Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SIECI KOMPUTEROWE WYKŁAD 2. STANDARDY. PROJEKTY. MODELE WARSTWOWE. PROF. CZESŁAW SMUTNICKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SIECI KOMPUTEROWE WYKŁAD 2. STANDARDY. PROJEKTY. MODELE WARSTWOWE. PROF. CZESŁAW SMUTNICKI"— Zapis prezentacji:

1 SIECI KOMPUTEROWE WYKŁAD 2. STANDARDY. PROJEKTY. MODELE WARSTWOWE. PROF. CZESŁAW SMUTNICKI czeslaw.smutnicki@pwr.wroc.plczeslaw.smutnicki@pwr.wroc.pl, p.216 C-3 POLITECHNIKA WROCŁAWSKA INSTYTUT INFORMATYKI, AUTOMATYKI I ROBOTYKI www.iiar.pwr.wroc.pl

2 STANDARDY. ORGANIZACJE ANSI American National Standard Institute (np. ANSI C) IEEE Institute of Electrical and Electronic Engineers np. IEEE 802.2, IEEE 802.3 ISO International Institute for Standarization, model OSI IEC International Electrotechnical Commision ITU International Telecommunican Union (ITU-R, ITU-T, ITU-D) IAB Internet Architecture Board

3 PROJEKTY IEEE 802.1 Przegląd i architektura sieci lokalnych 802.2 Sterowanie łączem logicznym 802.3 * Ethernet 802.4 Token bus 802.5 Token Ring IBM 802.6 Dual Queue Dual Bus (wczesna sieć miejska) 802.6 Dual Queue Dual Bus (wczesna sieć miejska) 802.7 Techniczna grupa doradcza dla technologii szerokopasmowych 802.8 Techniczna grupa doradcza dla technologii światłowodowych 802.9 Izochroniczna sieć LAN (zastosowania czasu rzeczywistego) 802.10 Wirtualne sieci LAN i bezpieczeństwo 802.11 * Bezprzewodowe sieci LAN 802.12 AnyLAN HP, żądanie dostępu priorytetowego 802.13 ? 802.14 Modemy kablowe, cable TV 802.15 * Bluetooth 802.16 * Bezprzewodowe sieci szerokopasmowe 802.17 Resilient Packet Ring

4 MODEL OSI MODELE ODNIESIENIA OSI (Open System Interconnections): Warstwa aplikacji (usługi, np. http) Warstwa prezentacji (składnia i semantyka przesłań informacji – typy dokumentów) Warstwa sesji (sesja, logowanie, sterowanie dialogiem, zarządzanie żetonem, synchronizacja) Warstwa transportowa (przesył danych, podział na pakiety, dwupunktowy kanał wolny od błędów, ustalanie typów przesłań) Warstwa sieciowa (przekazywanie pakietów do odbiorcy, reakcja na bieżące obciążenia w sieci, zatrory w sieci, wybór trasy, prze- adresowanie) Warstwa łącza danych (ramki danych, sekwencyjna transmisja danych, ramka potwierdzenia, sterowanie przepływem ramek, obsługa błędów, rozstrzyganie konfliktów w dostępie do nośnika) Warstwa fizyczna (napięcie, czas impulsu, kierunki przesłań, typ styku, przyporządkowanie pinów) Nośnik fizyczny Nośnik fizyczny

5 PROTOKOŁY I SIECI. MODEL TCP/IP. STANDARD 802.2 PROTOKÓŁ - WARSTWA APLIKACJI OSI, np. TELNET, FTP, SMTP, DNS PROTOKÓŁ – WARSTWA TRANSPORTOWA OSI, np. TCP (Transmission Control Protocol), UDP (User Datagram Protocol) PROTOKÓŁ – WARSTWA SIECIOWA OSI, np. IP (Internet Protocol) SIEĆ – WARSTWA FIZYCZNA OSI, np. ARPANET, SATNET, LAN fizyczna łącza danych sieciowa transportowa sesji prezentacji aplikacji host-sieć Internet transportowa aplikacji pakiet+protokół IP TCP lub UDP telnet, … OSI TCP/IP fizyczna MAC LLC #1 #2 #3 IEEE 802.2

6 KONTROLA DOSTĘPU DO MEDIUM 802.3 (ETHERNET) 10Base2 (185m), 50 Ohm Coax BNC10Base2 (185m), 50 Ohm Coax BNC 10Base5 (500m), 50 Ohm Coax N-Style10Base5 (500m), 50 Ohm Coax N-Style 10Base-T (100m) 100 Ohm UTP RJ-4510Base-T (100m) 100 Ohm UTP RJ-45 100Base-TX (100m) 100 Ohm UTP RJ-45100Base-TX (100m) 100 Ohm UTP RJ-45 100Base-CX (25m) 150 Ohm STP mini-DB-9100Base-CX (25m) 150 Ohm STP mini-DB-9 1000Base-T (100m) 100 Ohm UTP RJ-451000Base-T (100m) 100 Ohm UTP RJ-45 1000Base-SX (220-550m) MM Fiber SC1000Base-SX (220-550m) MM Fiber SC 1000Base-LX (550-5000m) MM or SM Fiber SC1000Base-LX (550-5000m) MM or SM Fiber SC

