Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Język HTML. 2 Internet, WWW, HTML Internet to globalna, ogólnoświatowa sieć komputerowa oparta na protokole adresowym IP i protokole transportowym TCP.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Język HTML. 2 Internet, WWW, HTML Internet to globalna, ogólnoświatowa sieć komputerowa oparta na protokole adresowym IP i protokole transportowym TCP."— Zapis prezentacji:

1 1 Język HTML

2 2 Internet, WWW, HTML Internet to globalna, ogólnoświatowa sieć komputerowa oparta na protokole adresowym IP i protokole transportowym TCP. Jego początki sięgają 29 października kiedy połączenie pomiędzy Szkołą Inżynierii i Nauk Stosowanych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCL) I Instytutem Badawczym uniwersytetu Stanford w Menlo Park (SRI International) dała początek sieci ARPANET, pracującej jeszcze w protokole X.25, która to sieć stopniowo połączyła uczelnie i instytuty badawczego zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W 1983 r. sieć ta zaczęła działać w protokole TCP/IP opracowanym przez agencję obronną DARPA i wykorzystywanym do tej pory testowo tzn. sieci DARPANET.

3 3 Internet, WWW, HTML Prawdziwie przełomowym dla funkcjonowania sieci stał się koniec lat osiemdziesiątych i początek dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, gdyż w tym czasie w Centrum badawczym energetyki jądrowej w Bernie (CERN) opracowano język znaczników HTML, który dość szybko został wykorzystany w pierwszej przeglądarce sieci word-wide-web, której udało się uzyskać dużą popularność, jaką była przeglądarka Mosaic. Równocześnie mniej więcej w tym samym czasie do sieci ARPANET zaczęły być podłączane inne funkcjonujące wtedy sieci rozległe takie jakie EARNET, USETNET czy BITNET a całość zyskała obecną nazwę Internetu. Od tego czasu sieć zaczęła bardzo się gwałtownie rozwijać szybko stając się globalnym medium komunikacyjnym.

4 4 Internet, WWW, HTML Wszystkie komputery w sieci Internet posiadają unikalny adres zwany adresem IP, składający się z czterech liczb z przedziału rozdzielonych kropkami (np ). Przydziałem adresów zajmuje się Internet Corporation for Assigned Names and Number ICANN – instytucja powołana przez rząd Stanów Zjednoczonych. Uważny czytelnik zauważy, iż liczba wszystkich adresów tego typu wynosi 255^4 czyli około 4 miliardy, co już jest liczbą mniejszą niż liczba wszystkich komputerów obecnie istniejących na świecie. Nie jest więc możliwe aby każdy komputer posiadał swój unikalny adres IP. Z tego powodu definiuje się adresy publiczne (unikalne) oraz prywatne (mogące się powtarzać) w postaci 10.x.x.x lub x.x.

5 5 Internet, WWW, HTML Te ostatnie są rozpoznawalne tylko wewnątrz sieci lokalnej organizacji (lub coraz częściej nawet sieci domowej) i tłumaczone na adresy publiczne poprzez mechanizm NAT (Network Address Translation). W przyszłości problem braku adresów IP ma zostać rozwiązany przez wprowadzenie wersji szóstej tego protokołu z 128 bitowymi adresami (adresy obecnego protokołu w wersji czwartej są 32 bitowe) co odpowiada to około 3,4 *10 38 różnych adresów co wystarczy na aktualne i przyszłe (o ile nie zostaną odkryte inne cywilizacje ) zapotrzebowanie. Jednak wprowadzanie protokołu IPv6 zwanego też IPnG początkowo szacowane na rok ok jest z roku na rok przesuwane, a złożoność informatyczna tego przedsięwzięcia i konieczność wymiany bądź rekonfiguracji bardzo dużej części sprzętu sieciowego powoduje, iż trudno ustalić horyzont czasowy tej czynności.

6 6 Internet, WWW, HTML Publiczne adresy IP są tłumaczone przez protokół DNS (Domain Name System) na nazwy łatwiejsze do zapamiętania przez użytkowników (np. w postaci wgrit.ae.jgora.pl ). Do tego celu niezbędna jest sieć serwerów zarządzana przez INTERNIC (Internet Network Information Center) również instytucję rządową Stanów Zjednoczonych powiązaną z departamentem handlu. Standardy techniczne Internetu ustalane są demokratycznie przez wszystkich jego użytkowników w postaci tzn. Internet Drafts – propozycji standardów i dokumentów RFC (Request For Comments) zawierających wersje tych standardów zatwierdzone w drodze consensusu przez użytkowników sieci. Wszystkie tego typu dokumenty znajdują się na stronie IETF (Internet Engineering Task Force) instytucji zarządzającej standardami.

