Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie na kilka sposobów...

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie na kilka sposobów..."— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie na kilka sposobów...
Julia Niedzielin 6d

2 Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych świąt
Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych świąt. Każdy z nas czeka na nie z niecierpliwością. W różnych obrządkach przeżywane są one jednak inaczej.

3 Boże Narodzenie W Polsce
Jak wiadomo w Polsce 24 grudnia obchodzimi Wigilię Bożego Narodzenia, a dzień później Boże Narodzenie. Katolicy obchodzą wtedy Narodziny Jezusa Chrystusa- Zbawiciela Świata. Okres, w którym radujemy się z Narodzenia Pańskiego kończy Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia.

4 Święta według tradycji ormiańskiej
Mieszkańcy Armenii święta obchodzą zupełnie inaczej niż katolicy. W ich kulturze Boże Narodzenie rozpoczyna się 6 stycznia, kiedy katolicy przeżywają święto Trzech Króli. 7 stycznia zaś obchodzone jest u nich Święto Zmarłych. Ormianie nie mają choinki, nie obchodzą także Wigilii, tylko organizują wielką, uroczystą kolację.

5 Święta anglikańskie W wierze anglikańskiej święta zaczynają się już pod koniec listopada- wtedy to przygotowują oni swoje domy na święta. W tym czasie również po ulicach miast zaczynają wędrować kolędnicy. Wierzący wyznania anglikańskiego nie obchodzą Wigilii, tylko jedzą uroczysty obiad w pierwszy dzień świąt. Na tamtejszych stołach króluje pieczony indyk. W drugi dzień świąt ludzie obdarowują się prezentami. Ciekawostką jest, ze w niektórych rejonach Święta obchodzone są dwa razy: 25 grudnia, a także czasami w czerwcu, gdy już spadnie śnieg.

6

7

8 Luterańskie śpiewy i tańce
Jeszcze inaczej do Świąt Bożego Narodzenia podchodzą luteranie, którzy podobnie jak chrześcijanie w Polsce, okres świąteczny rozpoczynają z nastaniem Adwentu. W jego trakcie bardzo uroczyście obchodzony jest dzień świętej Łucji, kiedy na ulicach gromadzą się tłumy poprzebieranych dzieci.

9 Cd. W dzień poprzedzający Wigilię rodzina spotyka się na wspólnym poczęstunku, gdzie głównym daniem jest chleb maczany w specjalnym sosie. Dodatkowo, w odróżnieniu od chrześcijan, luteranie nie obchodzą postnej Wigilii – jedyną potrawą bezmięsną jest u nich ryba. Po uroczystej kolacji nadchodzi dla luteranów czas, kiedy mogą się podzielić prezentami, a także śpiewać i tańczyć – co jest obce polskiej tradycji.

10 TOLERANCJA... Chociaż różnie obchodzimy dane święta, to ważne jest, aby tolerować siebie nawzajem, szanować swojego bliźniego takim jakim jest.

11 Dziękuję za uwagę Na podstawie
Źródło: roznych-religiach.html


Pobierz ppt "Boże Narodzenie na kilka sposobów..."

Podobne prezentacje


Reklamy Google