Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metody komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metody komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Metody komunikacji

2 Ludzie od dawnych czasów próbowali się ze sobą porozumiewać
Ludzie od dawnych czasów próbowali się ze sobą porozumiewać. Nauczyli oni się komunikować ze sobą za pomocą przeróżnych środków: od wyrazu twarzy, poprzez gesty, aż po wydawane przez siebie dźwięki. Istnieją także bardziej wyszukane sposoby komunikowania się między ludźmi. Aby nawiązać kontakt z drugim człowiekiem nauczyliśmy się mówić, pisać i czytać. Jednak to człowiekowi nie wystarczyło. Zapragnął on porozumiewać się z innymi na dalsze odległość.

3 Początki Już ludzie pierwotni szukali sposobu na komunikowanie się ze sobą na odległość. W okresie kredy jaskiniowcy porozumiewali przesyłając informacje poprzez sygnały dźwiękowe. Metoda ta polegała na rytmicznym wybijaniu dźwięków na specjalnych bębnach lub kamieniach. Niektóre plemiona posługiwały się ogniem lub rysunkami na skałach.

4 Wynalezienie pisma Pismo zostało wynalezione przez Sumerów ok lat przed naszą erą- umożliwiło to ludziom komunikację w przestrzeni .Gromadzenie i przechowywanie takich informacji miały przełomowy wpływ na zmiany społeczne i ekonomiczne.

5 Listy List jest prawdopodobnie tak stary, jak stare jest samo pismo. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie, Chinach i państwie Sumerów, później w Imperium rzymskim, starożytnej Grecji, aż do chwili obecnej. Z tej formy wymiany informacji korzystano zarówno w celach prywatnych (np. list do rodziny lub przyjaciela, list miłosny), jak i w dyplomacji, nauce, czy działalności religijnej (dużą część Biblii stanowią listy) Do chwili wynalezienia telegrafu, a później telefonu i internetu był to jedyny sposób na porozumiewanie się ludzi na odległość.

6 Wynalezienie druku W średniowiecznej Europie umiano za pomocą ruchomych czcionek tłoczono tytuły na grzbietach książek, lecz nie stosowano tej techniki do drukowania dłuższych tekstów. W XV wieku popularność zyskały Biblie pauperum - ilustrowane wydania Biblii zawierające obrazy przedstawiające sceny staro- i nowotestamentowe z krótkim komentarzem. Miały one zazwyczaj formę książek blokowych - powstawały przez odbijanie na papierze całych stron, wyciętych w bloku drewna. Była to jednak metoda bardzo pracochłonna, wymagała bowiem bezbłędnego wykonania drewnianej matrycy. Wynalezienie druku w Europie Dopiero Johannes Gutenberg połączył techniki znane wcześniej w Europie lecz zamiast odbijania całych stron zdecydował się na składanie tekstu z pojedynczych liter. Kolejną innowacją Gutenberga było zastosowanie prasy do nanoszenia tuszu na papier, co pozwoliło na znacznie szybsze powielanie tekstu. 

7 Wynalezienie elektryczności miało ogromny wpływ na komunikację

8 Telegraf Telegraf W 1792 roku we Francji Claude Chappe stworzył system przekazywania wzrokowej informacji, który otrzymał nazwę telegrafu optycznego. Pierwszy telegraf który mógł przekazywac na odległośc znaki pisma, został zbudowany w 1837 roku w Angli przez sir Charlesa Wheatstone’a i Williama Cooke’a. Nadajnikiem był prosty obwód elektryczny zaopatrzony w zasilacz. Odbiornik, połączony z nadajnikiem za pomocą przewodu, miał pięc igieł magnetycznych umieszczonych na planszy z literami alfabetu. Na skutek impulsu dwie igły wychylały się i wskazywały właściwą literę. W tym samym czasie pewien Samuel Finley Breese Morse zajmował się konstrukcją swojego telegrafu. Wymyślił on specjalny szyfr zwany obecnie alfabetem Morse’a, w którym każda litera jest zakodowana jako ciąg długich sygnałów, zapisywanych jako kropki i kreski. Wynalezienie telegrafu miało olbrzymi wpływ na sposób komunikowania się ludzi.

