Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Telefon Telefon –urządzenie stanowiące zakończenie łącza telefonicznego; główne części aparatu telefonicznego: mikrotelefon, w którym zachodzi przetwarzanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Telefon Telefon –urządzenie stanowiące zakończenie łącza telefonicznego; główne części aparatu telefonicznego: mikrotelefon, w którym zachodzi przetwarzanie."— Zapis prezentacji:

1 Telefon Telefon –urządzenie stanowiące zakończenie łącza telefonicznego; główne części aparatu telefonicznego: mikrotelefon, w którym zachodzi przetwarzanie dźwięków mowy na sygnał elektryczny (w mikrofonie) lub operacja odwrotna (w słuchawce), tarcza numerowa lub klawiatura, wytwarzające impulsy wybiórcze, oraz przetwornik sygnału elektrycznego na sygnał (optyczny lub akustyczny) przywołujący abonenta. W tradycyjnym podejściu do telefonii rozróżnia się zagadnienia związane z: urządzeniami komutacyjnymi, odpowiedzialnymi za zestawianie połączeń (centrale, koncentratory, bramy czyli gateways) urządzeniami liniowymi i mediami transmisyjnymi (kable miedziane i światłowodowe, radiolinie, przełącznice, urządzenia zwielokrotniające), urządzeniami abonenckimi, zwanymi również terminalami (telefon, telefaks, modem) Nowoczesne podejście polega na tym, że w miejsce tradycyjnej komutacji kanałów telefonicznych, przesyłanie sygnałów mowy realizuje się w trybie komutacji pakietów, poprzez sieć transmisji danych, a w szczególności poprzez Internet, w tzw. technologii VoIP.

2 Historia telefonu Już w XVII w. ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z możliwości przesyłania głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Można tego dowieść w prosty sposób, za pomocą dwóch metalowych naczyń połączonych drutem. Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek, lecz koncepcja narodziła się wcześniej. Jedno z pierwszych urządzeń skonstruował Antonio Meucci. Kiedy jego żona zachorowała, Meucci skonstruował telefon, dzięki któremu kobieta mogła z domu porozumiewać się z warsztatem. Później Włoch zmodernizował wynalazek tak, by można było się nim porozumiewać na znaczną odległość. Nie było go jednak stać na opłacenie patentu. Podobnych prób dokonywał także Niemiec Philipp Reis. W roku 1876, dwóch wynalazców, Elisha Gray i Alexander Bell, samodzielnie zaprojektowali swoje telefony. Obaj mężczyźni szybko udali się do urzędu patentowego z różnicą kilku godzin; Bell opatentował jako pierwszy swój telefon. Elisha Gray i Alexander Graham Bell przeszli przez słynną bitwę prawną o wynalezienie telefonu, którą wygrał Bell. Telegraf i telefon są zbudowane na bazie przewodów elektrycznych, a sukces telefonu Bella wyniknął bezpośrednio z jego prób udoskonalenia telegrafu. Elektromagnes przekształcał drgania cienkiej metalowej membrany mikrofonu, powstające pod wpływem fal dźwiękowych wytwarzanych przez mówiącego. Drugi elektromagnes odbierał i ponownie przekształcał w fale dźwiękowe drgania podobnej membrany umieszczonej w słuchawce, która początkowo była oddzielona od mikrofonu. Opatentowany w 1877 przez Thomasa Alvę Edisona mikrofon węglowy wkrótce jednak na ponad sto lat wyparł mikrofon elektromagnetyczny, natomiast słuchawka używana w aparatach nadal działała w oparciu o efekt elektromagnetyczny i stalową membranę. Początkowo do łączenia abonentów zatrudniano operatorów. W 1889 roku Amerykanin Almon Brown Strowger wynalazł automatyczną centralę telefoniczną, która początkowo łączyła telefony, z których numer wybierało się za pomocą trzech przycisków, oznaczających kolejno jedności, dziesiątki i setki. Po raz pierwszy telefon z tarczą do wybierania numerów użyto w 1896 roku, a telefon z klawiaturą w 1963 roku.

3 Budowa aparatu telefonicznego
Głównymi częściami aparatu telefonicznego są: mikrofon zamieniający dźwięki na sygnały elektryczne słuchawka (lub głośnik) przetwarzająca sygnały elektryczne na dźwięki (mikrofon i słuchawka tworzą zwykle zespół o wspólnej obudowie, zwanej mikrotelefonem, a potocznie także słuchawką), tarcza numerowa lub klawiatura wytwarzająca sygnały wybiórcze, przetwornik akustyczny lub optyczny przywołujący abonenta (dzwonek).

