Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia geotermalna jako odnawialne źródło energii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia geotermalna jako odnawialne źródło energii"— Zapis prezentacji:

1 Energia geotermalna jako odnawialne źródło energii

2 Co to jest energia geotermalna?
Energia geotermalna to dosłownie, ciepło z Ziemi. Jest wytwarzane w wyniku rozpadu radioaktywnych pierwiastków w głębi Ziemi. W niektórych miejscach ciepło jest skoncentrowane wystarczająco blisko wód głębinowych lub powierzchniowych, i jest go dostatecznie dużo, by je podgrzać.

3

4 Elektrownia geotermalna model

5 Animacja prezentująca zasadę działania elektrowni geotermalnej

6 Historia użycia energii geotermalnej
Energia geotermalna jest wykorzystywana od zarania dziejów. Używali ją miedzy innymi Maorysi z Nowej Zelandii oraz Indianie z Ameryki Północnej W Polsce jest używana od tysiąca lat w rejonie Sudet. Była używana w celu ogrzewania domostw i w celach leczniczych.

7 Pamukkale

8 Elektrownia w Larderello

9 Gejzer w Nowej Zelandii

10 Wykorzystywanie energii geotermalnej
Roczny światowy potencjał energii geotermalnej odpowiada około 35 mld ton węgla kamiennego, jednak na powierzchnię ziemi wydostaje się zaledwie 1% tych wszystkich zasobów. To tyle, ile teoretycznie mogłoby zaspokoić najwyżej 3% światowego zapotrzebowania na energię. W 39 krajach, położonych w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na wyspach Pacyfiku energia wnętrza Ziemi jest w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na elektryczność, jednak w rzeczywistości energię elektryczną produkuje pozyskuje się tą drogą w 21 krajach.

11 Elektrownia geotermalna na Islandii

12

13 Występowanie źródeł geotermalnych
Gejzery występują zaledwie w kilku rejonach świata. Odkryte zostały w Islandii i to właśnie z języka islandzkiego wywodzi się ich nazwa. Najwyższy, sięgający nawet 90 metrów gejzer świata - Steamboat Geyser - znajduje się jednak na terenie amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone, będącego największym światowym skupiskiem gejzerów. Jest ich tam blisko 400, czyli połowa wszystkich gejzerów świata.

14 Również występowanie gorących źródeł o temperaturze powyżej 150 st
Również występowanie gorących źródeł o temperaturze powyżej 150 st. C, ograniczone jest tylko do niektórych regionów globu Są to: Azja Środkowa, Afryka Wschodnia i Zachodnia, część Półwyspu Arabskiego, wyspy środkowego i zachodniego Pacyfiku (na przykład Hawaje), a w Europie – Alpy. Jednak chyba najbardziej znanym ze swych złóż geotermalnych miejscem świata jest Pierścień Ognia, obejmujący strefy przybrzeżne i zachodnie wyspy Oceanu Spokojnego.

15 Gejzer w USA

16 Rejony wulkaniczne na świecie

17 Energia geotermalna w Polsce
Polska jest uważana za jedną z potęg geotermalnych w Europie. Znajdują się tu liczne uzdrowiska. Coraz częściej powstają elektrownie geotermalne.

18 Uzdrowiska w Lądku Zdroju i Uniejowie są słynne nie tylko w Polsce ale i regionie. Za pomocą wód są tam leczone liczne schorzenia.

19 Uzdrowisko w Uniejowie

20 Oprócz celów uzdrowiskowych źródła są wykorzystywane do wytwarzania ciepła. Świetnym przykładem jest tu Bańska Niżna. Jest to pierwsza wieś w całości ogrzewana ze źródeł geotermalnych.

21 Wady i zalety energii geotermalnej
Energia wnętrza Ziemi ma tę istotną przewagę nad niektórymi innymi OZE, że jej zasoby są dostępne niezależnie od warunków klimatycznych czy też wahań pogody Zasoby energii geotermalnej występują w każdym miejscu na Ziemi, co daje możliwość pozyskiwania jej w pobliżu odbiorcy Energia wnętrza Ziemi to stale dostępne źródło energii Instalacje oparte o wykorzystanie energii geotermalnej odznaczają się stosunkowo niskimi kosztami eksploatacyjnymi Choć energia geotermalna jest szeroko rozpowszechniona, nie wszędzie, gdzie występuje można ją łatwo pozyskiwać. W Polsce wody geotermalne znajdują się pod powierzchnią blisko 80% terytorium, ich eksploatację utrudniają jednak niesprzyjające wydobyciu warunki Pozyskiwanie energii geotermalnej wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych na budowę instalacji

22 Podsumowanie mimo tych wszystkich wad energia geotermalna jest w wielu przypadkach bardzo opłacalna. Stanowi świetne źródło ciepła i może służyć nie tylko do ogrzewania czy wydobywania energii ale także jako atrakcja turystyczna.

23 Wykonali: Prowadzący projekt: mgr Elżbieta Niegowska-Śliwiak Uczniowie: Adam Osiadły Paweł Bojarski Jakub Zaleski Krzysztof Kasyan Klasa 2d


Pobierz ppt "Energia geotermalna jako odnawialne źródło energii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google