Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIOMASA - ZIELONA ENERGIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIOMASA - ZIELONA ENERGIA"— Zapis prezentacji:

1 BIOMASA - ZIELONA ENERGIA

2 Jak pozyskać energię z biomasy?

3 Cel prezentacji Wyjaśnienie słowa biomasa
Czynniki wpływające na produkcje biomasy Technika pozyskiwania biomasy, schemat kotłów Rodzaje biomasy Metody szacowania zasobów biomasy Wykorzystywanie biomasy w życiu codziennym Wycieczka klasowa

4 Biomasa polega na odzyskiwaniu energii z roślin i roślinnych odpadów.

5 Biomasa Jest to ogół materii organicznej, która może być wykorzystana energetycznie. Oznacza ulegającą biodegradacji frakcję produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej w tym substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

6 Drewno pozyskiwane z lasów jest popularnym rodzajem biomasy.

7 Drewno może być wykorzystywane pod różnymi postaciami miedzy innym:
Granulat drzewny Wióry Zrębki

8 Słoma Palety Siano

9 Biopaliwo Biopaliwo jest odnawialnym źródłami energii, powstaje w wyniku przetwórstwa biomasy, czyli produktów pochodzenia organicznego. Może występować w postaci : STAŁEJ CIEKŁEJ GAZOWEJ Najczęściej wytwarzane jest z buraków cukrowych, trzciny cukrowej, ziemniaków lub ze zboża. Można je otrzymywać także z odpowiednio przetworzonych roślin oleistych jak rzepak, słonecznik czy soja.

10 Potencjał biomasy W Polsce potencjał techniczny biopaliw szacuje się na około 684,6 PJ. W Unii Europejskiej w 2003 roku produkcja energii z biomasy pokrywała 4% zapotrzebowania na energię.

11 Metody wykorzystania biomasy
Spalanie - jest najprostszym sposobem energetycznego wykorzystania biomasy  i odpadów pochodzenia roślinnego. Piroliza - jest procesem beztlenowego rozkładu substancji organicznej w wysokiej temperaturze. Zgazowanie - jest procesem polegającym na rozkładzie termicznym paliwa stałego o dużej zawartości węgla do paliwa gazowego w obecności kontrolowanej ilości powietrza lub pary wodnej.

12 Współspalanie Wyróżniamy 3 warianty technologiczne:
Współspalanie bezpośrednie Współspalanie pośrednie Współspalanie w układzie równoległym

13 Z uwagi na niskie koszty inwestycyjne najbardziej popularne jest współspalanie bezpośrednie. Czy wiesz, że: W procesie współspalania produkowane jest w Polsce najwięcej odnawialnej energii elektrycznej.

14

15 Zasoby biomasy w Polsce

16 Biomasa odpadowa

17 Wśród biomasy odpadowej największe znaczenie w Polsce ma słoma.

18 Zalety & Wady

19 Zalety Biomasa to czysta energia.
Spalanie biomasy nie zanieczyszcza powietrza, tak jak spalanie węgla. Biomasa jest stała, w przeciwieństwie do nieprzewidywalnej energii wiatru lub słońca. Spalanie biomasy pozostawia małe ilości popiołu. Możliwość wykorzystania i przetworzenia odpadów. Z biomasy można wytworzyć wiele form energii (od ciepła do ogrzewania, po paliwo do samochodu).

20 Wady Jeśli biomasa jest zanieczyszczona nawozami i rożnymi chemikaliami, po spaleniu dostaną się one do powietrza. Duże uprawy roślin energetycznych zmniejszają bioróżnorodność. Biomasa często zawiera dużo wilgoci, przez co spalanie jest mniej efektywne.

21 Od teorii do zastosowania

22 HOTEL ARŁAMÓW

23 Sercem i płucami Arłamowa jest elektrociepłownia potrójnej, wysokosprawnej kogeneracji na biomasę, produkująca ciepło, prąd elektryczny oraz wodę lodową do systemu klimatyzacji. Jest to najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Polsce, jeden z niewielu w Europie.

24 Surowcem dla tej nowoczesnej elektrociepłowni są odpady z zakładów drzewnych, odpady pozyskiwane w lasach w ramach codziennego ich porządkowania. Te surowce spalane w specjalnym kotle zamieniają się w ciepło, energię elektryczną i tzw. wodę lodową do klimatyzacji.

25

26

27 Pytanie 1 Co to jest biomasa ?
A. Cała istniejąca na Ziemi materia organiczna. B. Proces spalanie wapieni. C. Wycinanie drzew.

28 Pytanie 2 Biomasa to … A. Nieodnawialne źródło energii B. Odnawialne źródło energii

29 Pytanie 3 Gdzie została uruchomiona pierwsza elektrociepłownia opalana biomasa w Polsce ? A. Rzeszów B. Arłamów C. Krasiczyn

30 Pytanie 4 Co zaliczamy do biomasy ? Papier, słoma, wióry B. Wióry, zrębki, trociny C. Szkło, słoma, trociny

31 Projekt pod opieką Pani Zofii Kijowskiej wykonali : Weronika Dostal Anna Serwin Jakub Walc Karolina Zwierzyńska

32 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "BIOMASA - ZIELONA ENERGIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google