Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ sposobu odżywiania i środków dopingujących w sporcie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ sposobu odżywiania i środków dopingujących w sporcie."— Zapis prezentacji:

1 Wpływ sposobu odżywiania i środków dopingujących w sporcie.

2 Pojęcie dopingu Doping - jest to nic innego jak podnoszenie w sposób sztuczny wydolności nie tylko psychicznej, ale i fizycznej zawodnika. Najczęściej doping jest dokonywany środkami niedozwolonymi i nielegalnymi. Doping wspomaga organizm człowieka metodami, które daleko wykraczają poza trening naturalny, dokonywany na siłowni. Może powodować trwałe kalectwo, a w ekstremalnych przypadkach nawet śmierć zawodnika.

3 Sterydy anaboliczne hormony kory nadnerczy hormony płciowe
glikozydy nasercowe sterole kwasy żółciowe W rzeczywistości często są to środki zawierające spore dawki hormonów, głównie testosteronu. Powszechna pochwała dużych mięśni, siły oraz wytrzymałości skłania coraz więcej osób do dbania o kondycję fizyczną. Byłby to godny pochwały trend, gdyby nie sterydy anaboliczne, po które sięgają ci, którzy chcą rzeźbić sylwetkę bez ciężkiej pracy w sali gimnastycznej. Niestety, są coraz młodsi, bo liczą średnio lat.

4 Środki pobudzające Kokaina - głęboka depresja, myśli i próby samobójcze, nawet jednorazowe zażycie kokainy może prowadzić do zaburzeń nastroju, lęku, napadu drgawek czy nastawień ustrojowych. Amfetamina - pobudza ośrodkowy układ nerwowy, podwyższa ciśnienie i tętno. Wywołuje krótkotrwały przypływ energii, radości i poczucia pewności siebie. Po jej wprowadzeniu do krwi występuje pobudzenie, wzmożona aktywność i czujność. Te cechy działania amfetaminy powodują, że jej zażywanie wiąże się z tańcem i zabawą.

5 Ecstasy - następuje pobudzenie całego organizmu, pojawia się uczucie ciepła, wzrasta tętno, podnosi się ciśnienie krwi. Czasem nasila się lęk, dezorientacja, występują: sztywnienie ramion i nóg, mdłość, zaburzenia ostrości widzenia i słyszenia. Po nieprzyjemnych początkowo doznaniach osoby zażywające ecstasy mówią o poczuciu szczęścia i euforii, doznawanym uczuciu miłości i o “pozytywnych wibracjach”. Mają wrażenie uczestniczenia w wielkim, wspólnym doznawaniu przyjemności, musującego raju zmysłów, pełnego uśmiechów, uścisków i tańca. Kofeina - wywiera działanie pobudzające, przyspiesza pracę serca, pogłębia i przyspiesza oddychanie. Podnosi nastrój i daje czucie poprawy sprawności myślenia. Objawy uzależnienia od kofeiny porównywane są do obrazu przewlekłej nerwicy lękowej i charakteryzują się zaburzeniami snu (bezsenność, sen przerywany), wzmożonym lękiem, zaburzeniami nastroju w postaci drażliwości i stanów przygnębienia, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (zaparcia, biegunka, owrzodzenia, nadkwasota).

6 Amfetamina Kofeina Ecstasy Kokaina

7 Leki przeciwbólowe Leki przeciwbólowe to grupa różnych środków przeciwbólowych, które wykazują zdolność zmniejszania lub hamowania odczuwania bólu. Nie wpływają na odbiór bodźców dotykowych. Leki przeciwbólowe można podzielić na dwie główne grupy: Leki działające ośrodkowo, na mózg i nerwy czuciowe. Wpływają na receptory opioidowe.

8 Pracę wykonali: Dorota Maziarz Weronika Kwiatkowska Gracja Bogacz
Karina Stankowicz Sandra Lewińska Szymon Gostomczyk


Pobierz ppt "Wpływ sposobu odżywiania i środków dopingujących w sporcie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google