Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matura wewnętrzna z języka polskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matura wewnętrzna z języka polskiego"— Zapis prezentacji:

1 Matura wewnętrzna z języka polskiego

2 Egzamin ustny z polskiego wszyscy zdają na jednym poziomie i jest on obowiązkowy.
Składa się z DWÓCH części: prezentacja tematu rozmowa na temat prezentacji czyli niejako jej "obrona".

3 Egzamin przypomina nieco obronę pracy dyplomowej czy magisterskiej, przy czym „praca" przedstawiona jest w formie ustnego referatu.

4 Wybierając temat: przede wszystkim daj sobie kilka dni na przemyślenie tematów, nie sugeruj się wyborem kolegi z ławki. To, co dobre dla niego, niekoniecznie musi być dobre dla Ciebie, pamiętaj, że nie ma tematów "lepszych" i "gorszych". To, że kilku Twoich znajomych wybrało ten sam temat, nie oznacza, że jest on "lepszy", a Twój "gorszy", zanotuj przy tematach, które zwróciły Twoją uwagę wszystkie utwory, które mogłyby zostać przez Ciebie wykorzystane do ich realizacji, wypisz na kartce książki, które znasz, lubisz, o których mógłbyś coś powiedzieć (jeśli interesujesz się filmami czy malarstwem, również wypisz ulubione dzieła), nazwiska ulubionych autorów, lubiane epoki literackie… Z tak sporządzoną listą przejrzyj spis tematów do wyboru pod kątem Twoich zainteresowań.

5 Możesz zastosować jedną z dwóch strategii:
Wybierasz temat najbardziej zgodny z Twoimi zainteresowaniami (np. uwielbiasz reportaże Kapuścińskiego i o nich właśnie przygotowujesz prezentację). Plusem takiego wyboru jest fakt, iż nie musisz poświęcać wiele czasu na czytanie potrzebnych tekstów, ponieważ wiele z nich znasz już doskonale. Co więcej, na wybrany problem masz już wiele własnych poglądów, które będą bardzo cenne w Twojej prezentacji. Wybierasz temat, o którym nie masz bladego pojęcia (np. dramaty Ionesco, o którym nawet nigdy nie słyszałeś). Jest do dobre rozwiązanie, o ile lubisz poznawać nowe zagadnienia i czytać stosy książek. Wtedy przygotowanie do matury może okazać się pasjonującą przygodą.

6 A co, jeśli nie interesujesz się sztuką, a na samą myśl o kontakcie z książką dostajesz wysypki?
W tej sytuacji idealne dla Ciebie będą tematy zgrupowane pod hasłem "język". Maniacy komputerowi mogą wybrać temat dotyczący języka Internetu, miłośnicy komiksów - języka używanego w komiksach, a fani hip-hopu - języka piosenek ulubionych wykonawców. Możesz opowiedzieć o języku telewizji, radia, prasy, propagandy, reklamy, polityki… Takie tematy nie wymagają czytania stosu książek (choć z jedną, czy dwiema pewnie trzeba będzie się zapoznać), a przy tym dają możliwość wykazania się w jakimś ciekawym dla Ciebie temacie.

7 Planuj, ale z głową! Po wyborze tematu czeka Cię wiele pracy. Musisz znaleźć potrzebne książki, przeczytać je, zrobić notatki… Dopiero gdzieś na szarym końcu tej wyliczanki znajduje się Twoje kwietniowe wystąpienie przed komisją. Masz dużo czasu, postaraj się go dobrze wykorzystać! Musisz: DO KOŃCA WRZEŚNIA: ustalić ostateczną wersję tematu prezentacji (pamiętaj, że w porozumieniu z polonistą możesz modyfikować tematy ze szkolnej listy, np. jeśli temat każe opisać zachowanie człowieka w sytuacjach granicznych na podstawie literatury łagrowej i lagrowej, Ty możesz go zrealizować, powołując się jedynie na literaturę łagrową.). DO KOŃCA LISTOPADA : wybrać literaturę podmiotu (tę, o której będziesz mówić w prezentacji) i przeczytać ją. Już na tym etapie warto robić notatki, ułatwią one dalszą pracę. DO POŁOWY GRUDNIA: wybrać literaturę przedmiotu (analizy książek, o których będziesz mówić). Jest to zadanie trudne i wymagające sporo czasu. Zapytaj polonistę o jego sugestie, przejdź się do biblioteki….

