Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraje partnerskie uczestniczące w projekcie Comenius 2013/2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraje partnerskie uczestniczące w projekcie Comenius 2013/2014."— Zapis prezentacji:

1 Kraje partnerskie uczestniczące w projekcie Comenius 2013/2014

2 Rumunia Państwo w południowo- wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami, Serbią, Bułgarią oraz Ukrainą i Mołdawią. Kraj ma także dostęp do Morza Czarnego.

3 Rumunia Stolica: Bukareszt Język urzędowy : rumuński Ustrój polityczny: republika parlamentarna Moneta: 1 lej Członek Unii Europejskiej: 1 stycznia 2007 Liczba ludności: 21,33 miliona Religia dominująca: prawosławie

4 Bukareszt - Paryż wschodu Stolica i centrum przemysłowo- usługowe Rumunii, leży w południowo- wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą. Arcul de Triumf Filharmonia narodowa

5 Bukareszt - Ogrody Cismigiu: Park Cismigiu ze sztucznym jeziorem

6 Bukareszt - Dom Ludu – Casa Poporului

7 Bukareszt - Cerkiew Kretzulescu

8 Północna Rumunia BUKOWINA – uznawana za najbardziej malowniczą krainę Rumunii, urzekający krajobraz łagodnych wzgórz i dolin, wspaniałe zabytki historii – w tym słynne „malowane klasztory”.

9 Środkowa i zachodnia Rumunia SIEDMIOGRÓD (TRANSYLWANIA) –kraina położona wewnątrz łuku Karpat, legendarne miejsce związane ze słynnym Draculą.

10 Rumunia Wschodnia RUMUŃSKA MOŁDAWIA – region z historycznymi klasztorami u podnóża Karpat, słynne winnice Cotnari, uzdrowisko Slanic Moldova, pamiątki po krwawych bitwach I wojny światowej (Marasesti) czy historyczny port na Dunajem – Gałacz.

11 Karpaty Bogactwo i różnorodność krajobrazu, w znacznej mierze nie skażona nadmierną cywilizacją górska przyroda.

12 Pitești - miasto partnerskie w projekcie Miasto na Wołoszczyźnie, nad rzeką Arges. Liczy 168 458 mieszkańców. Ratusz w Pitești Plac Ratuszowy z fontanną, w tle galeria sztuki Kościół pw. Świętego Grzegorza

13 Turcja Państwo położone na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni.

14 Turcja Stolica: Ankara Język urzędowy : turecki Ustrój polityczny: republika parlamentarna Moneta: 1 lira turecka W trakcie negocjacji o członkowstwo w Unii Europejskiej Liczba ludności: 74 miliony Religia dominująca: islam

15 Ankara Miasto w środkowej Turcji, będące jej stolicą od 1923 roku. Jest drugim co do wielkości miastem w Turcji, po Stambule. W przeszłości miasto było znane z hodowli kóz, kotów angora, oraz białych królików angora, gruszek, miodu i winogron. Mauzoleum Mustafy Kemala

16 Góra Nemrut i Wschodnia Anatolia Góra Nemrut, na której do tej pory zachowały się głowy hellenistycznych posągów, to doskonałe miejsce na oglądanie zachodu słońca. Liczący sobie ponad 5000 metrów Ararat, będący najwyższym szczytem kraju, to biblijne miejsce zakotwiczenia Arki Noego.

17 Turcja Egejska Zachowane do dziś pozostałości antycznych miast są jednymi z najlepszych zabytków architektury helleńskiej na świecie.

18 Kapadocja Olśniewające formy z tufu, który okoliczne wulkany wyrzuciły tu ponad 3 miliony lat temu. Dziś tworzą iście księżycowy krajobraz.

19 Turecki bazar Takie miejsca jak Bazar Egipski w Stambule, bazary w Çarşambrze czy Ineblu to fascynujący festiwal kolorów i zapachów.

20 Riwiera Turecka …to jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek.

21 Pamukkale Jedyne w swoim rodzaju Pamukkale to białe wapienne formacje na zboczu góry Cürüksu.

22 Stambuł Jedno z największych miast na świecie, mieszanka kultur Orientu i wpływu Zachodu.

23 Wodospady Duden i Kursunlu

24 Yüksekova – miasto partnerskie w projekcie Miasto w Turcji w prowincji Hakkari, zamieszkała przez ponad 59 tysięcy osób.

25 Włochy Państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim. Posiada na swoim terytorium dwie enklawy: San Marino na północy i Watykan na terenie stolicy kraju, Rzymu.

26 Włochy Stolica: Rzym Język urzędowy : włoski Ustrój polityczny: republika parlamentarna Moneta: 1 euro Członek Unii Europejskiej: od 25 marca 1957 r Liczba ludności: 60,92 miliona Religia dominująca: katolicyzm

27 Rzym Stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem.

28 Rzym – fontanna di Trevi

29 Rzym

30 Watykan

31 Rzym

32 Fano – miasto partnerskie w projekcie Miasto cieszy się dużą atrakcyjnością turystyczną od strony zabytkowej, a piaszczyste plaże przyciągającą licznych turystów zagranicznych.

33 Fano – miasto partnerskie w projekcie

34 Portugalia Państwo europejskie położone na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego.

35 Portugalia Stolica: Lizbona Język urzędowy : portugalski Ustrój polityczny: republika parlamentarna Moneta: 1 euro Członek Unii Europejskiej: od 1 stycznia 1986 Liczba ludności: 10,53 miliona Religia dominująca: katolicyzm

36 Portugalia - Azory Zróżnicowana rzeźba terenu ze stromymi, skalistymi wybrzeżami i jeziorami kraterowymi to świadectwo wulkanicznego pochodzenia wysp. Archipelag jest nadal obszarem aktywnym sejsmicznie.

37 Las Wawrzynowy, Madera Na terenie Madery znajduje się unikatowy, liczący kilka milionów lat las wawrzynowy. Lasy tego typu zachowały się jedynie w trzech miejscach na świecie.

38 Alfama, Lizbona To najstarsza dzielnica stolicy Portugalii, pełna uroczych uliczek, zaułków oraz… artystów i muzyki, szczególnie fado.

39 Algarve Najbardziej wysunięty na południe region Portugalii i idealne miejsce dla miłośników plaż - złotego piasku i czystej, błękitnej wody.

40 Porto Drugie co do wielkości miasto Portugalii i przemysłowo- handlowe centrum tego kraju. Miasto Henryka Żeglarza, który zapoczątkował morskie ekspedycje z Portugalii.

41 Park Narodów, Lizbona To architektoniczna wizytówka miasta, stworzona z okazji Expo 98. Na dużej przestrzeni znajduje się m.in. największe publiczne oceanarium w Europie ─ Oceanário de Lisboa

42 Fátima Jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego. Z miejscem tym związane są objawienia Matka Bożej, która od 13 maja 1917 roku ukazywała się trójce małych pastuszków w miejscu zwanym Cova da Iria.

43 Narodowe Muzeum Azulejos, Lizbona Azulejos, czyli błyszczące, biało-niebieskie i kolorowe płytki ceramiczne, uznawane są przez Portugalczyków za skarb narodowy i ważną dziedzinę sztuki.

44 Braga – miasto partnerskie w projekcie Jedno z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000- letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Liczy ponad 800 tys. mieszkańców.

45


Pobierz ppt "Kraje partnerskie uczestniczące w projekcie Comenius 2013/2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google