7 7 Internet, WWW, HTML Najpopularniejszymi usługami sieci Internet są www (word-wide web - "ogólnoswiatowa pajęczyna) bazująca na protokole transportowym HTTP (Hyper-Text Transfer Protocol) i języku opisu stron HTML (Hyper-Text Mark-up Language) oraz poczta elektroniczna – oparta na protokołach SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), POP3 (Post-Office Protocol) oraz IMAP (Internet Message Access Protocol) obecnie w wersji 4. Oprócz nich użytkownicy Internety mogą korzystać z : Protokołów transferu plików FTP,SCP; Narzędzi pracy zdalnej: telnet, SSH, terminali pracy zdalnej Grup dyskusyjnych UseNet; Sieci peer-peer typu eDonkey i bitTorrent; Komunikatorów internetowych typu SKYPE, GADU-GADU;.

8 8 Internet, WWW, HTML i wielu innych narzędzi i protokołów przeznaczonych do wyspecjalizowanych zastosowań. Mosaic była pierwszą powszechnie używaną przez użytkowników Internetu przeglądarką, natomiast pierwszą historycznie tego typu aplikacją była ViolaWWW, opracowana w Uniwersytecie Illinois ale nie wyszła ona nigdy poza fazę prototypu i w związku z tym jej popularność była bardzo ograniczona.

9 9 Osnowa dokumentu i podstawowe znaczniki Tytuł Mojej Strony Internetowej właściwa treść (ciało) dokumentu kodowanie w systemie Windows (niezgodne z polską normą)

10 10 Czcionka pogrubiona Przykład: To jest czcionka pogrubiona To jest czcionka pogrubiona (bold) Czcionka pochylona Przykład: To jest czcionka pochylona To jest czcionka pochylona (italic)

11 11 Czcionka podkreślona Przykład: To jest czcionka podkreślona To jest czcionka podkreślona (underline) Czcionka o stałej szerokości znaku Przykład: To jest czcionka monotypiczna, o stałej szerokości znaku To jest czcionka monotypiczna, o stałej szerokości znaku (teletype)

12 12 Przykład: Czcionka przekreślona Superskrypt (indeks górny) Przykład: Czcionka z superskryptem

13 13 Subskrypt (indeks dolny) Przykład: Czcionka z subskryptem Duża czcionka (+1 punkt) Przykład: Duża czcionka

14 14 Kolor czcionki Przykład: Fragment czerwony Rozmiar czcionki Przykład: Fragment powiększony Krój czcionki

15 15 Kolor tła Strona na własnym tle

16 16 Tytuły Przykład STRONA DOMOWA PRZEDSIĘBIORSTWA STREFA INTRANETOWA

17 17 Znacznik akapitu Przykład: W ostatnich kilku-kilkunastu miesiącach łącza internetowe zapchały się do granic wytrzymałości, atakowane przez dziesiątki milionów spragnionych kontaktu ze światem użytkowników. Największe powody do narzekań ma niewątpliwie świat nauki, który utracił nagle uprzywilejowaną pozycję, gdy "sklep za żółtymi firankami" zapełnił się nagle tłumami zgłodniałych profanów.

18 18 W ostatnich kilku-kilkunastu miesiącach łącza internetowe zapchały się do granic wytrzymałości, atakowane przez dziesiątki milionów spragnionych kontaktu ze światem użytkowników. Największe powody do narzekań ma niewątpliwie świat nauki, który utracił nagle uprzywilejowaną pozycję, gdy "sklep za żółtymi firankami" zapełnił się nagle tłumami zgłodniałych profanów. W ostatnich kilku-kilkunastu miesiącach łącza internetowe zapchały się do granic wytrzymałości, atakowane przez dziesiątki milionów spragnionych kontaktu ze światem użytkowników. Największe powody do narzekań ma niewątpliwie świat nauki, który utracił nagle uprzywilejowaną pozycję, gdy "sklep za żółtymi firankami" zapełnił się nagle tłumami zgłodniałych profanów.

