Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja Od mowy do Internetu. Komunikacja Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja Od mowy do Internetu. Komunikacja Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania."— Zapis prezentacji:

1 Komunikacja Od mowy do Internetu

2 Komunikacja Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie zainicjować postępu technicznego i rozwoju cywilizacji, ale nawet nie mógłby tworzyć jakichkolwiek społeczności. Ale czym jest komunikacja? Komunikacja może oznaczać celową wymianę poglądów w dialogu, ale też przypadkowy sygnał

3 200 000 p.n.e - Mowa Mowa umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Mowa oznaczała możliwość koordynacji i współpracy, postępu technicznego i powstania kultury. Ulokowała człowieka na szczycie łańcucha pokarmowego. Pośrednio umożliwiła podróże przez niesprzyjające tereny (morza, pustynie).Mowa umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Mowa oznaczała możliwość koordynacji i współpracy, postępu technicznego i powstania kultury. Ulokowała człowieka na szczycie łańcucha pokarmowego. Pośrednio umożliwiła podróże przez niesprzyjające tereny (morza, pustynie). Mowa nie jest jednak doskonała. Wypowiedziane słowo czy zdanie docierało tylko do osób znajdujących się w pobliżu mówiącego. Pamięć ludzka wraz z upływem czasu często ulegała zniekształceniu. Wraz z przedwczesną śmiercią ‘osób pamiętających’ którzy nie zdążyli przekazać swojej wiedzy uczniom - prymitywna społeczność mogła bezpowrotnie stracić wiedzę wielu pokoleń.

4 30 000 p.n.e - Pierwsze symbole Niedoskonałości mowy prowadziły do prób stworzenia lepszego sposobu przekazywania i przechowywania informacji. Wszystkie techniki przekazywania informacji opierały się na wspólnym elemencie – symbolach.Niedoskonałości mowy prowadziły do prób stworzenia lepszego sposobu przekazywania i przechowywania informacji. Wszystkie techniki przekazywania informacji opierały się na wspólnym elemencie – symbolach. Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Ludzie Cro-Magnon stworzyli pierwszy kalendarz księżycowy 30,000 p.n.e.Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Ludzie Cro-Magnon stworzyli pierwszy kalendarz księżycowy 30,000 p.n.e.

5 10 000 p.n.e – Petroglify Podczas gdy najstarsze malowidła naskalne, rzeźby, narzędzia możemy datować na okres późnego paleolitu (ok. 25 tys. lat p.n.e.), pierwsze symbole, petroglify, pojawiają się dopiero w okresie neolitu (10-9 tys. lat p.n.e)Podczas gdy najstarsze malowidła naskalne, rzeźby, narzędzia możemy datować na okres późnego paleolitu (ok. 25 tys. lat p.n.e.), pierwsze symbole, petroglify, pojawiają się dopiero w okresie neolitu (10-9 tys. lat p.n.e) Symbole z najtrwalszych substancji (takie jak kamienie obrabiane do specyficznych kształtów) datowane są także na okres późnego paleolitu. Prawdopodobnie często używane były także węzły na sznurach (podstawa słynnych peruwiańskich kipu), karby na drzewie, tatuaże, herby, proporce, pieczęcie.Symbole z najtrwalszych substancji (takie jak kamienie obrabiane do specyficznych kształtów) datowane są także na okres późnego paleolitu. Prawdopodobnie często używane były także węzły na sznurach (podstawa słynnych peruwiańskich kipu), karby na drzewie, tatuaże, herby, proporce, pieczęcie.

6 3300 p.n.e. - Pismo Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Umożliwiło ono przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił ‘graficzny zapis mowy.Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Umożliwiło ono przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił ‘graficzny zapis mowy. Pierwsze piktogramy i ideogramy pojawiły się wkrótce po pierwszych petroglifach, bo juz w okolicach 9000 p.n.e., ale pismo powstało nie wcześniej niż w okolicach 5000 p.n.e. Za najstarsze pismo uważa się sumeryjskie piktogramy z 3400 p.n.e. W tym samym czasie wynalezione zostały też hieroglify i symbole proto-elamickie.

7 9000 p.n.e. - Piktogramy i ideogramy Piktogramami posługiwały się ludy starożytne – prehistoryczni mieszkańcy Egiptu, Mezopotamii, Fenicji, Krety, Hiszpanii, Francji. Posługują się nimi dalej plemiona żyjące współcześnie w Afryce, Ameryce i Oceanii. Najstarsze piktogramy datowane są na 9000 p.n.e. aczkolwiek dopiero ok. 5000 p.n.e. stały się powszechnie znane. Symbole te były używane do oznaczania pojemników z żywnością, prawdopodobnie na handel, a później także dóbr rzemieślniczych. Najstarsze znane ideogramy pochodzą z powierzchni skał, nowsze z gliny i ceramiki, a najnowsze z kory, skór zwierzęcych i kości.

