Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia geotermalna jako odnawialne źródło energii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia geotermalna jako odnawialne źródło energii."— Zapis prezentacji:

1 Energia geotermalna jako odnawialne źródło energii

2 Co to jest energia geotermalna? Energia geotermalna to dosłownie, ciepło z Ziemi. Jest wytwarzane w wyniku rozpadu radioaktywnych pierwiastków w głębi Ziemi. W niektórych miejscach ciepło jest skoncentrowane wystarczająco blisko wód głębinowych lub powierzchniowych, i jest go dostatecznie dużo, by je podgrzać.

3

4 Elektrownia geotermalna model

5 Animacja prezentująca zasadę działania elektrowni geotermalnej

6 Historia użycia energii geotermalnej Energia geotermalna jest wykorzystywana od zarania dziejów. Używali ją miedzy innymi Maorysi z Nowej Zelandii oraz Indianie z Ameryki Północnej. W Polsce jest używana od tysiąca lat w rejonie Sudet. Była używana w celu ogrzewania domostw i w celach leczniczych.

7 Pamukkale

8 Elektrownia w Larderello

9 Gejzer w Nowej Zelandii

10 Wykorzystywanie energii geotermalnej Roczny światowy potencjał energii geotermalnej odpowiada około 35 mld ton węgla kamiennego, jednak na powierzchnię ziemi wydostaje się zaledwie 1% tych wszystkich zasobów. To tyle, ile teoretycznie mogłoby zaspokoić najwyżej 3% światowego zapotrzebowania na energię. W 39 krajach, położonych w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na wyspach Pacyfiku energia wnętrza Ziemi jest w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na elektryczność, jednak w rzeczywistości energię elektryczną produkuje pozyskuje się tą drogą w 21 krajach.

11 Elektrownia geotermalna na Islandii

12

13 Występowanie źródeł geotermalnych Gejzery występują zaledwie w kilku rejonach świata. Odkryte zostały w Islandii i to właśnie z języka islandzkiego wywodzi się ich nazwa. Najwyższy, sięgający nawet 90 metrów gejzer świata - Steamboat Geyser - znajduje się jednak na terenie amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone, będącego największym światowym skupiskiem gejzerów. Jest ich tam blisko 400, czyli połowa wszystkich gejzerów świata.

14 Również występowanie gorących źródeł o temperaturze powyżej 150 st. C, ograniczone jest tylko do niektórych regionów globu. Są to: Azja Środkowa, Afryka Wschodnia i Zachodnia, część Półwyspu Arabskiego, wyspy środkowego i zachodniego Pacyfiku (na przykład Hawaje), a w Europie – Alpy. Jednak chyba najbardziej znanym ze swych złóż geotermalnych miejscem świata jest Pierścień Ognia, obejmujący strefy przybrzeżne i zachodnie wyspy Oceanu Spokojnego.

15 Gejzer w USA

16 Rejony wulkaniczne na świecie

17 Energia geotermalna w Polsce Polska jest uważana za jedną z potęg geotermalnych w Europie. Znajdują się tu liczne uzdrowiska. Coraz częściej powstają elektrownie geotermalne.

18 Uzdrowiska w Lądku Zdroju i Uniejowie są słynne nie tylko w Polsce ale i regionie. Za pomocą wód są tam leczone liczne schorzenia.

19 Uzdrowisko w Uniejowie

20 Oprócz celów uzdrowiskowych źródła są wykorzystywane do wytwarzania ciepła. Świetnym przykładem jest tu Bańska Niżna. Jest to pierwsza wieś w całości ogrzewana ze źródeł geotermalnych.

21 Wady i zalety energii geotermalnej Zalety  Energia wnętrza Ziemi ma tę istotną przewagę nad niektórymi innymi OZE, że jej zasoby są dostępne niezależnie od warunków klimatycznych czy też wahań pogody  Zasoby energii geotermalnej występują w każdym miejscu na Ziemi, co daje możliwość pozyskiwania jej w pobliżu odbiorcy  Energia wnętrza Ziemi to stale dostępne źródło energii  Instalacje oparte o wykorzystanie energii geotermalnej odznaczają się stosunkowo niskimi kosztami eksploatacyjnymi Wady  Choć energia geotermalna jest szeroko rozpowszechniona, nie wszędzie, gdzie występuje można ją łatwo pozyskiwać. W Polsce wody geotermalne znajdują się pod powierzchnią blisko 80% terytorium, ich eksploatację utrudniają jednak niesprzyjające wydobyciu warunki  Pozyskiwanie energii geotermalnej wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych na budowę instalacji

22 PODSUMOWANIE mimo tych wszystkich wad energia geotermalna jest w wielu przypadkach bardzo opłacalna. Stanowi świetne źródło ciepła i może służyć nie tylko do ogrzewania czy wydobywania energii ale także jako atrakcja turystyczna.

23 Wykonali: Uczniowie: Adam Osiadły Paweł Bojarski Jakub Zaleski Krzysztof Kasyan Klasa 2d Prowadzący projekt: mgr Elżbieta Niegowska-Śliwiak


Pobierz ppt "Energia geotermalna jako odnawialne źródło energii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google