8 DO KOŃCA STYCZNIA : opracować literaturę przedmiotu, zrobić notatki
DO KOŃCA STYCZNIA : opracować literaturę przedmiotu, zrobić notatki. Notatki są ważne, bo później nie będziesz mieć czasu na wertowanie kilkunastu książek. dokonać selekcji materiału. Na tym etapie musisz przejrzeć wszystkie notatki, które przygotowałeś, zastanowić się, co jest mniej, a co bardziej ważne. W 15 minut nie powiesz wszystkiego, co wiesz. Zobacz jeszcze raz, jak brzmi temat, zastanów się, co jest najbardziej konieczne dla jego realizacji. DO POŁOWY LUTEGO: zastanowić się, czy chcesz użyć materiałów pomocniczych. Materiał dźwiękowy czy umiejętnie dobrany obraz podniesie wartość Twojego wystąpienia, sprawi, że będzie ono dużo ciekawsze. Jeśli zdecydujesz się wykorzystać dodatkowe materiały, przygotuj je już teraz; później możesz nie mieć na to czasu. przygotować ramowy plan wypowiedzi, czyli zaplanować, o czym i w jakiej kolejności chcesz mówić. Pamiętaj, że na prezentację masz tylko 15 minut! (nieobowiązkowe!) DO KOŃCA LUTEGO: napisać treść prezentacji. Jedni wolą punkty z ramowego planu wypowiedzi rozwijać na piśmie, inni wolą robić to w głowie.

9 A w maju…. Kwitną kasztany ;)
DO KOŃCA MARCA: nauczyć się tego, co chcesz powiedzieć w swoim wystąpieniu. Jeśli napisałeś wcześniej tekst prezentacji, czytaj go wiele razy i staraj się zapamiętać. Raczej nie ucz się tekstu słowo w słowo na pamięć. Co będzie, jeśli na egzaminie zapomnisz jednego słowa i kompletnie się pogubisz? Prezentację wkuj na blachę jedynie, jeśli bardzo boisz się egzaminu i tylko świadomość opanowanego perfekcyjnie tekstu pozwoli Ci otworzyć usta przed komisją. Jeśli nie napisałeś gotowego tekstu, przeglądając notatki i ramowy plan wypowiedzi, staraj się mówić na wybrany temat. Pamiętaj, że masz tylko 15 minut! DO EGZAMINU: ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć, koniecznie z zegarkiem w ręku. Prezentuj się przed lustrem rodziną, znajomymi. Proś ich o konstruktywne uwagi,. Może dzięki nim dopracujesz swoją prezentację? A w maju…. Kwitną kasztany ;)

10 Terminy, o których nie możesz zapomnieć:
do składasz w szkole pisemną deklarację wyboru tematu prezentacji maturalnej, do 7.02 – możesz dokonać zmian w deklaracji maturalnej i złożyć wniosek o dostosowanie warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego, miesiąc przed egzaminem - oddajesz poloniście bibliografię oraz materiały pomocnicze, tydzień przed egzaminem - oddajesz poloniście ramowy plan prezentacji.

11 Podczas wypowiedzi można korzystać z planu, jednak nie może on przekraczać 1 strony A4 czyli trzeba znać prezentację na pamięć, nie można jej odczytywać.

