Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 1. PONAD SIATKĄ Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 1. PONAD SIATKĄ Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015."— Zapis prezentacji:

1 ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 1. PONAD SIATKĄ Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015

2 PRZEPIS 11.4 (część I) 11.4 Błędy zawodnika przy siatce 11.4.1 Zawodnik dotyka piłkę lub zawodnika drużyny przeciwnej w przestrzeni przeciwnika przed lub w czasie wykonywania przez przeciwnika ataku.

3 CZY BYŁ BŁĄD? [1]

4 11.1 SIĘGANIE NAD SIATKĄ NA STRONĘ PRZECIWNIKA 11.1.1 Podczas blokowania blokujący może dotykać piłkę znajdującą się po drugiej stronie siatki pod warunkiem, że nie wpływa na grę przeciwnika przed lub w czasie wykonywania przez niego ataku. 11.1.2 Po ataku dozwolone jest przełożenie ręki na drugą stronę siatki, pod warunkiem, że dotknięcie piłki miało miejsce we własnej przestrzeni. Uderzanie piłki albo jej rozgrywanie w przestrzeni przeciwnika jest błędem! GENERALIA Uwaga: gra nad siatką jest coraz bardziej intensywna

5 [2]

6 Zawodnik linii ataku zawsze ma prawo dotknąć tę część piłki, która znajduje się nad jego boiskiem Jak na zdjęciu: piłka jest „przecięta” przez płaszczyznę siatki OGÓLNE ZASADY DLA GRY ZAWODNIKA PONAD SIATKĄ

7 Może rozegrać pod warunkiem, że: - dotyka piłki w swojej przestrzeni, - odbita piłka nie staje się atakiem spełnionym. ROZGRYWAJĄCY Z DRUGIEJ LINII Po odbiciu przez rozgrywającego przeciwnik może dotknąć piłkę w przestrzeni rozgrywającego tylko, jeśli piłka kierowana jest w jego stronę i nie ma innego zawodnika na tyle blisko lotu piłki, by ją zagrać.

8 Atakować wolno tylko w swojej przestrzeni. Blokować (pod pewnymi warunkami) wolno także po stronie rywala. ATAK A BLOK Blokowanie jest zagraniem obronnym i polega na „sięganiu nad siatkę” w celu „uniemożliwienia przejścia piłki ze strony rywala”. Jeśli piłka została odbita przez zawodnika tego samego zespołu, kolejne odbicie nigdy nie będzie uznane za blok. Łapanie piłki w czasie blokowania nie jest dozwolone

9 BLOK PO STRONIE PRZECIWNIKA [3]

10 ZETKNIĘCIE SIĘ PRZECIWNIKÓW Zawsze, jeżeli zawodnicy stykają się ponad siatką nad jednym z boisk, następuje błąd. Dotknięcie przeciwnika ponad siatką w jego przestrzeni zawsze wpływa na jego grę. Nie ma błędu, jeżeli zawodnicy dotkną się dokładnie nad płaszczyzną siatki (tam, gdzie piłka jest „przecięta” płaszczyzną siatki).

11 ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 2. PRZY SIATCE

12 CZY BYŁ BŁĄD? [4]

13 Kongres FIVB w 2014: 11.3.1 Kontakt zawodnika z siatką pomiędzy antenkami podczas gry piłką jest błędem. Gra piłką obejmuje między innymi wyskok, uderzenie piłki (albo jego próbę) oraz lądowanie. PRZEPISY DOTYCZĄCE KONTAKTU Z SIATKĄ

14 11.3.2 Zawodnik może dotknąć słupek, linki lub inny przedmiot znajdujący się na zewnątrz antenek, z siatką włącznie, pod warunkiem, że nie ma to wpływu na przebieg gry. PRZEPISY DOTYCZĄCE KONTAKTU Z SIATKĄ

15 PRZEPIS 11.4 (część II) 11.4 Błędy zawodnika przy siatce 11.4.4 Zawodnik wpływa na grę przeciwnika przez (między innymi): - dotknięcie siatki pomiędzy antenkami lub antenki w czasie jego gry piłką, - korzystanie z pomocy siatki pomiędzy antenkami dla podparcia albo stabilizacji, - stwarzanie sobie nieuczciwej przewagi nad przeciwnikiem, - działanie, które przeszkadza przeciwnikowi w próbie gry piłką, - łapanie / trzymanie się siatki.

