Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA"— Zapis prezentacji:

1 WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA 19.09 -05.10.2014
Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.   PROJEKT LdV/IVT/ NR PL1-LEO „EUROPEJSKA PRAKTYKA ZAWODOWA” WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA

2 WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA 19.09 -05.10.2014
Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.   PROJEKT LdV/IVT/ NR PL1-LEO Włochy-prezentacja roślin WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA

3 1.Figowiec beniamina(Ficus Benjamina)
Pokrój W swoim naturalnym środowisku drzewo osiągające wysokość do 30 m. Ma delikatne, zwieszające się w dół gałęzie. Liście Eliptyczne, ostro zakończone, żywozielone, skórzaste, błyszczące, zwisające w dół. Istnieją odmiany o jasnozielonych liściach z białym obrzeżeniem. Zastosowanie: Roślina ozdobna – jako roślina doniczkowa jest warta uprawy ze względu na drzewkowaty pokrój, przewieszające się gałązki, małe, spiczasto zakończone liście. W starszym wieku zajmuje dużo miejsca.

4 1.Figowiec beniamina(Ficus Benjamina)
Zastosowanie: Roślina ozdobna – jako roślina doniczkowa jest warta uprawy ze względu na drzewkowaty pokrój, przewieszające się gałązki, małe, spiczasto zakończone liście. W starszym wieku zajmuje dużo miejsca.

5

6 3.Klon pospolity(Acer platanoides) ‘Royal Red’
grupa roślin liściaste  grupa użytkowa liściaste drzewa pokrój nieregularny docelowa wysokość od 15 m do 20 m barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe barwa kwiatów żółte pora kwitnienia kwiecień Owoce skrzydlaki pora owocowania sierpień Nasłonecznienie stanowisko słoneczne rodzaj gleby przeciętna ogrodowa Walory odporność na zanieczyszczenia ozdobne z liści/igieł Zastosowanie parki zieleń publiczna

7

8 2.Hortensja ogrodowa(Hydrangea macrophylla)
Łodyga Osiąga wysokość do 1,5 metra. Liście Owalne, gęsto rozmieszczone na łodydze, najczęściej ciemnozielone, u niektórych odmian z jasnymi przebarwieniami. Kwiaty Białe, liczne odcienie różowego i niebieskiego zebrane w najczęściej kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona o średnicy centymetrów; u niektórych odmian kwiatostany płaskie, dość luźne, z małymi kwiatami płodnymi w środku kwiatami płonnymi na zewnątrz. U większości uprawianych kultywarów kwiatostany składają się wyłącznie z kwiatów płonnych.

9 2.Hortensja ogrodowa(Hydrangea macrophylla)
Zastosowanie: Roślina ozdobna: Uprawiana jest zarówno jako roślina ogrodowa, jak i roślina doniczkowa. Szczególnie często przyspieszone, kwitnące okazy używane są do dekoracji kościołów w okresie świąt wielkanocnych. Sadzona w ogrodzie kwitnie od końca czerwca aż do mrozów.

10

11 4.Lebiodka pospolita(Origanum vulgare)
Łodyga Wzniesiona, prosta, sztywna, czterokanciasta, rozgałęziona, o wysokości do 80 cm. Cała jest owłosiona, czasami wybarwiona na purpurowo. Cała roślina wytwarza silny, charakterystyczny zapach. Liście Wszystkie liście ogonkowe, jajowate, tępe, całobrzegie, czasami słabo ząbkowane. Kwiaty Wyrastają w szczytowych podbaldachach. Są przedprątne, jedno, lub obupłciowe, zapylane przez błonkówki. Ich kielich ma jajowato trójkątne, zaostrzone ząbki, korona o długości 4-6 mm ma różowoliliowy kolor i jest wargowa. Owoc Rozłupnia zawierająca 4 brunatne, kulisto jajowate rozłupki. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

12 4.Lebiodka pospolita(Origanum vulgare)
Zastosowanie: Sztuka kulinarna: roślina przyprawowa w kuchni wielu narodów, głównie zachodnich. Wchodzi m.in. w skład ziół prowansalskich. Lebiodki używa się do sosów, pizzy, przyprawiania mięsa, sałatek. Używana jest do przyprawiania niektórych wódek, wina wermut, likierów. Wchodzi w skład niektórych kosmetyków, jest składnikiem płynów do kąpieli i do płukania ust.