8 400 p.n.e. - Heliograf Na 400 r. p.n.e. datuje się heliografy, czyli urządzenia działające na zasadzie odbijania promieni świetlnych przez lustra. Po raz pierwszy opis ich użycia napotykamy w Hellenice Ksenofona, gdzie spotykamy opis sygnałów bitewnych przesyłanych przy pomocy wypolerowanych tarcz.

9

10

11 Do rozwoju technik komunikacji walnie przyczynił się także sławny wojownik, generał i władca, zwykle nie kojarzony z rozwojem słowa pisanego – Juliusz Cezar. Przypisuje się mu stworzenie (czy raczej wydanie rozkazu stworzenia) pierwszej książki (kodeksu) w znanej nam postaci – kartki i okładki sklejone na grzbiecie. Pierwsza znana nam gazeta to Acta Diurna, wydana na rozkaz Juliusza Cezara w 59 r. p.n.e.

12 Znaczącym wynalazkiem była bez wątpienia prasa drukarska. Pierwsze maszyny używające czcionek wywodzą się z Chin, gdzie wynalazcy Pi Shengowi przypisuje się stworzenie pierwszych czcionek w 1045 r. n.e. Jednak z powodu niskiego zapotrzebowania na książki w Chinach tej epoki dopiero w Europie XV wieku druk zrewolucjonizował komunikację. Powszechnie za wynalazcę maszyny do druku uważany jest Johann Gutenberg (choć nie wiadomo w jakim stopniu był obeznany z chińskimi wynalazkami). W tym też czasie wynaleziono atrament na bazie oleju i usprawniono produkcję papieru. Druk umożliwił tańsze i szybsze wytwarzanie książek i innych publikacji. W połączeniu ze specyficznemu warunkami panującymi w Europie (rynek zbytu na Biblię gwarantował drukarzom zwrot kosztów i prowadził do spadku analfabetyzmu) wynalazek ten walnie przyczynił się do rozpowszechnienia książek i kultury słowa pisanego w Europie.

13 Wraz z rozwojem języków powstały też kody. Niektóre kody przeznaczone byty do szyfrowania informacji i te nazywamy szyframi, inne jednak – jak kod Morse’a czy Baudota - miały na celu przede wszystkim usprawnienie komunikacji na odległość, poprzez zmniejszenie liczby znaków jakie muszą być przesłane. Specyficznym rodzajem kodów są sztuczne języki (konlangi, od ang. Constructed language), stworzone od podstaw przez grupę ludzi, a nie powstałe w wyniku naturalnej ewolucji. Języki te można podzielić na trzy grupy: -przeznaczone do komunikacji międzynarodowej (np. esperanto) -stworzone do celów artystycznych i estetycznych (np. klingoński lub elficki Tolkienowski) -stworzone do celów naukowych i filozoficznych (np. loglan)

14 2400 p.n.e. – egipski system pocztowy 550 p.n.e. -500 p.n.e. - asyryjski system pocztow 221-227 p.n.e. – chiński system pocztowy 62 p.n.e. -12 n.e. – rzymski system pocztowy 1874r. n.e. – utworzenie Międzynarodowego Związku Pocztowego

15 Warto zwrócić uwagę na szybkość dostarczania przesyłek pocztowych. Gdy powstały najstarsze systemy pocztowe najszybszym środkiem transportu były konie i wielbłądy, które rzadko przekraczały 20km na godzinę. Od 1600 p.n.e. największa prędkość rozwijały rydwany – aż 30km na godzinę. Gdy pierwsze regularne dyliżanse pocztowe ruszyły w Wielkiej Brytanii w 1784 roku, nie przekraczały 15km na godzinę. Dziewiętnastowieczne lokomotywy i parowce rzadko osiągały 20km na godzinę. Dopiero dwudziesty wiek był świadkiem gwałtownego przyśpieszenia transportu, gdy najpierw pociągi przekroczyły 100 km/h, później samoloty przebiły się przez barierę dźwięku, a od lat 60. człowiek jest w stanie pokonywać wiele kilometrów na sekundę, wysyłając obiekty poza orbitę ziemską. Różni kurierzy na przestrzeni lat.

