Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Iwonicz - tu mieszkam, tu żyję.. Iwonicz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój, w pobliżu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Iwonicz - tu mieszkam, tu żyję.. Iwonicz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój, w pobliżu."— Zapis prezentacji:

1 Iwonicz - tu mieszkam, tu żyję.

2 Iwonicz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój, w pobliżu uzdrowiska Iwonicz-Zdrój. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

3

4 W XVI w. właścicielami Iwonicza byli Bobolowie ze Strachociny. W roku 1520 Iwonicz stał się własnością Wiktoriana Sienieńskiego, który otrzymał przywileje od króla Zygmunta Starego (z lat 1520 - 1523) dotyczące iwonickich wód leczniczych. W 1657 r. na Iwonicz napadły wojska Jerzego II Rakoczego i Kozacy, rabując i podpalając wieś, mordując mieszkańców. Najazdy szwedzkie w latach 1655-1668 też powodowały wiele zniszczeń. W roku 1677 nowym kolatorem Iwonicza został Jan Laskowski. W I połowie XVIII wieku Iwonicz przeżywał przemarsze różnych wojsk, często mordujących ludność i niszczących zabudowania. W 1721 roku opisano poszukiwanie, a nawet metody wydobycia i przetworzenia oleju skalnego w Iwoniczu. Następnie właścicielami Iwonicza była rodzina wojewody Ossolińskiego. W 1793 od ówczesnej właścicielki Teresy z Ossolińskich Potockiej kupił wieś Michał Ostaszewski, ale już w 1799 sprzedał ją rodzinie Załuskich, do których należała nieprzerwanie do 1945 roku. RYS HISTORYCZNY IWONICZA

5 Walory turystyczne Iwonicza Iwonicz to mała wieś, którą turyści mylą z Iwoniczem Zdrojem. Choć nie mamy tu dużo atrakcji turystycznych, to jednak warto przyjechać do Iwonicza gdzie są piękne widoki. Turystom polecamy: Obejrzenie pięknego zabytkowego kościołazabytkowego kościoła Przejście szlakiem w Lesie Grabińskimesie Grabińskim Spacer w naszym zielonym i zadbanym parku.parku. Oprócz tego w Iwoniczu znajduje się też stary zabytkowy most kamienny.most kamienny

6 KOŚCIÓŁ PARAFIALNY Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z roku 1464 i mówi o poświęceniu kościoła przez Biskupa Przemyskiego Mikołaja Błażejowskiego. W pierwszej połowie XVII wieku powiększono kościół o zakrystie i zachodnią wieże (dzwonnice). Wnętrze kościoła bogate w barokowe dekoracje oraz pomalowane ściany wykonano w 1885r. Piękny pozłacany ołtarz wstawiono pomiędzy 1885-1895r.

7 Ołtarz We wnętrzu bogaty wystrój barokowy, polichromia i obrazy (z 1885 roku), malarzy Jana i Pawła Bogdańskich z Jaślisk i ołtarz główny, bogato złocony z rzeźbami św. Piotra i Pawła, i Piętą, w ołtarzach bocznych rzeźby i płaskorzeźby dłuta Józefa Aszklara z Lubatowej, (mieszkańca Iwonicza, a później Haczowa) z lat 1885-1895. W bocznej kaplicy Matki Boskiej Bolesnej (południowej) stary ołtarz główny z XV wieku, przeniesiony z nawy głównej po wybudowaniu nowego, i stare organy. Nad tą kaplicą z otworem do nawy głównej Loża Kotlarska, zwana Pańskim Chórkiem. W obejściu świątyni kamienne rzeźby również dłuta Józefa Aszklara. W latach 1884 -1895 świątynię przebudowano, m.in.: przedłużono korpus nawowy, dobudowano dwie kaplice, a do prezbiterium kaplicę Załuskich (Karola i Amelii oraz Michałowej) z ich epitafiami i tablicą proboszcza a także oficera powstania 1831 r. Maksymiliana Stanisławskiego

8 Pałac Załuskich i park Pałac Załuskich został zbudowany pomiędzy 1882-1883r. Jest on otoczony parkiem z XVIII-XIX wieku. W parku znajdują się stawy oraz aleja bardzo starych lip.

9 Las Grabiński W lesie Grabińskim w dniu 24 lipca 1944 o 4-tej nad ranem, pod wodzą barona Engelsteina komendanta niemiecko- ukraińskiego batalionu "SS Galizien" w Iwoniczu i jego zastępcy ukraińskiego majora lek. wet. Władimira Najdy zamordowano strzałem w tył głowy 72 aresztowanych przywiezionych z więzienia w Jaśle. Obecnie w lesie znajduje się pomnik upamiętniający to wydarzenie.

10

11 Zbór ariański i zegar słoneczny na jego ścianie

12 Most kamienny Kamienny most w Iwoniczu, na potoku Iwonickim, doczekał się pierwszego w swej ponad 200 letniej historii, kapitalnego remontu. Przebudowa obiektu trwała trzy miesiące. Jednoprzęsłowy most o konstrukcji łukowej stanowi unikatowy zabytek sztuki inżynieryjnej i architektury mostowej epoki baroku, wpisany do rejestru zabytków województwa podkarpackiego. Wzniesiony w 1782 r. przez ówczesnego właściciela Iwonicza, Józefa Salezego Ossolińskiego, jest jednym z najstarszych tego rodzaju zabytków na Podkarpaciu.

13

14 Szkoły W Iwoniczu znajduje się Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Zespół Szkół, Przedszkole Gminne oraz Przedszkole Muzyczne działające przy Stowarzyszeniu Oświatowym Razem to skutecznie. Szkoła Podstawowa im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu

15 Miejsca, w których wolny czas spędza iwonicka młodzież. Kompleks boisk sportowych Orlik 2012 Stadion klubu Iwonka Iwonicz Gminna biblioteka

16 Kompleks boisk sportowych Orlik 2012 Orlik 2012 powstał przy Zespole Szkół w Iwoniczu. Znajdują się tam dwa boiska: do piłki nożnej o wymiarach 60m x 30m i do gier zespołowych (koszykówki i siatkówki) o wymiarach 18m x 32m. Całości dopełnia bieżnia do biegania.

17

18 Stadion klubu Iwonka Iwonicz Stadion to miejsce gdzie młodzi spędzają w okresie letnim sobotnie popołudnia. Wtedy rozgrywane są mecze piłki nożnej. Trampkarze, Juniorzy i Seniorzy z klubu Iwonka Iwonicz, już nie raz zaskoczyli publiczność zmieniając wynik meczu w ostatnich sekundach.

19 Gminna Biblioteka Biblioteka znajduje się w Domu Ludowym. Posiada bardzo bogaty zbiór książek dla wszystkich. Każdy czytelnik znajdzie tam coś dla siebie.

20 Prezentację wykonali uczniowie klasy IV b wraz z opiekunem


Pobierz ppt "Iwonicz - tu mieszkam, tu żyję.. Iwonicz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Iwonicz-Zdrój, w pobliżu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google