Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świat bez granic Rasizm, Ksenofobia a ochrona praw człowieka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świat bez granic Rasizm, Ksenofobia a ochrona praw człowieka."— Zapis prezentacji:

1 Świat bez granic Rasizm, Ksenofobia a ochrona praw człowieka

2 Kilka słów o prawach człowieka Prawa człowieka to koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka.

3 Gdzie najbardziej łamie się prawa człowieka ? W USA W Rosji W Meksyku Na Kubie

4 W USA ponieważ : Najczęściej do łamania praw człowieka w Stanach Zjednoczonych dochodzi w więzieniach.Więźniowie są traktowani w sposób skandaliczny.Gwałty pobicia są dokonywane przez policjantów i nie wychodzą na jaw,a jeśli to w procesach (farsach).Najbardziej kontrowersyjna w USA jest kara śmierci gdyż narusza podstawowe prawo : Prawo do Życia

5 W Rosji ponieważ : Rosja to kolejny kraj który nagminnie łamie prawa człowieka. Naród jest podzielony na biednych i bogatych.W centrum Rosji żyje się w możliwych warunkach, natomiast na Syberii ludzie nie mają łatwego życia. Funkcjonariusze państwowi stosują często pospolity terror wobec obywateli : masowe pobicia, rażenie prądem, gwałty, tortury. Powszechnie znane są działania Rosji w Czeczenii, Gruzji. Rosja rości sobie prawo do władania tymi terenami przy okazji prowadząc działania zbrojne, których ofiarami jest tamtejsza ludność. Szkoda, że państwa UE nie reagują na działania Rosji.

6 Na Kubie ponieważ Na Kubie winę za nieprzestrzeganie praw człowieka ponosi system komunistyczny. Ludzie są wysyłani do więzień za niezgodne z obowiązującymi poglądy polityczne. Są także przypadki nękania i nachodzenia w domostwach oraz grożenie śmiercią.

7 W Meksyku ponieważ Kolejnym Krajem Ameryki który nie przestrzega praw człowieka jest Meksyk. Tam prześladuje się głównie Indian. Sytuacja przedstawia się podobnie jak na Kubie. Znane są przypadki nękania, nachodzenia, grożenia śmiercią.

8 Czy prawa człowieka sa przestrzegane w : Europie Afryce Azji

9 W Europie : Okazuje się że nawet Europa, będąca kolebką kultur i narodów nie ustrzegła się przed przypadkami łamania praw człowieka. Ogólnie znane są przypadki nieposzanowania prawa do życia,do wyznania, dostępu do edukacja itp..

10 W Azji W Azji mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka na każdym kroku. Kontynent nie liczy się ze swoimi obywatelami. Ogranicza prawo do posiadania wolności słowa,a nawet podstawowego prawa - Ż Y C I A !. Głównie prześladuje się ludzi z powodu poglądów politycznych.

11 W Afryce W Afryce ciągle mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka. Większość ludzi żyje w skrajnej nędzy. Ludzie umierają z głodu. Ale to nie jedyny powód wymierania obywateli tego kontynentu. Ciągłe wojny domowe, między plemienne wyniszczają kraje Afryki. Do walk zbrojnych przymusza się dzieci. Ludobójstwo jest na porządku dziennym. Codziennie giną niewinni ludzie. Bezbronni. Afrykańscy dyktatorzy od zawsze byli znani z wyjątkowego okrucieństwa. Europejskie państwa mają zbyt mały wpływ na to co dzieje się w Afryce, ale nie łudźmy się – Europa również nie kwapi się do pomocy najuboższym, chyba że chodzi o kopalnie złota lub o ropę naftową.Ludność nie ma podstawowych środków potrzebnych do życia : jedzenia, pieniędzy, środków higieny. Często brakuje wody. Toczące się wojny zbierają potężne żniwo jeśli chodzi o śmierć ludzi.

12 Na całym świecie mamy do czynienia z rasizmem. Jesteśmy świadkami poważnych konfliktów etnicznych, dyskryminacji, mniejszości, ludności tubylczej i migrantów. W każdym rejonie świata, we wszystkich państwach istnieją problemy wynikające z braku poszanowania lub akceptacji wrodzonej godności i równości wszystkich istot ludzkich. Kilka słów o Rasizmie

13 Rasizm we współczesnym świecie We współczesnym świecie istnieje rasizm. W niektórych momentach jest to bardziej widoczne w niektórych trochę mniej. Pierwszym argumentem jest przykład stadionów piłkarskich. Dużej ilości osób kolor skóry nie przeszkadza w kibicowaniu czy też graniu. Lecz są wyjątki. Na jednym z meczów biały piłkarz uderzył w twarz zawodnika z przeciwnej drużyny dlatego bo miał inny kolor skóry. Takie zachowania spotykamy nie tylko na boisku, ale również kibiców w stosunku do piłkarzy i samych siebie. Młodzi rasiści gdy, widzą,że zbliża się osoba o innym kolorze skóry krzyczą słowa typu Czarnuch Banan. Zachowanie czarnoskórych ludzi w Afryce w stosunku do białych jest takie same jak białych w stosunku do czarnoskórych: Najbardziej rasistowskie wobec białych ludzi są kraje arabskie tj.: Egipt, Somalia, Libia.

14 Rasizm i Ochrona Praw Człowieka w Polsce Polska jest państwem jednorodnym etnicznie. Zamieszkuje ją ok. 38.230.000 obywateli. Liczba cudzoziemców to 40 200 osób. Otwarty rasizm występuje w Polsce niezmiernie rzadko. Przybywający do Polski cudzoziemcy spotykają się raczej z brakiem sympatii i ksenofobią niż z rasizmem. Polska ratyfikowała wszystkie ważne dla ochrony praw człowieka akty prawa międzynarodowego. Przyjęte w ten sposób zobowiązania mają swoje odzwierciedlenie w prawie krajowym oraz praktyce działalności organów państwa. Najważniejszym aktem prawa krajowego jest konstytucja. Zawarte w niej przepisy gwarantują obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na płeć, rasę, przynależność etniczną, religię czy poglądy, poszanowanie praw człowieka.

15


Pobierz ppt "Świat bez granic Rasizm, Ksenofobia a ochrona praw człowieka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google