16 1838 - Telegraf Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej (praktycznie z prędkością światła) komunikacji na dłuższe odległości. Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii przez Sir Charlesa Wheatstone’a. Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii przez Sir Charlesa Wheatstone’a. Dziś prawie na całym świecie funkcje telegrafu przejmuje Internet i e-mail

17 1848 - Telefon Antonio Meucci skonstruowa ł pierwszy telefon w 1848. W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzowa ł Amerykanin Aleksander Bell Prekursorem dzisiejszej telefonii bezprzewodowej by ł y wynalazki Miko ł aja Tesli z ko ń ca XIX wieku. Pierwsze przeno ś ne aparaty telefoniczne zacz ęł y by ć wykorzystywane przez wojsko i policj ę w latach 50. W dwudziestym wieku popularnym dodatkiem do telefonu by ł fax, oparty na wynalazku Rudolfa Hella z 1929 roku.

18 1896 - Radio Ojcem teorii, które doprowadzi ł y do stworzenia radia by ł fizyk James Maxwell, którego praca dotycz ą ca fal elektromagnetycznych zosta ł a opublikowana w 1873 roku. Miko ł aj Tesla, który otrzyma ł patent w USA w 1897, jednak straci ł go w 1907 na rzecz Marconiego. Patent ten zosta ł mu przywrócony po jego ś mierci w 1943 roku. Pierwsza transmisja radiowa mia ł a miejsce w 1906, gdy Guglielmo MarReginald Fessenden dokona ł transmisji kol ę dy ‘Cicha noc’ z Brant Rock w USA. Pierwsza transmisja radiowa mia ł a miejsce w 1906, gdy Guglielmo MarReginald Fessenden dokona ł transmisji kol ę dy ‘Cicha noc’ z Brant Rock w USA. W latach 60. wynalazek tranzystora doprowadzi ł do powstania pierwszych przeno ś nych odbiorników radiowych.

19 1897 - Komputer Znacząca rewolucja w świecie komputerów nastąpiła w 1941 roku, gdy Konrad Zuse zbudował Z3, pierwszy komputer ‘kompletny’, czyli taki, który może wykonywać każde zaprogramowane mu zadanie. Od tej pory komputer umożliwiał coraz łatwiejszy dostęp, bardziej skomplikowane i szybkie operacje na informacji. Komputery przyczyniły się do zwiększenia tempa postępu naukowego, jednak przez długi czas sposoby komunikacji używane przez komputer (karty perforowane, taśmy magnetyczne, wydruki) nie miały dużego znaczenia dla rozwoju technik komunikacji międzyludzkich.

20 1927 - Telewizja Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. Od lat 60. telewizja w połączeniu z telefonem i komputerem oferowała w niektórych krajach usługi videotekstu. Prawdopodobnie najbardziej znanym i zaawansowanym z tych systemów jest francuski Minitel rozpowszechniony w latach 80-tych, który wykorzystywał własny terminal z modemem. Od lat 90. komputery osobiste są w stanie odtwarzać dźwięki oraz ruchome obrazy i transmitować je, wykorzystując sieć Internet.

21 1969 - Sieci komputerowe (Internet) Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami w sieci ARPANET nastąpiło 21 listopada 1969. Od 1978 wszystkie komputery wyposażone w modemy mogły przesyłać między sobą dane przez linie telefoniczne, wykorzystując usługę Bulletin Board Services (BBS). 1 stycznia 1983 ARPANET zaczął stosować protokoły TCP/IP i to zdarzenie uznaje się za moment jego transformacji w Internet. W 18 krajach na świecie ponad 50% populacji ma już dostęp do Internetu. Liderem jest Szwecja gdzie 76.6% obywateli korzysta z globalnej sieci. Obecnie z Internetu regularnie korzysta 12.5% populacji świata (około 800 milionów ludzi).

22  Treść: http://www.wykop.pl/ramka/1396063/komu nikacja-od-mowy-do-internetu/, http://pl.wikipedia.org http://www.wykop.pl/ramka/1396063/komu nikacja-od-mowy-do-internetu/ http://pl.wikipedia.org  Obrazki: http://www.wykop.pl/ramka/1396063/komu nikacja-od-mowy-do-internetu/, https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi &ei=nnKEUqL_D8jJsQbo4oDoBw&ved=0CAQ Qqi4oAg http://www.wykop.pl/ramka/1396063/komu nikacja-od-mowy-do-internetu/ https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=wi &ei=nnKEUqL_D8jJsQbo4oDoBw&ved=0CAQ Qqi4oAg

23 Prezentację przygotowała: Klaudia Złotowska kl. I b


Pobierz ppt "Komunikacja Od mowy do Internetu. Komunikacja Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google