Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

im. gen. Stanisława Dąbka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "im. gen. Stanisława Dąbka"— Zapis prezentacji:

1 im. gen. Stanisława Dąbka
Szkoła Podstawowa nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie

2 1 września 1971 roku oddano szkołę do użytku.
Szkole Podstawowej nr 1 w Lubaczowie nadano imię pułkownika Stanisława Dąbka.

3 Stanisław Dąbek urodził się 28 marca 1892 roku w Nisku.
Lata dziecięce spędził w wiosce Felsendorf (obecnie Dąbków), a w Lubaczowie uczęszczał do szkoły powszechnej. Później uczył się w Seminarium Nauczycielskim. W latach uczęszczał do seminarium nauczycielskiego w Sokalu, gdzie w roku 1913 zdał maturę Po ukończeniu seminarium do chwili wybuchu wojny światowej był nauczycielem w powiecie Bóbrka woj. lwowskiego. 

4 Przed wybuchem wojny zapisał się na Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego, ale wkrótce został powołany do służby wojskowej w austriackim 34 pułku strzelców w Jarosławiu. W 1914 roku ukończył oficerską szkołę rezerwy. W czasie I wojny światowej awansował do stopnia porucznika, dowodząc kompanią na froncie w Karpatach i w Tyrolu. Na krótko przed wybuchem II wojny Stanisław Dąbek został mianowany dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża.

5 W tym domu mieszkał gen. Stanisław Dąbek.

6 W tym budynku w latach 1904 – 1908 uczęszczał do szkoły.

7 Za zasługi bojowe w I wojnie światowej
został odznaczony orderem Virtuti Militari.

8 We wrześniu 1939r. płk Dąbek odnosił sukcesy w walce o polskie wybrzeże, pomimo trzykrotnej przewagi wojsk niemieckich. W działaniach tych dawał przykład osobistej odwagi, ofiarności i honoru. Na stokach Babich Dołów, odszedł od nas na zawsze.

9 W miejscu, gdzie zginął pułkownik, w Babich Dołach,
znajduje się tablica pamiątkowa.

10 Na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie znajdują się
groby rodziców Rozalii i Szczepana Dąbków oraz rodziny Łukasiewiczów.

11 Od 1946 roku mogiła Stanisława Dąbka, po kilkukrotnych przenosinach znajduje się na cmentarzu wojskowym w Gdyni - Redłowie. Na mogile w 1957 roku odsłonięto tablicę z napisem „Pokażę Wam, jak Polak walczy i umiera". Władze miasta Lubaczowa nie zapomniały o swoim bohaterze. Nazwa miejscowości Felsendorf, w której się wychował, została zmieniona na Dąbków. Również jedna z ulic Lubaczowa oraz Szkoła Podstawowa nr 1 przybrały imię pułkownika. Polonia na Zachodzie doczekała się aż dwukrotnie aktu mianowania płka Dąbka na stopień generalski: w 1964 roku przez naczelnego wodza gen. Andersa i w 1969 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Prezydent III Rzeczpospolitej Lech Wałęsa w dniu 4 czerwca 1993 roku uznał stopień generała brygady nadany Stanisławowi Dąbkowi. Awans pułkownika był uznaniem jego zasług dla ojczyzny. mkm

12

13 Dziś również nie zapominamy
o naszym patronie. Pamiętamy o jego odwadze, oddaniu i miłości do Ojczyzny.

14 Każdego roku organizowany jest bieg uliczny poświęcony
pamięci gen. Stanisława Dąbka.

15 Hymn naszej szkoły: POLSKA- OJCZYZNA TO NASZ WSPÓLNY DOM Szkoła Podstawowa to nasz wspólny dom. Jej serce i miłość mieszka w nas. Budujmy jej przyszłość, mając jeden cel. Dla naszej Ojczyzny ta pieśń. Nasz patron Generał Stanisław Dąbek Honor, odwagę i męstwo dał. Dla nas poświęcił życie swe, Byśmy rośli w siłę, tak chciał. Polska - Ojczyzna to nasz wspólny dom. Tak wielka jej siła, jak wiedzy naszej moc. Oddajmy jej serce, wysiłek i trud. Dla naszej Ojczyzny ta pieśń. Nasz patron Generał Stanisław Dąbek Honor, odwagę i męstwo dał. Dla nas poświęcił życie swe, Byśmy rośli w siłę, tak chciał.

16 Lewa strona sztandaru naszej szkoły, nawiązuje do barw narodowych, prezentując na czerwonym tle awers Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari V klasy nr 4616, którym nasz patron został odznaczony w 1921 r. W otoku wyhaftowano złotą nicią dewizę: „POKAŻĘ WAM JAK POLAK WALCZY I ZWYCIĘŻA” GEN. STANISŁAW DĄBEK. Prawa, główna strona sztandaru, pełniąca funkcję awersu, informuje o organie założycielskim i nazwie instytucji. Na żółtym tle symbolizującym piasek wybrzeża morskiego umieszczony jest herb miasta Lubaczowa. W otoku zieloną nicią zapisano nazwę: SZKOŁA PODSTAWOWA NR1 IM GEN. STANISŁAWA DĄBKA W LUBACZOWIE.

17 PUŁKOWNIK DĄBEK. OBRONA GDYNI 1939 - rok produkcji 2009
W 2009 r. powstał film dokumentalny o historii bohaterskiej obrony Gdyni i Kępy Oksywskiej dowodzonej przez pułkownika, który do końca pozostawał niezłomnym żołnierzem wiernym swoim podkomendnym, który cenił wolną ojczyznę nad własne życie. Film bogaty w sceny fabularyzowane i rekonstrukcje walk przenosi nas w realia ciężkich starć na gdyńskiej Kępie Oksywskiej, pokazuje zmagania polskich żołnierzy z atakującymi w wielkiej przewadze wojskami niemieckimi i z własnymi słabościami.

18 W prezentacji wykorzystano materiały, m. in
W prezentacji wykorzystano materiały, m.in. ze strony


Pobierz ppt "im. gen. Stanisława Dąbka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google