Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karty sieciowe i numery MAC Aneta Kapłońska i Ola Misiewicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karty sieciowe i numery MAC Aneta Kapłońska i Ola Misiewicz"— Zapis prezentacji:

1 Karty sieciowe i numery MAC Aneta Kapłońska i Ola Misiewicz
Karty sieciowe i MAC Karty sieciowe i numery MAC Aneta Kapłońska i Ola Misiewicz

2 Przykładowa sieć

3 Karta sieciowa Karta sieciowa (ang. NIC - Network Interface Card) - karta rozszerzeń*, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały (i odwrotnie), które są przesyłane w sieci komputerowej. *element składowy wewnątrz obudowy komputera

4 Karty sieciowe i MAC ADRESY MAC

5 MAC Co to jest adres MAC? MAC - Media Access Control (co na polski przekłada się jako kontrola dostępu do medium, przy czym przez medium rozumiana jest w tym wypadku sieć). Numer (adres) MAC jest 48-bitową liczbą podzieloną na dwie części : pierwsze 24 bity to kod producenta karty. kolejne 24 to jej unikatowy numer seryjny. Producent powinien zapewnić niepowtarzalność owych numerów, co jednak nie zawsze jest przestrzegane, ale nie ma też większego znaczenia ponieważ numery MAC nie mogą się powtarzać jedynie w zakresie jednej sieci LAN.

6 MAC Przydziela go międzynarodowa instytucja pod nazwą Institute of Electrical and Eleectronics Engineers (IEEE). Każdemu producentowi przypisuje ona odpowiedni kod i zakres liczbowy.

7 MAC Do czego służy adres MAC?
W sieci realizowanej w technologii Ethernet, kiedy komputery połączone są ze sobą np. za pomocą HUBa, do każdej karty sieciowej docierają informacje przeznaczone nie tylko dla niej, ale także dla wszystkich innych urządzeń pracujących w sieci. Karta filtruje pakiety i przepuszcza do komputera tylko skierowane do niej, czyli z jej adresem MAC w nagłówku (oraz pakiety broadcast, czyli adresowane do wszystkich komputerów w sieci).

8 MAC Jak się ma MAC do IP? Numer IP w sieciach lokalnych bywa przez serwer DHCP przydzielany logującemu się komputerowi losowo z wybranej puli adresów (niezależnie od jego numeru MAC), drugą możliwością jest stosowanie adresów zależnych od MACa karty - w tym wypadku użytkownik ma za każdym razem ten sam IP w sieci lokalnej, musi jednak wcześniej dostarczyć administratorowi serwera DHCP (np. dostawcy internetu) swój MAC

9 Jak sprawdzić adres MAC - Windows

10 Jak sprawdzić adres MAC - Linux

11 MAC Po co zmieniać numer MAC? testowanie sieci
snoopoingu (podglądania) i spoofingu (podszywania się) obejście zabezpieczeń

12 MAC Czy każda karta może zmienić numer MAC?
W sposób sprzętowy MAC można zmienić adres MAC każdej karty, wiąże sie to jednak z wylutowywaniem, przeprogramowywaniem oraz ponownym wlutowywaniem EEPROMU. Większość nowoczesnych kart umożliwia także zmianę adresy programowo, jednak nie powoduje to trwałej jego zmiany (zmiany danych w EEPROMIE), a jedynie zmianę czasową (do najbliższego resetu). Nie znam sposobu na sprawdzenie czy dana karta ma taką możliwość, trzeba poszukać w Internecie bądź też po prostu sprawdzić czy podane poniżej sposoby działają. Mogę jedynie powiedzieć, że na pewno działają w kartach opartych na chipie Realtek 8139.

13 Karta sieciowa

14 Karta sieciowa Każda karta jest przystosowana tylko do jednego typu sieci (np. Ethernet.), może pracować tylko w jednym standardzie. Nie może, na przykład, pracować jednocześnie w standardzie Ethernet i FDDI (opartym na światłowodach).

15 Budowa karty - interfejsy
Karta sieciowa posiada dwa interfejsy: - do połączenia z siecią (RJ-45, BNC, AUI, SC, ST)‏ - do połączenia z komputerem (ISA, PCI, PCMCIA, USB)‏

16 deszyfracja, dekompresja
Zadania KS Głównym zadaniem karty sieciowej jest transmisja i rozszyfrowywanie informacji biegnących łączami komunikacyjnymi. Uzgodnienie parametrów transmisji / przetwarzanie na sygnał elektryczny / kodowanie, kompresowanie | | wysyłanie V deszyfracja, dekompresja

17 Zadania KS KS może też wspomagać zarządzanie sieci, jeśli posiada obsługę odpowiedniego protokołu, np. SNMP2 – Simple Network Management Protocol. (ułatwia to komunikowanie się urządzeń sieciowych).

18 Karta z m.in. SNMP i wbudowanym serwerem WWW
Zadania KS Karta z m.in. SNMP i wbudowanym serwerem WWW

19 Przesyłanie informacji z karty do systemu
1. Bezpośredni dostęp do pamięci (DMA). Dane przesyłane są dzięki kontrolerowi DMA do pamięci, nie obciążając procesora. 2. Współdzielona pamięć karty (SAM). Dane umieszczane są we własnej pamięci karty. Procesor uznaje ją za część pamięci operacyjnej komputera. 3. Współdzielona pamięć komputera (SSM) Dane umieszczane są w wydzielonej części pamięci operacyjnej komputera, do której ma dostęp także procesor karty sieciowej. 4. Bus mastering. Najszybszy sposób przesyłania danych, ulepszona forma DMA. Karta przejmuje kontrolę nad szyną danych komputera i wpisuje dane bezpośrednio do pamięci nie obciążając procesora.

20 Netografia http://klub.chip.pl/lipka/budowa/siec.htm


Pobierz ppt "Karty sieciowe i numery MAC Aneta Kapłońska i Ola Misiewicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google