16 Uznaje się, że zawodnicy znajdujący się blisko piłki lub którzy próbują ją odbić, grają piłką, nawet jeśli jej nie dotykają. PRZEPISY DOTYCZĄCE KONTAKTU Z SIATKĄ Jednakże dotknięcie siatki poza antenkami nie jest błędem, za wyjątkiem odbicia z pomocą lub innego wpływania na przebieg gry.

17 FILM DOT. DOTKNIĘCIA SIATKI

18 Gra piłką obejmuje między innymi wyskok, uderzenie piłki (albo jego próbę) oraz lądowanie. OBOWIĄZKI SĘDZIÓW - sędzia I koncentruje się na obserwacji siatki od strony zespołu atakującego, - sędzia II obserwuje siatkę od strony zespołu blokującego.

19 UMYŚLNE CIĄGNIĘCIE ZA SIATKĘ Umyślne niesportowe wykorzystanie siatki musi zostać odgwizdane jako błąd dotknięcia siatki oraz ukarane jako zachowanie grubiańskie.

20 ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 3. POD SIATKĄ

21 10.1.3 Piłka kierowana na pole przeciwnika przez dolną przestrzeń pod siatką jest w grze do momentu, aż nie przekroczy całkowicie pionowej płaszczyzny siatki. PRZEPISY

22 11.2.1 Dozwolone jest wkroczenie pod siatką w przestrzeń przeciwnika, pod warunkiem, że nie wpływa to na jego grę. PRZEPISY 11.2.2 Kontakt z boiskiem po stronie przeciwnika za linią środkową: - dotknięcie boiska po stronie przeciwnika stopą (stopami) jest dozwolone, pod warunkiem że co najmniej część stopy (stóp) ma kontakt z linią środkową lub znajduje się nad tą linią; - dotknięcie boiska po stronie przeciwnika jakąkolwiek częścią ciała powyżej stóp jest dozwolone, pod warunkiem że nie wpływa to na grę przeciwnika.

23 11.4 Błędy zawodnika przy siatce 11.4.2 zawodnik wpływa na grę przeciwnika, wkraczając pod siatką w jego przestrzeń, 11.4.3 zawodnik dotyka całą stopą (stopami) boisko przeciwnika. PRZEPIS 11.4 (część III)

24 UŁOŻENIE STÓP - zawodnik obraca się na linii środkowej z jedną stopą na boisku częściowo na linii środkowej, a drugą uniesioną nad boiskiem przeciwnika. Błąd? - zawodnik po ataku ląduje w wolnej strefie przeciwnika całkowicie przekraczając wyobrażone przedłużenie linii środkowej, dotykając częściowo linię boczną boiska przeciwnika. Błąd?

25 [8]

26 - rozgrywający przekraczający linię środkową, - rozgrywający dotykający siatki, - zawodnicy goniący piłkę pod siatką. BŁĘDY POD SIATKĄ NIE TYLKO PRZY BLOKU Zawsze, gdy któryś zawodnik znajduje się przy siatce, wzrok sędziego II musi w pierwszym rzędzie koncentrować się na siatce i przestrzeni pod nią.

27 [9]

28 ZETKNIĘCIE PRZECIWNIKÓW POD SIATKĄ Jeżeli jeden z zawodników stykających się pod siatką został przyblokowany albo utrudniono mu ruch - jest błąd przeciwnika. Spowodowanie kontuzji w czasie penetracji w przestrzeni przeciwnika, nawet jeżeli zawodnik nie wkroczył całkowicie na boisko przeciwnika, jest błędem.

29 ZAWODNIK PRZY SIATCE Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015


Pobierz ppt "ZAWODNIK PRZY SIATCE CZĘŚĆ 1. PONAD SIATKĄ Opracowanie Wojciech Maroszek z wykorzystaniem FIVB Multimedia Teaching Material 2015."

Podobne prezentacje


Reklamy Google