4 Rodzaje telefonów telefon stacjonarny – związany na stałe z konkretnym miejscem, w którym jest zainstalowany; telefon komórkowy – rodzaj aparatu telefonicznego, komunikującego się z siecią naziemną przy użyciu fal radiowych; telefon satelitarny – wykorzystujący sztuczne satelity Ziemi; telefon internetowy lub telefon IP – typ aparatu telefonicznego, który w przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów, nie jest podłączany do zwykłej linii telefonicznej, lecz bezpośrednio do sieci komputerowej (wykorzystuje technologię VoIP); telefon stacjonarny bezprzewodowy - telefon komunikujący się przy użyciu fal radiowych ze stacją bazową, podłączoną do sieci telefonicznej i elektrycznej.

5 Najdroższy telefon Goldstriker iPhone 3GS Supreme – 3,2 miliona dolarów – najdroższym aktualnie telefonem świata jest najnowsza wersja iPhone’a wykonana przez projektanta Stuarta Hughes dla znanej z produkcji luksusowych gadżetów firmy Goldstriker. iPhone 3GS Supreme, droższy od Kings Button o prawie milion dolarów, został pokryty 271 gramami 22-karatowego, żółtego złota. Obudowa została ozdobiona 200 diamentami, z czego 53 użyto na utworzenie logo Apple, a z jednego 7.1-karatowego wykonano klawisz Home. To jeszcze nie wszystko. Telefon dostarczany jest do klienta w ważącym ponad 7 kg granitowym pudle wyściełanym skórą z nubuku i złotym kaszmirem.

6 Telefonia komórkowa Telefonia komórkowa - infrastruktura telekomunikacyjna (oraz procesy związane z jej budową i eksploatacją), umożliwiająca abonentom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek (ang. cells), obszarów kontrolowanych przez poszczególne anteny stacji bazowych. Charakterystyczną cechą tego typu telefonii jest zapewnienie użytkownikowi mobilności, może on zestawiać połączenia (oraz połączenia mogą być zostawione do niego) na terenie pokrytym zasięgiem radiowym związanym ze wszystkimi stacjami bazowymi w danej sieci. Wieża przekaźnikowa telefonii komórkowej Najpopularniejszym obecnie systemem telefonii komórkowej na świecie jest GSM (około 80% rynku telefonii mobilnej). Należy on do tzw. telefonii komórkowej drugiej generacji, która zaczyna być zastępowana przez telefonię 3G. Wśród wdrażanych obecnie systemów 3G najwięcej sieci (73%) zbudowanych jest na bazie standardu Universal Mobile Telecommunications System. Konsorcjum standaryzacyjne 3rd Generation Partnership Project, które opublikowało specyfikacje systemu UMTS, pracuje obecnie nad nowym standardem - Long Term Evolution (LTE), który ma szanse stać się globalnym standardem sieci komórkowych na całym świecie

7 Najwięksi operatorzy telefonii komórkowej
China Mobile (606,2 miliona subskrypcji, działa w 2 krajach) Vodafone (247.3 miliona subskrypcji, działa w 19 krajach) Telefónica (190.1 miliona subskrypcji, działa w 20 krajach) America Movil (174.9 miliona subskrypcji, działa w 17 krajach) China Unicom (137.7 miliona subskrypcji, działa w Chinach) Deutsche Telekom (127.1 miliona subskrypcji, działa w 12 krajach) Telenor (96.6 miliona subskrypcji, działa w 10 krajach) Airtel (93.9 miliona subskrypcji, działa w 2 krajach) Mobile TeleSystems (92.3 miliona subskrypcji, działa w pięciu krajach) Verizon Wireless (86.6 miliona subskrypcji, działa w USA)

8 Pierwszy telefon z dotykowym ekranem
Simon jest dziełem współpracy niegdyś największego konkurenta Apple, IBM-a, oraz firmy Bellsouth. Powstałe w 1992 roku urządzenie nie posiadało przycisków, klawiszy czy innej klawiatury. Zamiast nich miało duży ekran w skali szarości, na którym wyświetlane były takie aplikacje, jak kalendarz czy kalkulator:

