Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczna praca z komputerem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczna praca z komputerem"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczna praca z komputerem

2 Schorzenia - RSI Powstają na skutek długotrwałego powtarzania tych samych czynności, chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien. Dolegliwości ujawniają się w niektórych przypadkach dopiero po ok latach codziennej wielogodzinnej pracy w warunkach niezgodnych z zasadami ergonomii. Ponieważ masowa komputeryzacja rozpoczęła się w naszym kraju po 1989 roku, można się spodziewać, że w najbliższych latach pojawiać się będzie coraz więcej ofiar RSI oraz innych schorzeń, których źródło leży w niezgodnej z zaleceniami specjalistów pracy z klawiaturą i myszą

3 Nieprawidłowe ustawienie dłoni na klawiaturze
Schorzenia - RSI Leżenie na plecach daje obciążenie około 30 kilogramów na centymetr kw., chodzenie 85, skakanie 110, pochylanie w pozycji stojącej 150, a siedzenie bez podparcia - aż 180. W pracy biurowej najczęściej siedzimy, znacznie obciążamy więc swój kręgosłup. Bóle kręgosłupa poprzez wymuszanie nieprawidłowej postawy prowadzą do stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Dodatkowo brak aktywności ruchowej, osłabia nasze mięśnie przykręgosłupowe, pozbawia nas naturalnego gorsetu osłaniającego kręgosłup. Nieprawidłowe ustawienie dłoni na klawiaturze 3

4 Schorzenia - RSI Prawidłowe ustawienie dłoni na klawiaturze
Leżenie na plecach daje obciążenie około 30 kilogramów na centymetr kw., chodzenie 85, skakanie 110, pochylanie w pozycji stojącej 150, a siedzenie bez podparcia - aż 180. W pracy biurowej najczęściej siedzimy, znacznie obciążamy więc swój kręgosłup. Bóle kręgosłupa poprzez wymuszanie nieprawidłowej postawy prowadzą do stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Dodatkowo brak aktywności ruchowej, osłabia nasze mięśnie przykręgosłupowe, pozbawia nas naturalnego gorsetu osłaniającego kręgosłup. Prawidłowe ustawienie dłoni na klawiaturze 4

5 Zespół cieśni nadgarstka
Jeden z najczęstszych powodów zespołu cieśni nadgarstka

6 Zespół cieśni nadgarstka
Jest to schorzenie spowodowane uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka (przez rękę przebiegają trzy duże nerwy: nerw promieniowy, pośrodkowy i łokciowy).

7 Zespół cieśni nadgarstka
Przyczyny: Dłonie przez wiele godzin są odgięte do góry. Korzystanie z myszki bez oparcia nadgarstka na specjalnej podkładce może prowadzić do postępującego podrażnienia głównego nerwu dłoni. Nieprawidłowe ułożenie dłoni na klawiaturze. Leżenie na plecach daje obciążenie około 30 kilogramów na centymetr kw., chodzenie 85, skakanie 110, pochylanie w pozycji stojącej 150, a siedzenie bez podparcia - aż 180. W pracy biurowej najczęściej siedzimy, znacznie obciążamy więc swój kręgosłup. Bóle kręgosłupa poprzez wymuszanie nieprawidłowej postawy prowadzą do stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Dodatkowo brak aktywności ruchowej, osłabia nasze mięśnie przykręgosłupowe, pozbawia nas naturalnego gorsetu osłaniającego kręgosłup.

8 Zespół cieśni nadgarstka
Objawy: Drętwienie, ból i kłucie kciuka, palca wskazującego, środowego ewentualnie palca serdecznego. Odczuwalne podczas wykonywania pracy i często nasilające się w nocy osłabienie mięśni kciuka. Ból, który promieniuje z ręki poprzez przedramię i ramię do barku, osłabione czucie w palcach.   

9 Oczy - Zaburzenia widzenia
Syndrom Sicca Po - zauważalne zmniejszenie częstotliwości mrugania oczami spowodowane przez długotrwały kontakt z monitorem.

10 Oczy - Zaburzenia widzenia
Objawy: wysuszenie gałki ocznej, przekrwione i piekące oczy, zmętnienie rogówki.

11 Oczy - Zaburzenia widzenia
Przyczyny: niewłaściwy monitor, niewłaściwie ustawione parametry monitora, długotrwała praca z małymi czcionkami, brak ostrości, nadmierna jaskrawość, olśnienia, migotanie obrazu monitora. Przy dodatkowym braku ostrości, nadmiernej jaskrawości olśnień oraz migotania obrazu monitora, spada częstotliwość mrugania powiekami i zwilżania oczu. Tło, na którym widzimy monitor (najczęściej jest to ściana), nie może być ani zbyt ciemne, ani przesadnie jasne. Odchylenia od tej normy łatwo skorygować, doświetlając ścianę niewielką lampką lub wieszając na niej ciemny obraz. Oczywiście bez specjalistycznego miernika proporcje luminacji możemy określić (nomen omen) "na oko", ale takie "narzędzie pomiarowe" zwykle wystarcza w sytuacjach ekstremalnie złych.

