Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii."— Zapis prezentacji:

1 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii.
Wykonała: Karina Szarek

2 Spis treści Herb Wielkiej Brytanii Hymn Państwowy Położenie
Położenie względem Europy Rzeźba powierzchni Linia brzegowa Historia Zabytki i atrakcje turystyczne Największe miasta Londyn Ciekawostki

3 Herb Królewski herb Wielkiej Brytanii noszony jest przez władców. Posługuje się nim administracja i rząd, umieszczając go m.in. na monetach i publicznych budynkach.

4 Hymn God Save the Queen (Boże, chroń Królową) – brytyjska pieśń patriotyczna nieznanego autorstwa, która jest hymnem państwowym Wielkiej Brytanii i jej byłych kolonii.

5 Położenie Wielka Brytania jest położona na wyspach: Wielka Brytania (największa — 230 tys. km2), Irlandia (część północno wschodnia), Hebrydy, Szetlandy, Orkady, Anglesey, Wight oraz wielu małych wyspach przybrzeżnych (łącznie około 5500 wysp) Wyspy Brytyjskie, oddzielone od lądowej części Europy cieśniną: La Manche i Kaletańską, oblewa Ocean Atlantycki (od zachodu) i Morze Północne (od wschodu).

6 Położenie względem Europy
Wielka Brytania leży na północnym zachodzie kontynentu.

7 Rzeźba powierzchni Rzeźba powierzchni Wielkiej Brytanii jest urozmaicona. W Szkocji na północy stare Góry Kaledońskie i Grampiany (Ben Nevis, 1343 m ), rozdzielone rowem tektonicznym Glen More, na południu Wyżyna Południowoszkocka ograniczona od północy Niziną Środkowoszkocką. W północnej Anglii Góry Pennińskie i Góry Kumbryjskie (Scafell, 978 m ); we wschodniej Anglii falista Nizina Angielska (Lowlands). W południowo - wschodniej części wyspy nizinny Basen Londyński. W Walii Góry Kambryjskie (Snowdon, 1085 m ). Góry Irlandii Północnej są przedłużeniem Gór Kaledońskich. W Szkocji i północnej Anglii liczne ślady zlodowaceń plejstoceńskich (cyrki, jeziora, mutony, moreny, ozy).

8 Linia brzegowa Linia brzegowa silnie rozczłonkowana z licznymi zatokami (Kanał Bristolski, Cardigan, Zatoka Liverpoolska). Północne wybrzeża fiordowe, południowe — klifowe (Dover) i riasowe (Płw. Kornwalijski). Klimat umiarkowany wybitnie morski, pod wpływem ciepłego Prądu Zatokowego; średnia temperatura w styczniu 4–6°C, w lipcu 12–17°C, obfite opady w ciągu całego roku. Na północnym - wschodzie roczna suma opadów 500 mm , na północnym - zachodzie do 2000 mm , w górach do 3000 mm , silne wiatry (zwłaszcza zimą), duże zachmurzenie, częste mgły.

9 Historia Najstarsze ślady osadnictwa na terenach  Anglii pochodzą sprzed lat. Jednakże pierwsza cywilizacja stworzona została dopiero przez Celtów. Celtowie przybyli na wyspy w VII w. p.n.e. W ciągu 5 stuleci udało im się zasiedlić w całości Wyspy Brytyjskie. Anglia, Walia i południowa Szkocja podbite przez Rzymian skutkowały przekształceniem tych ziem w rzymską kolonię. Wtedy właśnie na Wyspach rozprzestrzeniła się religia chrześcijańska. Rzymianie panowali tu od I do V wieku n.e. Dwa kolejne stulecia były czasem najazdów plemion germańskich, takich jak Jutowie, Sassowie czy Anglowie. Plemiona germańskie wyparły Brytów na tereny, gdzie obecnie znajduje się Szkocja i Walia. W Anglii utworzonych zostało 7 królestw. Pod koniec XII wieku Irlandia została podporządkowana Anglii, natomiast Walia w XVI wieku. Był to okres ekspansji terytorialne Anglii. Wielka Karta Swobód została ogłoszona na początku XIII wieku i stanowiła ona początek rozwoju europejskiej demokracji parlamentarnej, poprzez ograniczenie roli króla na rzecz rady królewskiej.

10 Zabytki i atrakcje turystyczne

11 Tower Bridge Canary Wharf Westminster i Big Ben

12 Sąd królewski Katedra św. Pawła w
Londynie Katedra w Yorku Katedra w Canterbury Katedra w Sheffield

13 Kraina jezior Tay w Perth Stonehenge

14 Plac Wiktorii w Birmingham
Liverpool Panorama Glasgow

15 Charakterystyczna budka Oxford
telefoniczna Londyński autobus

16 Największe miasta Birmingham Glasgow Liverpool Leeds Sheffield
Największym miastem w Wielkiej Brytanii jest oczywiście Londyn- jest również stolicą państwa. Do dużych miast można zaliczyć między innymi: Birmingham Glasgow Liverpool Leeds Sheffield Edynburg Bristol Manchester Leicester

17 Londyn Miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii. Położony nad Tamizą, jest trzecim największym miastem Europy (po Moskwie i Stambule, przed Paryżem), jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu wynosi ok. 7,6 mln (2007) na obszarze km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami liczy ok. 20 mln mieszkańców Około 20% mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów. Współczesny Londyn jest największym centrum finansowym świata (od 2006 przed Nowym Jorkiem). Tutaj dokonuje się 30% światowego obrotu walutami i 40% światowego obrotu Euroobligacjami. W Londynie usytuowanych jest kilkaset banków, największa giełda w Europie (trzecia na świecie), liczne towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne. Londyn jest także ogromnym ośrodkiem medialnym. Jest to także jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Miasto, pełne zabytków i muzeów, przyciąga rocznie ok. 30 mln turystów.

18 Ciekawostki

19 Południk Greenwich - Południk Zerowy
Przebiegał przez obserwatorium astronomiczne w dzielnicy Greenwich w Londynie, który był obowiązującym południkiem zerowym w latach 1884–1984.

20 Bank holidays W Wielkiej Brytanii święta państwowe nazwane są bank holidays, to dni wolne od pracy i obowiązują w całym Zjednoczonym Królestwie. Lista tych świąt jest następująca: 1 stycznia Nowy Rok Wielki Piątek (Good Friday) Wielkanoc i Wielkanocny Poniedziałek (jest czasem radości i świętowania, bowiem oznacza koniec postu i zimy) May Day, czyli pierwszy poniedziałek maja, to dzień marszów i parad osób związanych z Partią Pracy; Spring Bank Holiday (Święto Wiosny) – ostatni poniedziałek maja Ostatni poniedziałek sierpnia nazywany Late Summer Holiday lub August Bank Holiday, to jedno z najstarszych niereligijnych świąt angielskich Boże Narodzenie (25 grudnia) Boxing Day (dzień pudełek bądź skarbonek, w którym rozdaje się prezenty) – 26 grudnia.

21 Koniec


Pobierz ppt "Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google