19 19 W ostatnich kilku-kilkunastu miesiącach łącza internetowe zapchały się do granic wytrzymałości, atakowane przez dziesiątki milionów spragnionych kontaktu ze światem użytkowników. Największe powody do narzekań ma niewątpliwie świat nauki, który utracił nagle uprzywilejowaną pozycję, gdy "sklep za żółtymi firankami" zapełnił się nagle tłumami zgłodniałych profanów.

20 20 Znacznik końca wiersza Pozioma linia Linia może być pozbawiona cieniowania Linii możemy nadać dowolną grubość Linia może mieć określoną długość w pikselach lub w procencie szerokości strony Odnośniki Tekst, na którym należy kliknąć Napisz do autora strony Mapy odnośników Lista nieposortowana Pierwszy punkt Drugi punkt Trzeci punkt Lista posortowana numerowanie według wielkich liter numerowanie według małych liter numerowanie według wielkich liczebników rzymskich numerowanie według małych liczebników rzymskich numerowanie według liczebników arabskich Grafika na stronie

21 21 Odnośniki Tekst, na którym należy kliknąć Napisz do autora strony Mapy odnośników Lista nieposortowana Pierwszy punkt Drugi punkt Trzeci punkt Lista posortowana numerowanie według wielkich liter numerowanie według małych liter numerowanie według wielkich liczebników rzymskich numerowanie według małych liczebników rzymskich numerowanie według liczebników arabskich Grafika na stronie

22 22 Lista nieposortowana Pierwszy punkt Drugi punkt Trzeci punkt Lista posortowana numerowanie według wielkich liter numerowanie według małych liter numerowanie według wielkich liczebników rzymskich numerowanie według małych liczebników rzymskich numerowanie według liczebników arabskich

23 23 Ramki Utwórz dokument składający się z dwóch ramek, tak aby klikając na odnośniki z lewej strony wyświetlana była zawartość stron 1,2,3.html po prawej stronie Index.html Twoja przegladarka NIE OBSLUGUJE RAMEK

24 24 Menu.html [ Przykładowy dokument z ramkami] >Temat 1 Temat 2 Temat 3

25 25

26 26 Bloki definiuje blok (wydzielony fragment )w dokumencie HTML

27 27 Bloki

28 28 Bloki

29 29 Bloki

30 30 Tabele No. No. of clusters Normalization method Distance Classification method Silhouette Rank N.A. gdm2 single N.A. gdm2 single N.A. gdm2 complete N.A. gdm2 complete N.A. gdm2 average N.A. gdm2 average N.A. gdm2 mcquitty N.A. gdm2 mcquitty N.A. gdm2 ward N.A. gdm2 ward

31 31 Tabele

32 32 Formularz Zaprojektuj formularz, w którym odwiedzający Twoją witrynę mogliby wprowadzić dane o sobie i opinię o stronie. DANE O ODWIEDZAJĄCYM Imię Nazwisko Wiek

33 33 Płeć: Kobieta Mężczyzna Zawód Uczeń Student Emeryt Pracujący/bezrobotny

34 34 Znajomość języków angielski niemiecki francuski rosyjski OPINIA O STRONIE OCENA 6 - Super 5 - Bardzo Dobra 4 - Dobra

35 35

36 36 Elementy języków skryptowych

37 37 Elementy języków skryptowych JavaScript(ECMA Script) / VB Script

38 38 Elementy języków skryptowych inne sposoby dodawania skryptów

39 39 Elementy języków skryptowych inne sposoby dodawania skryptów function dzien_dobry() { document.writeln ("Proszę czekać strona jest ładowana"); if ( confirm ("Jesli nie masz 21 lat, to opuść tę stronę (przycisk anuluj)")==false){ location.replace ("http://www.disney.com/"); } else{ alert ("Chyba, że jesteś studentem Uniwersytetu Ekonomicznego:)"); document.open(); document.writeln(" Strona została załadowana"); return } >

40 40 Elementy języków skryptowych Obiekty ECMA Scriptu / VB Scriptu: Window History Frame Document Location Form Text CheckBox Radio Select Button / sumbmit / reset

41 41 Język HTML


Pobierz ppt "1 Język HTML. 2 Internet, WWW, HTML Internet to globalna, ogólnoświatowa sieć komputerowa oparta na protokole adresowym IP i protokole transportowym TCP."

Podobne prezentacje


Reklamy Google