12 Oczy - Zaburzenia widzenia
Profilaktyka: częste mruganie powiekami, robienie przerw w pracy, stosowanie właściwego monitora o odświeżaniu minimum 85Hz zaleca się prace przy czcionkach minimum punktów, ćwiczenia polegające na mocnym zaciskaniu powiek a następnie mocnym otwieranie oczu w czasie odchodzenia od monitora,

13 Jak zapobiegać schorzeniom
Odpowiednia organizacja pomieszczenia. Opowiednie, zgodne z normami BHP i ergonomiczne stanowisko pracy. Odpowiedniej długości praca przerywana odpowiednio długimi przerwami. Profilaktyka, gimnastyka.

14 Pomieszczenie Monitor powinien znajdować się na tle ściany bezokiennej, bokiem do okna, w odległości nie mniejszej niż 1 metr. Monitor należy tak ustawić, by żaden fragment okna nie odbijał się od ekranu pod kątem większym niż 45° od osi wzroku. Im mniej światła zewnętrznego pada na ekran monitora, tym lepiej.

15 Prawidłowa pozycja Naturalne położenie kończyn górnych przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta 90o między ramieniem i przedramieniem. Dostateczna przestrzeń pracy, pozwalająca na umieszczenie wszystkich elementów obsługiwanych ręcznie w zasięgu kończyn górnych. Odpowiednia przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu, stopy powinny dotykać podłoża całą swoją powierzchnią, kolana powinny być lekko ugięte, tworząc z udami co najmniej kąt 90o

16 Prawidłowa pozycja cm 20o – 50o 72 cm

17 Prawidłowa pozycja min. 90o

18 Stanowisko – monitor Obraz na ekranie powinien być stabilny, bez tętnienia lub innych form niestabilności, częstotliwość odświeżania min 85 Hz. Jaskrawość i kontrast znaku na ekranie powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia stanowiska pracy.

19 Stanowisko – klawiatura
Klawiatura powinna stanowić osobny element wyposażenia podstawowego stanowiska pracy. Powinna posiadać możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 0 do 15o . Powierzchnia klawiatury powinna być matowa, a znaki na klawiaturze powinny być kontrastowe i czytelne.

20 Stanowisko – biurko Człowiek przy komputerze powinien siedzieć tak, by mniej więcej środek monitora znajdował się na wysokości jego wzroku. Klawiatura powinna być odsunieta od brzegu biurka nie mniej niż 10 cm, musi być wolne miejsce na oparcie dłoni. Długość stołu minimum 120 cm. Szerokość stołu minimum 80 cm. Nic nie może wystawać poza obręb stołu.

21 Stanowisko – biurko Pod biurkiem powinna być zachowana odpowiednia przestrzeń dla nóg, zapewniająca swobodę i komfort. Na życzenie pracownika, a także gdy wysokość krzesła uniemożliwia pracownikowi płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze, stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek. Podnóżek powinien mieć kąt pochylenia w zakresie 0o do 15o , a jego wysokość powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z cech antropometrycznych pracownika.

22 Stanowisko – krzesło Szerokość oparcia min. 36 cm.
Wysokość oparcia min. 26 cm. Regulacja odchylenia oparcia do tyłu: min. 15o. Kształt oparcia dopasowany do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Głębokość płyty siedziska min. 38 cm; szerokość min. 40 cm.

23 Stanowisko – krzesło 15o 2o - 70

24 Stanowisko – krzesło Podłokietniki w kształcie litery T.
Regulacja wysokości podłokietników ponad płytą siedziska w zakresie co najmniej 20 ~ 25 cm. Odległość między podłokietnikami 46 ~ 51 cm. Regulacja wysokości płyty siedziska w zakresie co najmniej 40 ~ 51 cm od podłoża.

25 Stanowisko – krzesło 20 – 25 cm 40 – 51 cm

26 Przerwy w pracy Po każdej godzinie pracy 5–10 minutowa przerwa.
Jeśli nie jest to możliwe, to raz na 2 godziny 15 minutowa przerwa. W przerwach należy odpocząć od pozycji siedzącej. Nie powinno się odpoczywać na przykład grając w gry komputerowe. Powinno się wykorzystać przerwę w taki sposób aby całe ciało odpoczęło od pracy przy komputerze.


Pobierz ppt "Bezpieczna praca z komputerem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google