Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia komputeryzacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia komputeryzacji"— Zapis prezentacji:

1 Historia komputeryzacji

2 Komputer - (z ang. computer od łac
Komputer - (z ang. computer od łac. computare – obliczać, dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

3 Pomimo, że mechaniczne maszyny liczące istniały od wielu stuleci, komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, gdy zbudowano pierwsze komputery elektroniczne Miały one rozmiary sporych pomieszczeń i zużywały kilkaset razy więcej energii niż współczesne komputery osobiste (PC), a jednocześnie miały miliardy razy mniejszą moc obliczeniową Proste komputery są na tyle małe, że mogą zmieścić się w zegarku i być zasilane baterią. Z kolei komputery osobiste stały się symbolem ery informatycznej i to je ma na myśli większość populacji mówiąc o komputerze. Jednak najliczniejszymi przedstawicielami maszyn liczących są systemy wbudowane sterujące najróżniejszymi urządzeniami - od odtwarzaczy MP3 i zabawek po roboty przemysłowe.

4 Typy Komputerów komputery osobiste ("PC", z ang. Personal computer) – o rozmiarach umożliwiających ich umieszczenie na biurku, używane zazwyczaj przez pojedyncze osoby komputery domowe – poprzedniki komputerów osobistych, korzystające z telewizora, jako monitora. konsola – następca komputera domowego wyspecjalizowany w programach rozrywkowych. Zazwyczaj korzysta z telewizora jako głównego wyświetlacza. Posiada ograniczone oprogramowanie przygotowane do wydajnego uruchamiania programów i gier Na niektórych modelach można zainstalować inny system operacyjny i wykorzystywać do specyficznych zastosowań.

5 komputery mainframe – często o większych rozmiarach, których zastosowaniem jest przetwarzanie dużych ilości danych na potrzeby różnego rodzaju instytucji, pełnienie roli serwerów itp. komputery gospodarcze – używane w gospodarstwach rolnych w celu efektywnego sterowania procesami produkcyjnymi. superkomputery – największe komputery o dużej mocy obliczeniowej, używane do czasochłonnych obliczeń naukowych i symulacji skomplikowanych systemów. komputery wbudowane – (lub osadzone, ang. embedded) specjalizowane komputery służące do sterowania urządzeniami z gatunku automatyki przemysłowej, elektroniki użytkowej czy wręcz poszczególnymi komponentami wchodzącymi w skład komputerów.

6 Powstanie… Powstanie pierwszego komputera można datować już na rok 3000 p.n.e., kiedy to w Azji wynaleziono pierwsze liczydło zwane abakusem Początkowo były to deski pokryte piaskiem, na których kreślono linie oznaczające zliczane ilości, następnie deski z wyżłobieniami, potem jednak budowano je z kuleczek lub talerzyków poruszających się po metalowych pręcikach, używało się kombinowanego systemu dwójkowo-piątkowego Wszystkie rozwinięte kultury starożytne posługiwały się jakąś odmianą liczydeł. Co ciekawe nawet dzisiaj można znaleźć osoby posługujące się na co dzień tymi urządzeniami.

7 W latach 50. i 60. z komputerów korzystały wyłącznie ośrodki wojskowe, naukowe i wyższe uczelnie, dlatego też dostęp do tych urządzeń był bardzo ograniczony Dopiero w latach 70. pojawiły się pierwsze komputery mieszczące się na biurku, jednak ze względu na wysoka cenę wykorzystywano je tylko w dużych firmach i przedsiębiorstwach W 1954 roku rozpoczęto produkcję komputera, który umożliwił przyjmowanie danych wejściowych z dalekopisu, taśmy dziurkowanej, taśmy magnetycznej, oraz karty dziurkowanej. W roku tym zbudowano również pierwszy komputer drugiej generacji TRADIC. Rok 1955 to rok wprowadzenia pamięci w postaci dysku magnetycznego firmy IBM.

8 W początkach lat 70 pojawiły się pierwsze mini-komputery
W początkach lat 70 pojawiły się pierwsze mini-komputery. Produkował je numer dwa komputeryzacji - firma DEC Polak, Jacek Karpiński, wykonał prototyp takiego komputera Mini-komputery były mniejsze, nie potrzebowały komfortu - klimatyzacji itp., a przede wszystkim były łatwiejsze w obsłudze. Trafiły też do uczelni, i tam grono entuzjastów - już nie tylko wtajemniczonych a zwykłych ludzi - mogło posługiwać się nimi i próbować usprawniać je Od tej pory można mówić o komputeryzacji w firmach Mogły one bowiem kupić sobie mini-komputer za mniejsze niż dotąd pieniądze i wiele średnich firm skorzystało z tej możliwości.

9 Olbrzymi przełom nastąpił 12 sierpnia 1981 roku w nowojorskim hotelu Astoria odbyła się premiera pierwszego komputera osobistego PC firmy IBM Mało kto wówczas przypuszczał, że był to początek przewrotu we wszystkich dziedzinach życia Choć minęło niewiele lat, pecety są już wszędzie Na świecie sprzedaje się dziś więcej komputerów niż telewizorów.

10 Zastosowanie komputerów:
Biblioteka, szkoła, sterowanie uliczną sygnalizacją świetlną, produkty sprzedawane w sklepach (kod paskowy), bank, obsługa depozytów bankowych, weksli i innych transakcji finansowych, kierowanie startami i lądowaniem na lotniskach, komputerowy system rezerwacji linii lotniczych - CRS, przy budowie samochodów, prowadzeniu domu, obliczają korektę torów lotu rakiet wynoszących satelity na orbitę Komputery to również źródło rozrywki (gry komputerowe), powstało wiele zawodów związanych tylko i wyłącznie z komputerami (programista, koder, grafik komputerowy, informatyk itd..) Komputery usprawniły pracę biur, urzędów, projektantów Wykorzystywane są w każdej dziedzinie naszego życia.


Pobierz ppt "Historia komputeryzacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google