Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PUBLIKACJA POWSTAŁA W WYNIKU PROJEKTU ZREALIZOWANEGO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM KOMISJI EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU „UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE”. PUBLIKACJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PUBLIKACJA POWSTAŁA W WYNIKU PROJEKTU ZREALIZOWANEGO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM KOMISJI EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU „UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE”. PUBLIKACJA."— Zapis prezentacji:

1 PUBLIKACJA POWSTAŁA W WYNIKU PROJEKTU ZREALIZOWANEGO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM KOMISJI EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU „UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE”. PUBLIKACJA ODZWIERCIEDLA JEDYNIE STANOWISKO AUTORA. KOMISJA EUROPEJSKA ANI NARODOWA AGENCJA NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA UMIESZCZONĄ W NIEJ ZAWARTOŚĆ MERYTORYCZNĄ ANI ZA SPOSÓB WYKORZYSTANIA ZAWARTYCH W NIEJ INFORMACJI. WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA 19.09 -05.10.2014 PROJEKT LdV/IVT/ NR 2013-1-PL1-LEO01-38455 „EUROPEJSKA PRAKTYKA ZAWODOWA”

2 PUBLIKACJA POWSTAŁA W WYNIKU PROJEKTU ZREALIZOWANEGO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM KOMISJI EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU „UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE”. PUBLIKACJA ODZWIERCIEDLA JEDYNIE STANOWISKO AUTORA. KOMISJA EUROPEJSKA ANI NARODOWA AGENCJA NIE PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA UMIESZCZONĄ W NIEJ ZAWARTOŚĆ MERYTORYCZNĄ ANI ZA SPOSÓB WYKORZYSTANIA ZAWARTYCH W NIEJ INFORMACJI. WŁOCHY- RENDE/COSENZA – KALABRIA 19.09 -05.10.2014 PROJEKT LdV/IVT/ NR 2013-1-PL1-LEO01-38455 Włochy-prezentacja roślin

3 1.Figowiec beniamina(Ficus Benjamina)  Pokrój W swoim naturalnym środowisku drzewo osiągające wysokość do 30 m. Ma delikatne, zwieszające się w dół gałęzie.  Liście Eliptyczne, ostro zakończone, żywozielone, skórzaste, błyszczące, zwisające w dół. Istnieją odmiany o jasnozielonych liściach z białym obrzeżeniem. Zastosowanie:  Roślina ozdobna – jako roślina doniczkowa jest warta uprawy ze względu na drzewkowaty pokrój, przewieszające się gałązki, małe, spiczasto zakończone liście. W starszym wieku zajmuje dużo miejsca.

4 1.Figowiec beniamina(Ficus Benjamina) Zastosowanie:  Roślina ozdobna – jako roślina doniczkowa jest warta uprawy ze względu na drzewkowaty pokrój, przewieszające się gałązki, małe, spiczasto zakończone liście. W starszym wieku zajmuje dużo miejsca.

5

6 3.Klon pospolity(Acer platanoides) ‘Royal Red’  grupa roślin liściaste  grupa użytkowa liściaste drzewa  pokrój nieregularny  docelowa wysokość od 15 m do 20 m  barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe  barwa kwiatów żółte  pora kwitnienia kwiecień  Owoce skrzydlaki  pora owocowania sierpień  Nasłonecznienie stanowisko słoneczne  rodzaj gleby przeciętna ogrodowa  Walory odporność na zanieczyszczenia ozdobne z liści/igieł  Zastosowanie parki zieleń publiczna

7

8 2.Hortensja ogrodowa(Hydrangea macrophylla )  Łodyga Osiąga wysokość do 1,5 metra.  Liście Owalne, gęsto rozmieszczone na łodydze, najczęściej ciemnozielone, u niektórych odmian z jasnymi przebarwieniami.  Kwiaty Białe, liczne odcienie różowego i niebieskiego zebrane w najczęściej kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona o średnicy 15-25 centymetrów; u niektórych odmian kwiatostany płaskie, dość luźne, z małymi kwiatami płodnymi w środku kwiatami płonnymi na zewnątrz. U większości uprawianych kultywarów kwiatostany składają się wyłącznie z kwiatów płonnych.

9 2.Hortensja ogrodowa(Hydrangea macrophylla ) Zastosowanie:  Roślina ozdobna: Uprawiana jest zarówno jako roślina ogrodowa, jak i roślina doniczkowa. Szczególnie często przyspieszone, kwitnące okazy używane są do dekoracji kościołów w okresie świąt wielkanocnych. Sadzona w ogrodzie kwitnie od końca czerwca aż do mrozów.

10

11 4.Lebiodka pospolita(Origanum vulgare)  Łodyga Wzniesiona, prosta, sztywna, czterokanciasta, rozgałęziona, o wysokości do 80 cm. Cała jest owłosiona, czasami wybarwiona na purpurowo. Cała roślina wytwarza silny, charakterystyczny zapach.  Liście Wszystkie liście ogonkowe, jajowate, tępe, całobrzegie, czasami słabo ząbkowane.  Kwiaty Wyrastają w szczytowych podbaldachach. Są przedprątne, jedno, lub obupłciowe, zapylane przez błonkówki. Ich kielich ma jajowato trójkątne, zaostrzone ząbki, korona o długości 4-6 mm ma różowoliliowy kolor i jest wargowa.  Owoc Rozłupnia zawierająca 4 brunatne, kulisto jajowate rozłupki. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

12 4.Lebiodka pospolita(Origanum vulgare) Zastosowanie:  Sztuka kulinarna: roślina przyprawowa w kuchni wielu narodów, głównie zachodnich. Wchodzi m.in. w skład ziół prowansalskich. Lebiodki używa się do sosów, pizzy, przyprawiania mięsa, sałatek.  Używana jest do przyprawiania niektórych wódek, wina wermut, likierów.  Wchodzi w skład niektórych kosmetyków, jest składnikiem płynów do kąpieli i do płukania ust.

