Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spacer po Gdańsku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spacer po Gdańsku."— Zapis prezentacji:

1 Spacer po Gdańsku

2

3 Spacer rozpoczynamy od Muzeum Bursztynu (8), przy ulicy Targ Węglowy 26.
Bursztyn jest szczególnie związany z rejonem nadbałtyckim ze względu na występowanie złóż surowca na tym obszarze. Dlatego Gdańsk uznawany jest za światową stolicę bursztynu.

4 Złota Brama (10) powstała w latach 1612 - 1614 i zbudował ją Jan Starkowski
wg projektu Abrahama van den Blocka. Jest to jeden z najcenniejszych pomników architektury późnorenesansowej, o widocznych wpływach niderlandzkich i włoskich.

5 Idąc dalej ulicą Długą docieramy do Ratusza Głównego Miasta (3), wspaniałej siedziby władz miasta. Był wielokrotnie przebudowywany, ale zacho-wał charakter gotycki. Najbardziej reprezentacyjny wystrój posiada Sala Czerwona - dawna Wielka Sala Rady. 

6 Zaraz za Ratuszem znajduje się Zespół budynków Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska o nazwie Dwór Artusa (6). Usytuowany w obrębie Głównego Miasta jest fragmentem reprezentacyjnego traktu miejskiego zwanego Drogą Królewską.

7 Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa Fontanna Neptuna (13) jest symbolem Gdańska. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem. Wymodelowali ją Peter Husen i Johann Rogge, a odlana została w 1615 roku w Augsburgu. Autorem projektu całej fontanny był Abraham van den Blocke. 

8 Złota Kamienica (16) nieopodal Fontanny Neptuna jest jednym
z najpiękniejszych  gdańskich budynków. Została wzniesiona dla burmistrza - bogatego kupca i światłego mecenasa sztuk oraz jego żony. Powstała przed 1609 r., według projektu Abrahama van den Blocke, który był także autorem części wystroju rzeźbiarskiego, ukończonego do 1618 r. 

9 Idąc dalej ulicą Długi Targ docieramy do Zielonej Bramy (11).
Jest ona najokazalszą z bram głównego Miasta. Wzniesiona w XVI w. jako rezydencja polskich królów, zastąpiła skromną, gotycką Bramę Kogi. Mimo swego przeznaczenia Brama Zielona nigdy nie gościła polskich monarchów.

10 Idąc wzdłuż rzeki Motławy w kierunku północnym docieramy do Muzeum Archeologicznego (15).
Zbiory Muzeum obejmują ponad eksponatów archeolo-gicznych, etnograficznych numizmatycznych i przyrodniczych.

11 Spacer kończymy przy Archikatedralnej Bazylice Mariackiej (26), zwanej często „koroną miasta Gdańska”. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko ponad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Według tradycji już w 1243 r. stał tutaj mniejszy kościół NMP, najprawdopodobniej drewniany, wzniesiony przez księcia Świętopełka II. 

12 Zapraszamy do Gdańska! Źródła informacji i zdjęć: Internet


Pobierz ppt "Spacer po Gdańsku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google