Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Działalność gospodarcza polskich przedsiębiorców w Republice Czeskiej Opole, 26.02.2015 Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Działalność gospodarcza polskich przedsiębiorców w Republice Czeskiej Opole, 26.02.2015 Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach."— Zapis prezentacji:

1 Działalność gospodarcza polskich przedsiębiorców w Republice Czeskiej Opole, 26.02.2015 Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

2 Treść prezentacji: 1. Plusy i minusy prowadzenia działalności gospodarczej w RCz. 2. Ile można zaoszczędzić na prowadzeniu działalności gospodarczej w RCz? 3. Jak założyć oddział firmy w Czechach ? 4. Korzyści wynikające z przeniesienia działalności gospodarczej do RCz.

3 Zalety prowadzenia działalności gospodarczej w RCz: - przyjazna administracja, z którą można komunikować się również wyłącznie elektronicznie, - bardzo ograniczona liczba koncesji, - liniowy podatek PIT wynoszący 15%, - znacznie bardziej liberalne podejście do obowiązku posiadania kas fiskalnych, - znikome prawdopodobieństwo kontroli ze strony organów administracji publicznej.

4 Zalety prowadzenia działalności gospodarczej w RCz: - zasada domniemania niewinności w kwestiach skarbowych i ograniczona wysokość kar, - duża tolerancja wobec drobnych opóźnień w płaceniu składek, podatków i zaliczek, - uproszczone formy ewidencji dla jednoosobowych przedsiębiorców, - ulgi dla studentów i rodzin z dziećmi, - ulgi i dopłaty dla osób dodatkowo ubezpieczających się w funduszach emerytalnych

5 Minusy prowadzenia działalności gospodarczej w RCz: - każda działalność czy udział w organach spółki wymaga przedstawienia zaświadczenia o niekaralności, - konieczność prowadzenia księgowości wg przepisów prawa czeskiego i w języku czeskim, - duże koszty ubezpieczeń społecznych – zwłaszcza w najwyższych kategoriach dochodowych.

6 Ile można zaoszczędzić na prowadzeniu działalności gospodarczej w RCz? - Ubezpieczenia społeczne (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej). W Polsce = ok. 1000 zł, w Czechach ok. 600 zł. Oszczędność: ok. 400 zł miesięcznie. Podatek PIT. W Polsce = 18%, w Czechach = 15%.

7 Ile można zaoszczędzić na prowadzeniu działalności gospodarczej w RCz? Możliwość odliczenia całości podatku VAT. Prowadząc firmę w CZ można odliczyć wszystkie wydatki związane z prowadzeniem działalności, płatnik może odliczyć całość VAT, który zapłacił w ramach zakupów towaru czy usług związanych z prowadzoną działalnością (w tym również VAT zawierający się w cenie samochodu i kupowanego do niego paliwa).

8 Ile można zaoszczędzić na prowadzeniu działalności gospodarczej w RCz? Ulgi podatkowe. Każdy płatnik podatku dochodowego w Czechach jest objęty ulgą podatkową w wysokości 24 000 koron czeskich (ok. 4 000 zł). Ponadto istnieją ulgi na dzieci, niepracującą żonę/męża, ulga studencka czy też związana z dokształcaniem lub nauką na studiach.

9 Jak założyć oddział firmy w Czechach ? Do założenia oddziału niezbędna jest decyzja zarządu osoby zagranicznej o jego powołaniu, wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz wniosek o rejestrację w Rejestrze handlowym. Ta sama osoba może być członkiem zarządu osoby zagranicznej oraz kierownikiem jej oddziału w CZ. Odziały osób zagranicznych prowadzą rachunkowość i sprawozdawczość wg przepisów czeskich.

10 Korzyści wynikające z przeniesienia działalności gospodarczej do RCz: 1. Niska stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (15%). 2. Korzystniejsze stawki podatku VAT w Czechach – 21%, 15%, 10%. 3. Niższy niż w Polsce podatek od dywidend (15%).

11 Korzyści wynikające z przeniesienia działalności gospodarczej do RCz: 4. Korzystne zasady obliczania podstawy opodatkowania (np. zwolnienie przychodów z działań proekologicznych), czy też odliczeń (np. 100% wydatków na badania i rozwój). 5. Uproszczona ewidencja księgowa dla przedsiębiorców.

12 Korzyści wynikające z przeniesienia działalności gospodarczej do RCz: 6. Większa przejrzystość przepisów dotyczących działalności gospodarczej. 7. Działalność sieci „Czech Point”, czyli miejsc kontaktowych dla komunikacji z administracją publiczną, umożliwiających m.in. uzyskiwanie urzędowych wypisów z wszelkich rejestrów i ewidencji.

13 Korzyści wynikające z przeniesienia działalności gospodarczej do RCz: 8. Korzystniejsze z punktu widzenia pracodawcy warunki pracy i płacy: krótszy urlop wypoczynkowy (np. 20 zamiast 26 dni), niska płaca minimalna.

14 Korzyści wynikające z przeniesienia działalności gospodarczej do RCz: 9. Możliwość załatwienia wszystkich spraw urzędowych on-line i niższe niż w Polsce koszty podpisu elektronicznego (w CZ = 400- 500 koron/rocznie, w PL = 120 zł/rocznie). 10. Stosowana w praktyce zasada domniemania niewinności podatkowej oraz przyjazna dla administracja.

15 Dziękuję za uwagę Mateusz Huk Opolska Fundacja Inicjatyw Międzynarodowych ul. Wrzosowa 15, 46-053 Suchy Bór info@ofim.pl www.ofim.pl tel. +48 507 450 768


Pobierz ppt "Działalność gospodarcza polskich przedsiębiorców w Republice Czeskiej Opole, 26.02.2015 Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google