Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA NASZEJ PREZENTACJI ;)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA NASZEJ PREZENTACJI ;)"— Zapis prezentacji:

1 ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA NASZEJ PREZENTACJI ;)
HAPPY GIRLS

2 Ukraińcy są bardzo życzliwym i przyjaznym narodem
Ukraińcy są bardzo życzliwym i przyjaznym narodem. Zauważyliśmy, że mają całkiem inne tradycje i zwyczaje, niż my- Polacy.

3 Święta. Dni wolne od pracy:
1 stycznia – Katolicki Nowy Rok 7 stycznia – Prawosławne Boże Narodzenie 14 stycznia – Prawosławny Nowy Rok 19 stycznia – Święto Jordanu 8 marca – Dzień Kobiet 1, 2 maja – Dni Święta Pracy 9 maja – Dzień Zwycięstwa 28 czerwca – Dzień Konstytucji Ukrainy 24 sierpnia – Rocznica proklamowania niepodległości Ukrainy (1991r.) Wielkanoc – tak jak w Polsce jest świętem ruchomym, z reguły nie pokrywa się z rzymskokatolicką Wielkanocą.

4 Ukraińska kuchnia jest tłusta i ciężkostrawna
Ukraińska kuchnia jest tłusta i ciężkostrawna. Wiele potraw opiera się na mące, kaszy i ziemniakach, a do większości dodawana jest śmietana. Typowe dla tego kraju potrawy: - barszcz ukraiński – z kawałkami buraków, kapusty i innych warzyw oraz mięsem i śmietaną, - juszka – zupa z kaszy jaglanej - warenyky – pierogi z rozmaitym nadzieniem. Najpopularniejsze to te, które znamy jako ruskie. - pelmeni – małe pierożki, podobne do naszych uszek, głównie z mięsem. - popularne jest tzw. sało (słonina), które jada się właściwie ze wszystkim –z chlebem, do wódki, dodawane jest do zup, mięs i innych potraw.

5 Religia. Na Ukrainie 50% obywateli deklaruje się jako wierzący, w większości to Ukraiński Kościół Prawosławny i Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka.

6 Przydatne języki. Językiem urzędowym jest ukraiński, lecz używany głównie na zachodniej Ukrainie. Nieoficjalny drugi język to rosyjski, który na wschodzie kraju i Krymie jest głównym językiem. W części centralnej kraju obydwu języków używa się równolegle. Jadąc na Ukrainę, nie znając żadnego z tych języków, nie warto wysilać się z angielskim. Najlepiej używać mieszanki polskiego i rąk.

7 Wśród tradycji ukraińskich należy również zwrócić uwagę na piękne, tradycyjne, wyszywane koszule z bufiastymi koszulami, zwane soroczki, które do dziś można ujrzeć na ulicach Ukrainy.

8 Innym popularnym zwyczajem ukraińskim jest tzw. tydzień Maslenicy
Innym popularnym zwyczajem ukraińskim jest tzw. tydzień Maslenicy. Obyczaj wiąże się pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Maslenica obchodzona jest w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Nieodłącznymi elementami tego święta są tańce i bliny (naleśniki). Kiedyś wierzono, że zjadając blina zjada się cząstkę słonecznego ciepła i siły.

9 Ważnym wiosennym świętem jest Wełykdeń (Wielkanoc)
Ważnym wiosennym świętem jest Wełykdeń (Wielkanoc). Tradycyjnie w noc wielkanocną należy wziąć udział w całonocnym nabożeństwie . Do cerkwi przychodzi się z koszyczkiem wypełnionym pisankami i paschą. O północy zaczyna się Chresnyj chid, a całe nabożeństwo trwa do rana. Tak samo jak w tradycji chrześcijańskiej Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się od świątecznego śniadania. W tym dniu Ukraińcy witają się słowami „Chrystos woskret” co oznacza Chrystus zmartwychwstał. Zgodnie z tradycją tydzień po Wielkanocy obchodzone jest na Ukrainie święto zmarłych zwane "hrobkami". Tego dnia krewni zmarłych spotykają się na ukraińskich cmentarzach i rozpoczynają „piknik”. Według tradycji należy podzielić się jadłem i napojem ze zmarłymi.

10 Przesądy Jednym z przesądów na Ukrainie jest tradycja, że po narodzinach dziecka aż do momentu chrztu do domu nie wolno wpuszczać obcych ludzi. Związane jest to z wierzeniem, że osoby te mogą mieć zły wpływ na duszę niemowlęcia. Jeśli w domu jest dziecko, które nie ukończyło roczku, nie wolno nic nikomu pożyczać, szczególnie wieczorem. Aby dziecko było zdrowe, kąpie się je z dodatkiem święconych ziół i kwiatów. Dla piękna, do kąpieli dziewczynki dolewa się miód, czasem mleko, a dla mądrości, pod wanienkę dziecka kładzie się książki. Niektórzy ukraińscy chłopi uważają, że kota starszego niż trzynastoletni należy pozbyć się z domu, gdyż w tym wieku staje się sprytniejszy i mądrzejszy niż człowiek i może uosabiać jakieś złe siły.

11 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE NASZEJ PREZENTACJI
DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE NASZEJ PREZENTACJI. MAMY NADZIEJĘ,ŻE NIEDŁUGO ZNÓW SIĘ SPOKAMY. 


Pobierz ppt "ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA NASZEJ PREZENTACJI ;)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google