13

14 5.Bukszpan wiecznie zielony(Buxus sempervirens) ‘Suffruticosa 5.Bukszpan wiecznie zielony(Buxus sempervirens) ‘Suffruticosa’  grupa roślin liściaste  grupa użytkowa liściaste krzewy  Pokrój płaskokulisty  docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m  Nasłonecznienie stanowisko cieniste stanowisko półcieniste stanowisko słoneczne  wilgotność roślina tolerancyjna  Walory ozdobne z liści/igieł roślina miododajna roślina zimozielona  Zastosowanie grody przydomowe rabaty

15

16 6.Tytoń oskrzydlony(Nicotiana alata)  Łodyga Wysokość 50-100 cm.  Liście Skrętoległe, niepodzielone i faliście wyżłobione, siedzące, tworzące rozetkę  Kwiaty Zebrane w baldachach lub wiechach, o symetrii promienistej, kielich podłużnie cylindryczny, otwierające się nocą, występują w różnych odmianach barwnych (głównie białe i odcienie czerwieni) Zastosowanie:  Gatunek uprawiany jest jako roślina ozdobna, zazwyczaj na rabaty bylinowe i do skrzynek.

17

18 7.Ostrokrzew(Ilex)  Pokrój Drzewa lub krzewy.  Liście Ciemnozielone, pojedyncze, całobrzegie, piłkowane lub kolczasto ząbkowane.  Kwiaty Drobne, rozdzielnopłciowe i dwupiennie rozmieszczone, zebrane w baldachy, niekiedy ustawione pojedynczo w kątach liści.  Owoc Mięsisty pestkowiec, podobny do jagody, z 2–8 twardymi pestkami. Silnie trujące. Po spożyciu od 5 owoców, konieczna interwencja lekarza.

19 7.Ostrokrzew(Ilex)  Uprawa i zastosowanie: Ostrokrzew posiada wiele gatunków zimozielonych, ale wrażliwych na mrozy. W razie przemarznięć, ostrokrzew szybko i dobrze się regeneruje. Dobrze znosi zacienienie. Lubi przycinanie, dlatego często używany jest na żywopłoty, a nawet do ogrodów fantazyjnych, do formowania różnych kształtów. Można uprawiać ostrokrzew również w donicy. Uprawa ostrokrzewu najlepiej udaje się na glebach wilgotnych, wapiennych i niezbyt ciężkich. Jest w stanie znieść suche, miejskie powietrze. W uprawie ostrokrzew preferuje miejsca osłonięte od wiatrów.

20

21 8.Kuflik cytrynowy(Callistemon citrinus)  Pokrój Krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 12 m, gałęzie często przewieszone.  Liście Naprzemianległe, bardzo wąskie i sztywne, do 10 cm długości, po roztarciu pachnące cytryną.  Kwiaty Jaskrawoczerwone, zebrane na końcach pędów w kwiatostany o długości do 10 cm, przypominające szczotkę do mycia butelek, stąd nazwy zwyczajowe typu "bottle brush".  Owoc urnowate, zdrewniałe, do 1 cm wielkości.  Zastosowanie:  Wykorzystywana jako roślina ozdobna, także doniczkowa. Nadaje się do nasadzeń na wybrzeżu, odmiana karłowata "Little John" wykorzystywana na żywopłoty.

22

23 9.Opuncja(Opuntia Mill)  Pokrój Wykształca zróżnicowane formy: od bardzo drobnych do krzewiastych i drzewiastych.  Pędy Wzniesione lub płożące, częściowo drewniejące, podzielone na płaskie człony. Posiadają ciernie w areolach, obok nich występują bardzo drobne i łamliwe tzw. Glochidy  Kwiaty Duże, żółte, pomarańczowe lub czerwone.  Owoce U części gatunków mięsiste, barwy od zielonej, poprzez żółtą, do czerwonej, u innych suche. Mają kształt cylindryczny, owalny do kulistego i osiągają od 1 do 12 cm długości

24 9.Opuncja(Opuntia Mill) Zastosowanie:  Owoce słodkie i soczyste spożywane są na surowo, zawierają wiele składników, zwłaszcza wapń, fosfor i witaminę C.  Do produkcji soków, przetworów, galaretek, itp.  Młode części rośliny mają zastosowanie medyczne, stosowane w medycynie ludowej do okładów.  W Meksyku z pasożytujących na opuncji Dactylopius coccus otrzymuje się ceniony karminowy barwnik.  Wykorzystuje się do produkcji kremów nawilżających, mydeł i innych kosmetyków.  Do produkcji środków klejących i papieru.

25

26 Technikum Architektury Krajobrazu Opracował Dariusz Wojtyczka kl.IIIa


Pobierz ppt "PUBLIKACJA POWSTAŁA W WYNIKU PROJEKTU ZREALIZOWANEGO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM KOMISJI EUROPEJSKIEJ W RAMACH PROGRAMU „UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE”. PUBLIKACJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google