9 Telefon Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek, lecz koncepcja narodziła się wcześniej. Jedno z pierwszych urządzeń skonstruował Antonio Meucci. Kiedy jego żona zachorowała, Meucci skonstruował telefon, dzięki któremu kobieta mogła z domu porozumiewać się z warsztatem. Później Włoch zmodernizował wynalazek tak, by można było się nim porozumiewać na znaczną odległość. Nie było go jednak stać na opłacenie patentu. Podobnych prób dokonywał także Niemiec Philipp Reis. W roku 1876 dwóch wynalazców, Elisha Gray i Alexander Bell, samodzielnie zaprojektowało swoje telefony. Obaj mężczyźni szybko udali się do urzędu patentowego; dzieliła ich różnica kilku godzin; Bell jako pierwszy opatentował swój telefon. Elisha Gray i Alexander Graham Bell stoczyli słynną bitwę prawną o wynalezienie telefonu; zwycięsko wyszedł z niej Bell.

10 Telewizja Jednym z pierwszych osób, które przyczyniły się do postania telewizora, bo oczywiście bez niego nie było by telewiW roku w Niemczech Paul Nipkow zbudował urządzenie do mechanicznej analizy obrazuzji, był Anglik William CrookesW tym samym kraju, ale w 1897 roku Karl Ferdinand Braun zmodyfikował lampę elektronową Crookesa, tworząc prototyp kineskopu. 

11 Internet Internet jest to powszechnie znana globalna sieć komputerowa łącząca komputery na wszystkich kontynentach. Powstał w U.S.A w 1969r. początkowo do celów militarnych, w 1984r. naukowych, a w 1990r. Internet stał się powszechnie dostępny. Do Polski dotarł z 3 letnim opóźnieniem. Choć jest to „młody” wynalazek w porównaniu np. do telewizji czy radia to z każdą chwilą przysparza sobie wielu zwolenników.

12 Telefony Komórkowe Telefony komórkowe-Telefon komórkowy to rodzaj aparatu telefonicznego, zazwyczaj przenośnego, komunikującego się z siecią przy użyciu fal radiowych. Jest to w zasadzie udoskonalone walkie - talkie skonstruowane przez amerykańskiego inżyniera Alana Grossa i opatentowane już w roku 1938.W tej wersji nie nadawało się jeszcze do przekazywania osobistych informacji, bo odbiór nie był adresowany. Rozmów mógł słuchać każdy kto był w zasięgu nadawcy. Ale tak naprawdę, to dopiero w roku 1981 w Szwecji zorganizowano sieć stacji nadawczo - odbiorczych małej mocy. Każdy posiadacz aparatu nadawczo-odbiorczego w zasięgu danej stacji kontaktował się z nią, a stamtąd, już poprzez sieć komputerową, wiadomość szła do stacji w zasięgu której był odbiorca - stąd zresztą wywodzi się nazwa: "telefon komórkowy" - otóż Szwedzi nazwali niewielkie obszary kraju leżące w zasięgu jednej stacji nadawczo-odbiorczej komórkami. Stopniowo cały kraj pokryty został siecią "komórek", stąd nazwa "cell-phone" i stąd w prostym tłumaczeniu na polski wyszła z tego komórka.Pierwszą zbliżoną wyglądem do współczesnych komórką (z wyświetlaczem) stała się Mobira talkman Nokii. Premiera tego 5- kilogramowego urządzenia odbyła się w 1984 roku.

13

14 W dzisiejszych czasach ludzie ograniczają się do telefonów komórkowych i internetu, a rzadko się ze sobą spotykają. Koniec.


Pobierz ppt "Metody komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google