12 Trzeba też dobrze znać temat i zapoznać się z bibliografią, bo komisja może Cię o nią „zahaczyć”.

13 Komisja ocenia nie tylko Twoją wiedzę i przygotowanie, ale także piękno i poprawność języka, jakim się posługujesz.

14 prezentujesz swój temat przed komisją wybierasz temat z 3 dziedzin
Część Czas Pkt Jak jesteś testowany? Jaką wiedzę musisz posiadać? Jakie umiejętności musisz posiadać? I 15 min 20 prezentujesz swój temat przed komisją wybierasz temat z 3 dziedzin - analiza i interpretacja materiału - formułowanie wniosków i opinii - budowanie spójnej i logicznej wypowiedzi - kontrola czasu - użycie bogatego i poprawnego języka II 10 min odpowiadasz na pytania komisji związane z Twoją prezentacją musisz orientować się w temacie i znać bibliografię, którą wybrałeś obrona swojego stanowiska wykorzystanie bibliografii

15 Podczas referatu można zaprezentować materiały audio i wideo oraz ilustracje, także użyć komputera (prezentacja może być przedstawiona w PowerPoincie) aby ubarwić i uwiarygodnić swoją wypowiedź.

16 PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO MATURY WEWNĘTRZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO NIE ZAPOMNIJCIE O BIBLIOGRAFII!

17 Bibliografia jest spisem źródeł (książek, czasopism, artykułów, stron internetowych), z których korzystałeś/łaś podczas pisania swojej pracy. Musisz ująć wszystkie prace, do których się odwołujesz, w przeciwnym przypadku Twoja praca będzie plagiatem.

18 Oto kilka porad, jak dobrze ułożyć bibliografię:
Wszystkie pozycje podajemy w kolejności alfabetycznej, wg pierwszej litery nazwiska autora. Przykład: 1. Abramowski J Jeżyk F Straszewski M Zieliński J.....

19 W przypadku, gdy korzystasz z pracy, która ma wielu autorów, np
W przypadku, gdy korzystasz z pracy, która ma wielu autorów, np. słowniki, umieszczasz je pod wszystkimi pozycjami, które mają autorów, również alfabetycznie. Przykład: 1. Abramowski J Jeżyk F Straszewski M Poradnik młodego polonisty Słownik polsko-angielski Słownik polsko-niemiecki...

20 Jeżeli korzystałeś/łaś ze stron internetowych, umieszczasz je na samym końcu bibliografii. Przykład: 1. Abramowski J Straszewski M Słownik polsko- niemiecki

21 Przy układaniu bibliografii najpierw umieszczaj książki, następnie czasopisma, na końcu strony www. Schemat układu bibliografii: 1. książki posiadającego 1, 2, 3 lub 4 autorów 2. książki, które są pracą zbiorową (mają więcej niż 4 autorów i redaktora) 3. czasopisma 4. strony internetowe

22 UWAGA!!! Nie zamieszczaj jako bibliografii ściąg (drukowanych i internetowych), streszczeń, bryków. Nie zamieszczaj jako źródła więcej niż jednego podręcznika. Nie zamieszczaj jako źródła podręczników z gimnazjum i szkoły podstawowej.

23 Poprawna pozycja bibliografii zawiera: nazwisko i pierwszą literę imienia autora cytowanego dzieła, tytuł pracy, miejsce i rok wydania, numer ISBN. Przykład: Słowacki Juliusz, Balladyna, Wyd.3, Warszawa, 1982, ISBN:

24 Jeszcze inna procedura obowiązuje przy pracy zbiorowej (książce, w której są teksty wielu autorów). . jeżeli korzystamy z całej pracy (np. słownik) procedura jest następująca- tytuł, nazwisko redaktora, miejsce rok wydania, numer ISBN. Przykład: Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej, pod red. Barbary Tylickiej i Grzegorza Leszczyńskiego, Warszawa, Zakł. Narod. im Ossolińskich, 2002, ISBN:

