Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Park miejski w Miliczu Zespół pałacowy otacza park o powierzchni ok. 50 ha, założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Położony jest na zachodnim skraju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Park miejski w Miliczu Zespół pałacowy otacza park o powierzchni ok. 50 ha, założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Położony jest na zachodnim skraju."— Zapis prezentacji:

1 Park miejski w Miliczu Zespół pałacowy otacza park o powierzchni ok. 50 ha, założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Położony jest na zachodnim skraju miasta. Od północy graniczny z rzeką Barycz i polami uprawnymi, od wschodu z zabudową miejską, natomiast od zachodu łączy się z lasem Nadleśnictwa Milicz. Oprócz bogatej kolekcji roślin znajdowały się w nim: grobowce, budowle przypominające starożytne ruiny, drewniane mosty.

2 Mapa parku

3 Zabytki Pałac Brama Pokoju ( Zwycięstwa) Brama Dworska Czarna Brama
Ruiny Grobowca z rudy darniowej Grobowiec Maltzana Ruiny zamku

4 ZABYTKI Pałac Pałac zbudowany w latach przez Joachima Karola von Maltzan. Pałac ten należy do nielicznych tego rodzaju budowli na Dolnym Śląsku. Obecnie w pałacu mieści się Zespół Szkół Przyrodniczych. Niewątpliwie jest on największą atrakcją turystyczną naszego powiatu.

5 Zabytki Ruiny zamku Zbudowany został w drugiej poł . XIV wieku gdy teren był własnością księcia Konrada Oleśnickiego. Była to budowla w stylu gotyckim , ściany nośne i zewnętrzne liczyły sobie ponad 150 cm grubości. Zamek został zniszczony podczas wojen husyckich oraz przez pożary Od połowy XIX w zamek popadł w coraz większą ruinę , brak dachu , mury porosły krzewami bzu czarnego oraz drzewami jarzębiny , wiązu i brzozy.

6 Zabytki Ruiny grobowca z rudy darniowej
Około 100 m od pałacu , w pobliżu ogrodzenia znajdują się ruiny grobowca w stylu rzymskim , z rudy darniowej , wysokości 1,8m , na rzucie kwadratu 2x2 m , zwieńczonego częściowo zniszczoną kopuła. Według zródeł niemieckich jest to grobowiec pani von Kurzbach.

7 zabytki Czarna Brama Na końcu Alei Piastów znajduje się czarna brama, przypuszczalnie z XVIII wieku, z rudy darniowej. Zachowały się tylko boczne jej części kształtu ściętych ostrosłupów o podstawie prostokątnej.

8 Zabytki Grobowiec Joachima Karola von Maltzana
Grobowiec mocno zdewastowany, wymagający natychmiastowego remontu plus dołączenie tablicy informacyjnej

9 WALORY PARKU Rozmaite gatunki drzew Rośliny zielne Mostki drewniane
Mostek murowany z cegły Staw

10 WALORY PARKU Rozmaite gatunki drzew Daglezja zielona Klon Jawor
Żywotnik olbrzymi Dąb szypułkowy

11 Walory parku Rośliny zielne Pierwiosnek lekarski Zawilec gajowy
Jaskier kosmaty

12 WALORY PARKU Staw W centrum parku znajduje się około 1 ha staw, który niewątpliwie uatrakcyjnia krajobraz. Obecnie staw jest użytkowany przez miłośników wędkarstwa.

13 Łukowaty mostek murowany z cegły
WALORY PARKU Łukowaty mostek murowany z cegły Przed elewacja ogrodową pałacu znajduje się jedyny z kilku wybudowanych na przełomie XVIII i XIX wieku mostek murowany. Jego stan jest dobry i nie wymaga w chwili obecnej żadnych prac remontowych. Jedyną sugestią jest zamontowanie poręczy w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników parku.

14 WALORY PARKU Mostki drewniane
Na przepływającej przez park rzece Młynówce zbudowano kilka mostków, w tym dwa drewniane, które są niezaprzeczalnym walorem tego parku. Ostatni raz przystąpiono do ich renowacji w latach 1988 – 89. Na dzień dzisiejszy mostki te wymagają ponownego remontu, gdyż z biegiem czasu powstało na nich wiele ubytków, do których można zaliczyć m.in. brak poręczy, oraz liczne dziury w tychże pomostach.

15 Koncepcja rozwoju parku
Wymiana lub renowacje istniejących ławek Instalacja nowych budek lęgowych dla ptaków Rozwiązanie problemu wywróconych, połamanych drzew Dostawienie nowych tablic informacyjnych Remont mostków Nadanie nazw głównym alejom Poszerzenie dróg, ścieżek Posadzenie krzewów ozdobnych wzdłuż alejek Uzupełnienie luk w drzewostanie poprzez dosadzenia Oświetlenie parku wzdłuż głównych alejek Ogrodzenie parku przynajmniej od strony ulicy sułowskiej Uruchomienie fontanny Zbudowanie wiaty, grilla Stworzenie placu zabaw

16 Koncepcja rozwoju parku
Wymiana i renowacja ławek Część ławek znajdujących się w parku jest uszkodzonych: brak im oparcia, są odrapane, posiadają połamane deski siedzeniowe.

17 Koncepcja rozwoju parku
Wymiana i instalacja nowych budek lęgowych

18 Koncepcja rozwoju parku
Rozwiązanie problemu wywróconych, połamanych drzew Na terenie całego parku widoczne są złomy i wywroty drzew które po usunięciu poprawią krajobraz naszego parku.

19 Koncepcja rozwoju parku
Tablice informacyjne Tablice informacyjne z opisem gatunków drzew znacznej części uszkodzone wymagają wymiany oraz dostawienie nowych tablic informacyjnych na temat; bramy czarnej, bramy zwycięstwa, grobowca z rudy darniowej

20 Koncepcja rozwoju parku
Poszerzenie dróg, ścieżek oraz nadanie nazw alejom Wszystkie aleje i drogi w parku należy poszerzyć i utwardzić oprócz alei Piastów oraz nadać im nazwy na przykład poprzez konkurs szkolny Aleja Piastów

21 Koncepcja rozwoju parku
Zbudowanie wiaty, grilla dla Harcerzy i grup zorganizowanych Polana harcerska

22 Koniec Wykonał: Marek Patkowski


Pobierz ppt "Park miejski w Miliczu Zespół pałacowy otacza park o powierzchni ok. 50 ha, założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Położony jest na zachodnim skraju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google