Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zagrożenia i ochrona systemu komputerowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zagrożenia i ochrona systemu komputerowego"— Zapis prezentacji:

1 Zagrożenia i ochrona systemu komputerowego

2 Sposoby zwiększania wydajności
Zwalnianie miejsca na dysku – oczyszczanie dysku. Uzyskiwanie szybszego dostępu do danych – wskazane uruchomienie defragmentatora. Wykrywanie i naprawianie błędów dysku – skanowanie. Ochrona komputera przed wirusami i oprogramowaniem szpiegującym.

3 Wirusy komputerowe Wirus komputerowy to program, który - tak jak prawdziwy wirus - przyłącza się do innych programów i jest wraz z nimi przenoszony pomiędzy komputerami. Może uszkodzić sprzęt, oprogramowanie i zapisane informacje.

4 Przyczyny infekcji słabość zabezpieczeń systemów komputerowych
niedoświadczenie i beztroska użytkowników

5 Skutki infekcji kasowanie i niszczenie danych rozsyłanie spamu
dokonywanie ataków na serwery internetowe kradzież danych (hasła, numery kart płatniczych, dane osobowe) wyłączenie komputera wyświetlanie grafiki lub odgrywanie dźwięków uniemożliwienie pracy na komputerze umożliwienie przejęcia kontroli nad komputerem osobie nieupoważnionej

6 Rodzaje wirusów Wirusy dyskowe Wirusy plików wykonywalnych Makrowirusy
Robaki Konie trojańskie Bomby logiczne

7 Wirusy dyskowe Atakują boot-sektory dysków, przenoszone głównie za pośrednictwem dyskietek, obecnie rzadko spotykane wraz z zanikiem stosowania tego typu nośnika.

8 Wirusy plików wykonywalnych
obecnie najbardziej popularne tworzone są głównie w asemblerze potrafią dołączać swój kod do kodu wykonywalnego innego programu infekują pliki w udostępnionych zasobach sieciowych rozpowszechniają się często poprzez e

9 Robaki Podklasa wirusa. Robak zazwyczaj rozprzestrzenia się automatycznie. Rozsyła pełne kopie samego siebie w sieciach. Robak może zajmować pamięć lub obniżać przepustowość sieci, powodując w ten sposób zawieszenie się komputera.

10 Konie trojańskie Program komputerowy, który udaje przydatne oprogramowanie, a w rzeczywistości powoduje szkody. Konie trojańskie rozprzestrzeniają się dzięki otwarciu programu przez użytkownika.

11 Makrowirusy Do replikowania się wykorzystują języki makr zawarte w zarażonym środowisku. Zarażają nie pliki wykonywalne, lecz pliki zawierające definicje makr.

12 Bomba logiczna Mianem bomby określa się często destrukcyjny, uruchamiany tylko po spełnieniu jakiegoś warunku, kod zawarty w wirusach.

13 Oznaki zainfekowania komputera
Komputer może działać wolniej lub nie odpowiadać i uruchamiać się ponownie co kilka minut. Mogą pojawiać się nieoczekiwane komunikaty.

14 Zabezpieczenia komputer można zabezpieczyć używając i aktualizując oprogramowanie antywirusowe stosować zapory ogniowe nie otwierać nieznanych załączników poczty elektronicznej nie ma 100-procentowego bezpieczeństwa komputera!

15 Zabezpieczenia dla Windows
należy instalować firmowe oprogramowanie zabezpieczające

16 Polecane strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_komputerowy


Pobierz ppt "Zagrożenia i ochrona systemu komputerowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google