13

14 5.Bukszpan wiecznie zielony(Buxus sempervirens) ‘Suffruticosa’
grupa roślin liściaste  grupa użytkowa liściaste krzewy Pokrój płaskokulisty docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m Nasłonecznienie stanowisko cieniste stanowisko półcieniste stanowisko słoneczne wilgotność roślina tolerancyjna Walory ozdobne z liści/igieł roślina miododajna roślina zimozielona Zastosowanie grody przydomowe rabaty

15

16 6.Tytoń oskrzydlony(Nicotiana alata)
Łodyga Wysokość cm. Liście Skrętoległe, niepodzielone i faliście wyżłobione, siedzące, tworzące rozetkę Kwiaty Zebrane w baldachach lub wiechach, o symetrii promienistej, kielich podłużnie cylindryczny, otwierające się nocą, występują w różnych odmianach barwnych (głównie białe i odcienie czerwieni) Zastosowanie: Gatunek uprawiany jest jako roślina ozdobna, zazwyczaj na rabaty bylinowe i do skrzynek.

17

18 7.Ostrokrzew(Ilex) Pokrój Drzewa lub krzewy.
Liście Ciemnozielone, pojedyncze, całobrzegie, piłkowane lub kolczasto ząbkowane. Kwiaty Drobne, rozdzielnopłciowe i dwupiennie rozmieszczone, zebrane w baldachy, niekiedy ustawione pojedynczo w kątach liści. Owoc Mięsisty pestkowiec, podobny do jagody, z 2–8 twardymi pestkami. Silnie trujące. Po spożyciu od 5 owoców, konieczna interwencja lekarza.

19 7.Ostrokrzew(Ilex) Uprawa i zastosowanie: Ostrokrzew posiada wiele gatunków zimozielonych, ale wrażliwych na mrozy. W razie przemarznięć, ostrokrzew szybko i dobrze się regeneruje. Dobrze znosi zacienienie. Lubi przycinanie, dlatego często używany jest na żywopłoty, a nawet do ogrodów fantazyjnych, do formowania różnych kształtów. Można uprawiać ostrokrzew również w donicy. Uprawa ostrokrzewu najlepiej udaje się na glebach wilgotnych, wapiennych i niezbyt ciężkich. Jest w stanie znieść suche, miejskie powietrze. W uprawie ostrokrzew preferuje miejsca osłonięte od wiatrów. 

20

21 8.Kuflik cytrynowy(Callistemon citrinus)
Pokrój Krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 12 m, gałęzie często przewieszone. Liście Naprzemianległe, bardzo wąskie i sztywne, do 10 cm długości, po roztarciu pachnące cytryną. Kwiaty Jaskrawoczerwone, zebrane na końcach pędów w kwiatostany o długości do 10 cm, przypominające szczotkę do mycia butelek, stąd nazwy zwyczajowe typu "bottle brush". Owoc urnowate, zdrewniałe, do 1 cm wielkości. Zastosowanie: Wykorzystywana jako roślina ozdobna, także doniczkowa. Nadaje się do nasadzeń na wybrzeżu, odmiana karłowata "Little John" wykorzystywana na żywopłoty.

22

23 9.Opuncja(Opuntia Mill)
Pokrój Wykształca zróżnicowane formy: od bardzo drobnych do krzewiastych i drzewiastych. Pędy Wzniesione lub płożące, częściowo drewniejące, podzielone na płaskie człony. Posiadają ciernie w areolach, obok nich występują bardzo drobne i łamliwe tzw. Glochidy Kwiaty Duże, żółte, pomarańczowe lub czerwone. Owoce U części gatunków mięsiste, barwy od zielonej, poprzez żółtą, do czerwonej, u innych suche. Mają kształt cylindryczny, owalny do kulistego i osiągają od 1 do 12 cm długości

24 9.Opuncja(Opuntia Mill)
Zastosowanie: Owoce słodkie i soczyste spożywane są na surowo, zawierają wiele składników, zwłaszcza wapń, fosfor i witaminę C. Do produkcji soków, przetworów, galaretek, itp. Młode części rośliny mają zastosowanie medyczne, stosowane w medycynie ludowej do okładów. W Meksyku z pasożytujących na opuncji Dactylopius coccus otrzymuje się ceniony karminowy barwnik. Wykorzystuje się do produkcji kremów nawilżających, mydeł i innych kosmetyków. Do produkcji środków klejących i papieru.

25

26 Opracował Dariusz Wojtyczka kl.IIIa
Technikum Architektury Krajobrazu


Pobierz ppt "WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google