25 OPIS FRAGMENTU KSIĄŻKI Łuczak Maciej, Rejs, czyli szczególnie nie chodzę na filmy polskie, Warszawa, Prószyński i S-ka, 2002, s , ISBN:

26 OPIS ARTYKUŁU W KSIĄŻCE /praca zbiorowa/ Przykład: Bajka Zbigniew, Rynek mediów w Polsce, (w:) Dziennikarstwo i świat mediów, pod red. Zbigniewa Bauera, Edwarda Chudzińskiego, Warszawa, Wyd.2, 2000, s , ISBN: X

27 OPIS CZASOPISMA - ARTYKUŁ W CZASOPIŚMIE Nazwisko i imię autora, tytuł artykułu, tytuł czasopisma, rok, nr czasopisma, nr strony np: Kopacz Grzegorz, Z prokuratora adwokat, "Press" 2003 nr 9 s

28 DOKUMENTY ELEKTRONICZNE:
OPIS ELEKTRONICZNEJ KSIĄŻKI - Elementy opisu: Autor Tytuł /w formie występującej w źródle/ Typ nośnika /podany w nawiasie kwadratowym, np.: [online], [CD-ROM], [taśma magnetyczna], [dyskietka] Wydanie /wersja/ Miejsce wydania Wydawca Data wydania Data aktualizacji Data dostępu /podana w nawiasie kwadratowym - dla dokumentów online/ Warunki dostępu /dla dokumentów online/ Numer znormalizowany: ISBN

29 Przykłady: Kopaliński Władysław, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [CD-ROM]. Wersja Łódź, PRO-media CD, ISBN: Sawiski Lew, Czy pokemony mogą chodzić do szkoły? Dostępny w World Wide Web [ ]: archiwum/2001/05/ czy_pokemony.html

30 FILM NA KASECIE VIDEO Odpowiedzialność główna, tytuł, typ nośnika. Wydanie/wersja, miejsce wydania, wydawca, data wydania np.: Karbowski Grzegorz reż., Marketing [kaseta video]. Gdańsk, Biuro Doradztwa I Organizacji Synergia, 1999

31 Punktacja egzaminu wewnętrznego
100%=20 pkt SPOSÓB REALIZACJI TEMATU KOMPOZYCJA WYPOWIEDZI ROZMOWA JĘZYK 1 2 3 5 7 6 8 4

32 Pytania do tematu: Dlaczego wybrałeś właśnie ten temat?
Każda dobrze zorganizowana wypowiedź dzieli się przynajmniej na 3 podstawowe części, które z informacji pełnią funkcję wstępu, które rozwinięcia, a które są sygnałem zakończenia? Czym się kierowałeś nadając swojej wypowiedzi zastosowaną strukturę? Co Twoim zdaniem jest najsilniejszą stroną Twojej prezentacji? Co było najtrudniejszym wyborem w trakcie przygotowań do prezentacji? Czego chciałeś dowieść w swoim wystąpieniu i jak oceniasz je pod tym względem? Czym się kierowałeś dobierając argumenty i dowody, które wykorzystałeś w prezentacji? Które z przytoczonych przez Ciebie argumentów są najważniejsze i uzasadnij swój wybór? Co sprawiło Ci największą trudność w trakcie przygotowań do prezentacji? Jakich racjonalnych kontrargumentów mógłby użyć Twój rozmówca próbując podważyć Twoją argumentację? W jaki sposób starałeś się zaciekawić odbiorców swoją wypowiedzią? Z którym z przedstawionych bohaterów identyfikujesz się w największym stopniu? Uzasadnij odpowiedź.