7 USŁUGI POŁĄCZENIOWEPOŁĄCZENIOWE BEZPOŁĄCZENIOWEBEZPOŁĄCZENIOWE NEGOCJACJA PARAMETRÓWNEGOCJACJA PARAMETRÓW JAKOŚĆ USŁUGIJAKOŚĆ USŁUGI USŁUGA POWIERDZONYCH DATAGRAMÓWUSŁUGA POWIERDZONYCH DATAGRAMÓW ŻĄDANIE I ODPOWIEDŹŻĄDANIE I ODPOWIEDŹ STOS PROTOKOŁÓW (1 NA WARSTWĘ)STOS PROTOKOŁÓW (1 NA WARSTWĘ) USŁUGA (CO) != INTERFEJS (JAK SIĘ KOMUNIKUJE) != PROTOKÓŁ (JAK TO ROBI)USŁUGA (CO) != INTERFEJS (JAK SIĘ KOMUNIKUJE) != PROTOKÓŁ (JAK TO ROBI) NAGŁÓWEK, ADRESOWANIE, KONTROLA BŁĘDÓW, STEROWANIE PRZEPŁYWEM, MULTIPLEKSACJA, TRASOWANIE,NAGŁÓWEK, ADRESOWANIE, KONTROLA BŁĘDÓW, STEROWANIE PRZEPŁYWEM, MULTIPLEKSACJA, TRASOWANIE, * * * * POŁĄCZENIOWE GWARANTOWANY STRUMIEŃ WIADOMOŚCI - SEKWENCJA STRON GWARANTOWANY STRUMIEŃ BAJTÓW - ZDALNE LOGOWANIE POŁĄCZENIE ZAWODNE - CYFROWY PRZEKAZ GŁOSU LISTEN, CONNECT, RECEIVE, SEND, DISCONNECT BEZPOŁĄCZENIOWE DATAGRAM NIEGWARANTOWANY - SPAM DATAGRAM Z POTWIERDZENIEM - POCZTA POLECONA ŻĄDANIE I ODPOWIEDŹ - ZAPYTANIE W BAZIE DANYCH

8 MEDIA TRANSMISYJNE 50 Ohm Coax BNC (thin), 50 Ohm Coax N-Style (thick)50 Ohm Coax BNC (thin), 50 Ohm Coax N-Style (thick) 100 Ohm UTP RJ-45, kategorie 3 (16 MHz),4,5 (100 MHz),6,7 (250, 600 MHz)100 Ohm UTP RJ-45, kategorie 3 (16 MHz),4,5 (100 MHz),6,7 (250, 600 MHz) 150 Ohm STP mini-DB-9150 Ohm STP mini-DB-9 MM, SM Fiber SC, wielo/jednomodowe, włókno: 8.3 m, 62.5/125 m, fala: 0.85 m, 1.3 m, 1.55 m, tłumienie: 5%/km, pasmo: 25000-30000 GHz, tłumienieMM, SM Fiber SC, wielo/jednomodowe, włókno: 8.3 m, 62.5/125 m, fala: 0.85 m, 1.3 m, 1.55 m, tłumienie: 5%/km, pasmo: 25000-30000 GHz, tłumienie Fale radioweFale radiowe Pasmo ISM: (USA)Pasmo ISM: (USA) 902 - 928 MHz (26 MHz)902 - 928 MHz (26 MHz) 2.4 - 2.4835 GHz (83.5 MHz), podzakresy 2.400-2.425 GHz, 2.414-2.440, 2.429-2.455, 2.443-2.470 (4x26 MHz, przepustowość 1..2 Mbs)2.4 - 2.4835 GHz (83.5 MHz), podzakresy 2.400-2.425 GHz, 2.414-2.440, 2.429-2.455, 2.443-2.470 (4x26 MHz, przepustowość 1..2 Mbs) 5.735 - 5.860 GHz (125 MHz), 79 podzakresów o szerokości 1 MHz5.735 - 5.860 GHz (125 MHz), 79 podzakresów o szerokości 1 MHz Modulacja w widmie rozproszonym ze skokową zmianą kanału FHSS (802.11, Bluetooth)Modulacja w widmie rozproszonym ze skokową zmianą kanału FHSS (802.11, Bluetooth) Rozpraszanie widma z wykorzystaniem sekwencji bezpośredniej DSSS (mobile)Rozpraszanie widma z wykorzystaniem sekwencji bezpośredniej DSSS (mobile)


Pobierz ppt "SIECI KOMPUTEROWE WYKŁAD 2. STANDARDY. PROJEKTY. MODELE WARSTWOWE. PROF. CZESŁAW SMUTNICKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google