Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasze rady na odpady.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasze rady na odpady."— Zapis prezentacji:

1 Nasze rady na odpady

2 Co to są odpady?

3

4 Co to jest kompostowanie?
Kompostowanie– naturalna metoda unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów, polegająca na rozkładzie substancji organicznej przez mikroorganizmy – bakterie tlenowe. Jest to proces przetwarzania substancji w kontrolowanych warunkach w obecności tlenu, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności.

5 Czym jest kompost? Kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna.

6 Co robić z kompostem? Kompost można wykorzystać w uprawie praktycznie wszystkich roślin w ogrodzie. Najczęściej stosowany jest jako nawóz: przedsiewny (jesienią lub wczesną wiosną), a także pogłówny (w czasie wegetacji roślin).

7 Co można wrzucać do kompostownika?
Części owoców i warzyw, fusy po kawie i herbacie, pokruszone skorupki jaj, rośliny doniczkowe, pocięte kwiaty, używana ziemia doniczkowa.

8 Czego nie powinno się kompostować?
Mięsa i produktów mięsnych, ryb, chleba, skórki sera, kości, części chorych roślin, popiołu węglowego i węgla z grilla, papierosów, wkładek do odkurzacza.

9 Segregacja śmieci

10 Do pojemnika na papier, który ma kolor niebieski można wrzucać:
gazety, czasopisma, gazetki reklamowe, ulotki, katalogi, książki (bez twardej oprawy) opakowania tekturowe, Do niebieskiego pojemnika na odpady nie można wrzucać: rachunków, faktur, kalki, zatłuszczonego papieru po masłach lub margarynach, papieru woskowanego, tapet, worków po wapnie, cemencie, gipsie, styropianie kartonów po mleku i napojach.

11 Do pojemników na plastik, który ma kolor żółty można wrzucać:
puste butelki plastikowe po rożnych napojach, kosmetykach i środkach czystości np. szamponach, płynach (koniecznie zgniecionych, bez zakrętek) plastikowe opakowania po żywności np. kubki po jogurtach, margarynach, folie i torebki z tworzyw sztucznych. Do żółtego pojemnika na odpady nie można wrzucać: Szkła, Pojemników po farbach i lakierach, Butelek po olejach.

12 Do pojemnika na szkło, który ma kolor zielony można wrzucać:
butelki szklane, słoiki, opakowania szklane po przetworach, szkło po dodatkach używanych w kuchni (majonez, musztarda), butelki po napojach (soki, woda). Do zielonego pojemnika na odpady nie można wrzucać: Puszek po napojach Plastikowych butelek.

13 Do pojemnika na metal, który ma kolor czerwony można wrzucać:
puszki po napojach, konserwach drobny złom (zabawki, narzędzia, kapsle) Do czerwonego pojemnika na odpady nie można wrzucać: puszek i pojemników z zawartością opakowań po olejach spożywczych, silnikowych oraz smarach pojemników po farbach i lakierach pojemników po aerozolach opakowań po środkach trujących (chwastobójczych i owadobójczych) sprzętu AGD i innego elektronicznego Baterii.

14 Co to jest recykling? Jest to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Cele recyklingu: Ochrona środowiska, Oszczędzanie energii, Ograniczenie zużycia surowców naturalnych, Zmniejszenie ilości odpadów

15 Zasada 5R Pierwsze „R” - redukuj, ograniczaj
Drugie „R” -użyj ponownie, wykorzystaj Trzecie „R” - segreguj i przekaż do recyklingu Czwarte „R” - odzyskuj, szczególnie energię zawartą w odpadach Piąte „R” - odnawiaj

16 Spalanie śmieci w domu

17 Co to są odpady mokre? Odpady mokre są to: resztki żywności
fusy po kawie i herbacie zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne mokry, zabrudzony papier trawa, liście rośliny, ziemia po kwiatach.

18 Co to są odpady suche? Odpady suche to wszystkie pozostałe odpady np.
makulatura gazetowa, papier, karton, puste opakowania po środkach do prania, mydłach w płynie, szamponach, itp.

19 Segregujmy razem!

20 Zapraszamy do quiz’u

21 1. Na jakiej zasadzie oparty jest recykling:
6H 5R 7C

22 2. Przetapianie zużytych puszek aluminiowych na nowe to przykład:
Segregacji Odnowienia surowca Modernizacji Recyklingu

23 3.Odpady suche to: Obierki z warzyw i owoców papier, karton Popsute zabawki Wszystkie śmieci

24 4. Co zaliczamy do odpadów?
Spróchniałe drzewo Martwe zwierzęta Substancje lub przedmioty niepotrzebne ludziom

25 5.Palenie śmieci w domowym piecu jest:
wskazane, bo zmniejsza się ilość odpadów na wysypiskach zabronione zakazane, ale tylko na obszarach miejskich

26 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Nasze rady na odpady."

Podobne prezentacje


Reklamy Google