Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ANGELINA GIŻA. Każdy zachwyca się kolorami towarzyszącymi wschodom i zachodom słońca; każdy widział, choć raz w życiu, tęczę. Czy zastanawiałeś się, dlaczego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ANGELINA GIŻA. Każdy zachwyca się kolorami towarzyszącymi wschodom i zachodom słońca; każdy widział, choć raz w życiu, tęczę. Czy zastanawiałeś się, dlaczego."— Zapis prezentacji:

1 ANGELINA GIŻA

2 Każdy zachwyca się kolorami towarzyszącymi wschodom i zachodom słońca; każdy widział, choć raz w życiu, tęczę. Czy zastanawiałeś się, dlaczego obserwujemy tyle barw na niebie? Skąd bierze się niebieski kolor nieba w pogodny dzień? Skąd się biorą piękne barwy tęczy? Jakie jest pochodzenie wielu innych kolorowych zjawisk na niebie?

3 Jest to efekt rozpraszania światła słonecznego przez ziemską atmosferę. Niebieska część widma jest rozpraszana o wiele bardziej niż pozostałe składowe, bo stopień rozpraszania zależy jak lambda4, czyli im mniejsza długość fali, tym większe rozpraszanie na cząsteczkach atmosfery.

4 Zjawisko świetlne towarzyszące nagłemu wyładowaniu elektryczności atmosferycznej. Wyładowanie to może występować z chmury lub wewnątrz chmury. Czy błyskawice są kolorowe? Najczęściej widać, że błyskawica ma kolor niebieskawy, czy nawet fioletowy. Wynika to z jednej strony z wysokiej temperatury (do 10000 K), z drugiej zaś z charakterystycznego świecenia drobin i atomów azotu, tlenu oraz pary wodnej. Często obserwuje się czerwone zabarwienie błyskawic, szczególnie gdy burza jest oddalona od obserwatora i ledwie widoczna na horyzoncie.

5 wyładowania do ziemi (pioruny), które występują między chmurą a powierzchnią ziemi

6 wyładowania w chmurach, które zachodzą wewnątrz chmury burzowej

7 wyładowania w powietrze, które wychodzą z chmury burzowej nie sięgając ziemi

8 Polegają one na emisji światła przez atomy i cząsteczki w górnych warstwach atmosfery- na wysokościach od 100 km do 200-300 km. Zorza może świecić od kilku sekund do kilkudziesięciu minut- zależy to od warunków, w jakich powstaje. Barwy zorzy- najczęściej zielona lub czerwona- wynikają bezpośrednio z właściwości pobudzonych do świecenia atomów i cząsteczek

9 Tęcza pojawia się w trakcie deszczu lub po nim- oznacza to, ze do jej zaistnienia potrzebne są w powietrzu kropelki wody. Pojawia się, gdy Słońce świeci nie zasłonięte chmurami- znaczy to, że pochodzi od światła słonecznego. Tęcza jest widoczna po przeciwnej stronie nieba niż Słońce- można wiec przypuszczać, ze światło słoneczne odbija się w kroplach wody. I wreszcie, tęcza jest kolorowa.

10 Grupa zjawisk optycznych w postaci pierścieni (kręgów), łuków, słupów, palm świetlnych, powstających w skutek załamania lub odbicia światła przez kryształki lodu unoszące się w powietrzu.


Pobierz ppt "ANGELINA GIŻA. Każdy zachwyca się kolorami towarzyszącymi wschodom i zachodom słońca; każdy widział, choć raz w życiu, tęczę. Czy zastanawiałeś się, dlaczego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google