Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Od cyfr egipskich do cyfr arabskich...

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Od cyfr egipskich do cyfr arabskich..."— Zapis prezentacji:

1 Od cyfr egipskich do cyfr arabskich...
Zaczyk Patrycja Nowak Dominika Kl.3c

2 Cyfry egipskie :

3 Egipcjanie nie znali zera
Egipcjanie nie znali zera. Starożytne cyfry egipskie były używane w Egipcie, aż do wczesnych lat pierwszego tysiąclecia naszej ery. Był to system dziesiętny, często zaokrąglany w górę, zapisywany przy użyciu hieroglifów. System zapisu przez hieratykę wymuszał skończony zapis liczb.

4 Zapisując liczbę za pomocą tych znaków , powtarzano je odpowiednią ilość razy. Ponieważ nie był to system pozycyjny, nie było ważne, w którym miejscu hieroglify są narysowane. Dodawanie w tym systemie polegało na liczeniu poszczególnych znaków. Pełne dziesiątki jednakowych znaków zastępowało się znakiem wyższego rzędu.

5 Babiloński system pozycyjny :

6 Babilończycy jako pierwsi stosowali pozycyjny system liczenia
Babilończycy jako pierwsi stosowali pozycyjny system liczenia. Babilońskich znaków używano w Mezopotamii około 5000 lat temu, zachowały się do naszych czasów na glinianych tabliczkach. System babiloński może wydawać się skomplikowany, jednak w rzeczywistości Babilończycy potrzebowali tylko dwóch symboli - dla oznaczenia jedności i dziesiątek.

7 Dwudziestkowy system pozycyjny majów :
Bardzo oryginalny system zapisywania liczb stworzyło indiańskie plemię Majów. Jako jedni z pierwszych wynaleźli zero (ok. 500 r. p.n.e. – a więc później niż Sumerowie, lecz wcześniej od Hindusów). Zero zaznaczane było rysunkiem przypominającym skorupkę ślimaka lub - jak inni twierdzą - półotwarte oko. Liczby zapisywano w postaci kombinacji kropek i kresek. Odpowiednio pogrupowane stanowiły (wraz z zerem) podstawowy zestaw ,,cyfr'' od 0 do 19. Liczbę w tym systemie podaję się mnożąc cyfry przez kolejne potęgi 20 ,a następnie wyznacza się iloczyny częściowe .Cyfry Majowie pisali od góry do dołu .

8

9 Pozycyjny system dwójkowy .
Do programowania używa się systemu dwójkowego. Podstawą tego systemu jest liczba 2 , a do zapisu liczb w systemie dwójkowym używa się cyfr 0,1. Kolejne rzędy w liczbie liczymy od prawej do lewej i są one kolejnymi potęgami liczby 2 . Wartość liczby jest sumą iloczynów cyfr 0 i 1 przez potęgi liczby 2. Np.( )2=1*29+0*28+0*27+1*26+0*25+1*24+1*23+1*22+0*21+1*20= =599

10 Cyfry arabskie : Cyfry arabskie, właściwie cyfry indyjskie europeizowane – cyfry stosowane obecnie powszechnie na całym świecie do zapisywania liczb. Są to kolejno znaki: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 oraz 9 i pierwotnie służyły do zapisu liczb w systemie dziesiętnym.

11 1.Jakie to liczby ? Odp. a)24 b)100 c)385 d)160

12 2.Zapisz w systemie dziesiątkowym liczby podane w systemie dwójkowym .
( )2 ( )2 ( )2 Odp. a)221 b)255 c)819

13 3.Zapisz za pomocą cyfr egipskich liczby 58 ,1953,1754.

14 Koniec Źródła : Wikipedia Podręcznik


Pobierz ppt "Od cyfr egipskich do cyfr arabskich..."

Podobne prezentacje


Reklamy Google