33 Które z przytoczonych przez Ciebie informacji są najsłabszymi argumentami?
Czyje opinie na omawiany temat mógłbyś (jeszcze) przytoczyć jako argumenty potwierdzające Twoją tezę? Co jest najsłabszym punktem Twojej prezentacji? Jakich argumentów użyłbyś jeszcze w swoim wystąpieniu, uzasadnij swoją odpowiedź? Jak oceniasz swoją prezentację pod względem merytorycznym? W jakim stopniu według Ciebie udało Ci się zrealizować wybrany temat? Opracowując temat bazowałeś na kilku epokach, na której z nich najwięcej się opierałeś, dlaczego? Czym się kierowałeś decydując się na taką kompozycję swojej wypowiedzi? Co Ci sprawiło największą trudność w opracowywaniu tematu? Co Ci sprawiło największą przyjemność w opracowywaniu tematu? Opracowując temat bazowałeś na kilku epokach, na której z nich najmniej się opierałeś, dlaczego? Jak wyglądała Twoja praca nad przygotowaniem prezentacji? Nazwij gatunki literackie, które pojawiły się w Twojej prezentacji (wymień ich cechy gatunkowe).

34 Pytania do bibliografii:
Jak wzbogacałeś swoją bibliografię o kolejne pozycje? Na czym polegały Twoje przygotowania do egzaminu ustnego? Jaką rolę w przygotowaniu wystąpienia odegrała …..(pozycja ze spisu)? Która pozycja najbardziej Ci się przysłużyła w opracowaniu tematu? Dlaczego? Która pozycja najmniej wniosła do Twojej pracy? Dlaczego? Dlaczego Twoja bibliografia ma właśnie takie rozmiary? Które źródła wiedzy Internet czy literatura najbardziej przydały Ci się do wystąpienia? Czym się kierowałeś dobierając literaturę podmiotu? Która z pozycji literatury przedmiotu wywarła na Tobie największe wrażenie? Czym się kierowałeś dobierając literaturę przedmiotu? Na czym Twoim zdaniem polega różnica między literaturą przedmiotu a literaturą podmiotu? Czy są jakieś pozycje, z których nie skorzystałeś, których nie zamieściłeś w bibliografii? Dlaczego je pominąłeś? W jaki sposób wykorzystałeś Internet opracowując swój temat? Dlaczego nie skorzystałeś z inscenizacji teatralnych lub filmowych realizacji wybranych lektur?

35 Kilka rad na koniec Nie bój się prezentacji przed komisją. Nauczyciele w czasie matur nie gryzą! Zależy im, żebyś zdał. Jeśli Cię lubią, będą dla Ciebie mili. A jeśli im podpadłeś, też będą mili, bo przecież nie chcą się z Tobą spotkać ponownie ;) Nie ma możliwości, żebyś nie zdał matury, bo nauczyciel się na Ciebie uwziął i gnębił Cię przez całą szkołę średnią. Pamiętaj, że komisja składa się z dwóch osób, w tym z nauczyciela przedmiotu, który nie uczył Cię w ostatniej klasie oraz nauczyciela polonisty spoza Twojej szkoły. Obiektywizm gwarantowany. Odstresuj się przed egzaminem. Na dwa-trzy dni przed dniem Twojej prezentacji przed komisją nie wertuj już nerwowo notatek, nie doczytuj książek. Zamiast tego idź na spacer, albo spotkaj się z kolegami.

36 Pamiętaj o schludnym ubraniu
Pamiętaj o schludnym ubraniu. Co prawda, komisja nie przyznaje punktów za wygląd, ale jednak patrzy na to, jak wyglądasz. Twój niechlujny ubiór może zostać odebrany przez nauczycieli jako wyraz Twojego stosunku do egzaminu, a to może w niekorzystny sposób rzutować na ich oceny. Matury to ważne wydarzenie w Twoim życiu, zasługuje chociażby na czyste buty i elegancką koszulę. Głowa do góry! Nie Ty jeden przystępujesz do tego egzaminu. Tysiące zdają z Tobą, tysiące zdawało (i zdało!) przed Tobą. Dlaczego akurat Tobie miałoby się nie udać? ;)


Pobierz ppt "Matura wewnętrzna z języka polskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google