także psychopatę w „Bezsenności” (2002) oraz w filmie „Zdjęcie w godzinę”. Wcielił się również w główną rolę w filmie „Hook” (1991) Stevena Spielberga. Był znany ze zdolności do improwizowania oraz parodiowania.

19 Robin Williams

20 Walt Disney Walter Elias „Walt” Disney– amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca, wizjoner i filantrop. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legenda animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 22 statuetek, siedmiokrotny zdobywca Nagrody Emmy.

21 Walt Disney

22 Karol Dickens Charles John Huffam Dickens, pseudonim Boz angielski powieściopisarz. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii. Jego największe dzieła to: Klub Pickwicka Mała Doritt Wielkie Nadzieje Dawid Copperfield Olivier Twist

23 Karol Dickens

24 Vincent van Gogh Vincent Willem van Gogh: ur. 30 marca 1853, zm. 29 lipca 1890) – holenderski malarz postimpresjonistycz ny, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w.

25 Vincent van Gogh

26 Albert Einstein Albert Einstein (ur. 14 marca 1879 w Ulm, Niemcy, zm. 18 kwietnia 1955 w Princeton, USA) – niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia, jeden z największych fizyków- teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych. Wniósł też swój wkład do rozwoju filozofii nauki.

27

28 Marilyn Monroe Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. XX w.

29 Marilyn Monroe Jej znane role:  1953: Niagara jako Rose Loomis  1953: Mężczyźni wolą blondynki (Gentlemen Prefer Blondes) jako Lorelei Lee  1953: Jak poślubić milionera (How to Marry a Millionaire) jako Pola Debevoise  1954: Rzeka bez powrotu (River of No Return) jako Kay Weston  1955: Słomiany wdowiec (The Seven Year Itch) jako Dziewczyna  1957: Książę i aktoreczka (The Prince and the Showgirl) jako Elsie Marina  1959: Pół żartem, pół serio (Some Like It Hot) jako Sugar Kane Kowalczyk  1960: Pokochajmy się (Let's Make Love) jako Amanda Dell  1961: Skłóceni z życiem (The Misfits) jako Roslyn Taber

30 Marilyn Monroe

31 Pablo Picasso Pablo Picasso hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

32 Pablo Picasso

33 Pragniemy aby prezentowane sylwetki sławnych dyslektyków zachęciły dyslektyków do wytrwałej systematycznej pracy i dały wiarę, że z tą diagnozą można osiągać sukcesy w bardzo różnych dziedzinach.


Pobierz ppt "Termin dysleksja pochodzi od greckiego morfemu dys – (trudny) i lexios (należący do mowy). Dysleksja - jest to zaburzenie, które przejawia się niemożnością."

Podobne prezentacje


Reklamy Google