Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hipersześcian (tesseract)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hipersześcian (tesseract)"— Zapis prezentacji:

1 Hipersześcian (tesseract)
Hipersześcian – czterowymiarowa figura geometryczna. (sześcian składający się z sześcianów)

2 Siatka

3 czwarty wymiar

4 czwarty wymiar

5 graf połączeń wierzchołków
Hipersześcian, a dokładniej graf połączeń jego wierzchołków jest jedną z topologii połączeń procesorów w superkomputerach. Jedną z zalet takich superkomputerów jest bardzo duża wydajność algorytmów przesyłających wiadomości pomiędzy procesorami z powodu stałej i małej odległości pomiędzy wszystkimi procesorami.

6 Christus Hypercubus Wielowymiarowe hipersześciany i niektóre niewyjaśnione do dziś zagadnienia z nimi związane służą często jako inspiracje do różnego rodzaju dzieł. Dla przykładu, Salvador Dalí, hiszpański malarz surrealistyczny, zainspirowany tesseraktem stworzył w 1955 słynny obraz Christus Hypercubus, który przedstawia Chrystusa ukrzyżowanego na trójwymiarowej siatce tej czterowymiarowej figury.

7 "And he built a crooked house"
Hipersześcian jest również motywem przewodnim opowiadania pt. And he built a crooked house (ang. I zbudował krzywy dom) autorstwa Roberta Heinleina, które opowiada o pewnym małżeństwie, które buduje sobie dom w kształcie siatki tesseraktu, złożonej z ośmiu sześcianów. W mieście następuje jednak trzęsienie ziemi i w nieznany sposób siedem sześcianów znika, tak że zostaje tylko jeden. Małżeństwo wchodzi do domu i okazuje się, że podczas trzęsienia z sześcianów "zwinął" się czterowymiarowy tesserakt, z którego nie ma wyjścia i zachodzą w nim najróżniejsze anomalie czasowe oraz przestrzenne – np. z każdego okna widać inną część świata. Żeby wydostać się z niego, trzeba było czekać do następnego trzęsienia ziemi, podczas którego tesserakt z powrotem się "rozwinął"

8 Grande Arche Kształt hipersześcianu posiada także Grande Arche (Wielki Łuk Braterstwa).Znajdujący się w  biznesowej dzielnicy Paryża - La Défense. Zaprojektował go Duńczyk -  Johann Otto von Spreckelsen. Grande Arche był budowany w latach  Po śmierci von Spreckelsena w 1987, prace dokończył jego wspólnik - architekt Paul Andreu.

9 Grande Arche Grande Arche jest prawie doskonałym sześcianem (szerokość: 108 m, wysokość: 110 m, głębokość: 112 m), a swym wyglądem przypomina hipersześcian. Znajduje się w jednej linii z Łukiem Triumfalnym (Grand Arche jest odchylony z powodów technicznych o 6 stopni od linii), Pod Grande Arche mieści się stacja metra i RER (Réseau express régional d'Île-de- France), (pl. Regionalna sieć ekspresowa) oraz autostrada.

10 Grande arche W Grande Arche znajdują się biura francuskiego Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii. Do 24 kwietnia 2010 roku możliwy był wyjazd panoramiczną windą na szczyt budowli, gdzie znajdował się taras widokowy, restauracja oraz muzea informatyki i gier komputerowych. Póżniej miała miejsce awaria windy panoramicznej. Zawieszono użytkowanie wind, a do 24 kwietnia pozwolono zwiedzającym korzystać z wind w kolumnach Łuku. W sierpniu 2010 roku zarządca budynku ogłosił ostateczne zamknięcie dachu dla zwiedzających i likwidację istniejących tam muzeów informatyki, gier komputerowych oraz restauracji. Zwolnione pomieszczenia zostały zaadaptowane na biura.

11 Cube 2 O podobnej tematyce nakręcono również horror Cube 2 –  kanadyjski film fabularny z 2002 roku w reżyserii Andrzeja Sekuły. (polskiego reżysera i operator a filmowego odnoszącego znaczne sukcesy w Hollywood.) Opowiadający o ośmiu obcych sobie osobach budzących się pewnego dnia w nieznanym sobie miejscu. Po pewnym czasie odkrywają że znajdują się w teserakcie, gdzie występuje wymieszanie czasoprzestrzeni. Jeżeli chcą przetrwać, muszą rozwiązać tajemnicę tego czterowymiarowego więzienia.

12 Avengers Tesserakt pojawił się również w Avengers (amerykański film akcji science fiction z 2012 roku) gdzie był źródłem nieskończonej energii.

13 Przygotował: Patryk Wyka
KOniec Przygotował: Patryk Wyka Zródła: - Google Grafika - Wikipedia: - - - -


Pobierz ppt "Hipersześcian (tesseract)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google