9 Dzisiejsze telefony Apple iPhone 5 został po raz pierwszy zaprezentowany 12 września 2012 roku, i jest on następcą bardzo udanego modelu iPhone 4S. Aparat cechuje się nowym chipem A6, większym ekranem (4") o rozdzielczości 1136x640 pikseli. Oczywiście Apple wprowadził również zmiany kosmetyczne, z zachowaniem wysokiej jakości stylu i elegancji. Phil Schiller zapewniał dziś, że nowy iPhone jest "najładniejszym produktem jaki zbudował koncern Apple". Aparat telefonu nie uległ zmianie w stosunku do tego w 4S. Telefon dostępny jest w wersjach 16, 32 oraz 64GB

10 Rodzaje konstrukcji ekranów dotykowych
przerwanie (na skutek dotyku) strumienia światła podczerwonego emitowanego przez sieć diod LED, usytuowanych na krawędziach ekranu (ang: infrared) zaburzenia (na skutek dotyku) fali akustycznej propagującej się po powierzchni ekranu (ang: SAW lub Surface Acoustic Wave, w specyfikacjach ELO – IntelliTouch) zmiany pojemności elektrycznej dotykanego ekranu (tzw. ekran pojemnościowy), nie reaguje on np. na ołówek ani dłoń w rękawiczce, ta technologia umożliwia zastosowanie Multi-Touch zmiany oporu elektrycznego między przezroczystymi elektrodami wtopionymi w ekran.

11 Firmy produkujące telefony
Alcatel Apple Blackberry HTC Huawei LG Motorola myPhone Nokia Sagem Samsung Siemens Sony Sony Ericsson

12 Promieniowanie telefonów
Stale zwiększająca się ilość używanych telefonów komórkowych na całym świecie spowodowała wzrost zainteresowania tematem związanym z wpływem promieniowania telefonów komórkowych na zdrowie. Powodem tego jest fakt, iż telefon komórkowy wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie fal mikrofalowych. Zainteresowanie to obejmuje dużą liczbę badań naukowych (zarówno o charakterze epidemiologicznym jak i eksperymentalnym in vivo oraz in vitro, na roślinach, zwierzętach i ludziach) dotyczących skutków oddziaływań pól elektromagnetycznych (PEM) o charakterystykach używanych w bezprzewodowych urządzeniach telekomunikacyjnych takich jak: telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe DECT, telewizja cyfrowa DVB-T, sieci bezprzewodowej (Wi-Fi) i inne. Proponowane zalecenia: używanie zestawów słuchawkowych zmniejszających promieniowanie w okolicach głowy, trzymanie telefonu komórkowego z dala od ciała, zakaz rozmowy przez telefon w samochodzie bez zewnętrznej anteny.

13 Zagrożenia dla zdrowia spowodowane przez telefony
Efekt termiczny Efekt nie termiczny Efekt bariery krew-mózg Czułość elektryczna Efekt genotoksyczny Rakotwórczość Sen i efekt EEG

14 Telefon zagrożeniem na drodze?
Czy jest coś gorszego niż rozmowa przez telefon komórkowy w trakcie jazdy samochodem? Tak! To pisanie SMS-ów podczas kierowania autem - mówi Rafał Batkowski, zastępca komendanta mazowieckiej policji. - Od pewnego czasu obserwujemy nasilanie się tego zjawiska, mimo, że zgodnie z kodeksem drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu w ręku. Grozi za to mandat do 200 złotych, a od 9 czerwca również do 5 puntów karnych. Jednak policyjne statystyki pokazują, że mimo zakazu aż 45 procent kierowców korzysta z telefonu komórkowego podczas jazdy, a 20 procent dodatkowo pisze i wysyła SMS-y - dodaje. Gdy piszesz SMS-a podczas jazdy, to Twoje reakcje są równie opóźnione, jakbyś miała promil alkoholu we krwi. Udowodnili to amerykańscy psychologowie. Wykazali też, że esemesujący kierowca ma problem z utrzymaniem kierunku jazdy, jego refleks jest o kilka sekund wolniejszy i z opóźnieniem podejmuje decyzję. W dodatku pisząc SMS-y, kieruje wzrok na klawiaturę telefonu i nie widzi dokładnie, co dzieje się na drodze. Może nie zdążyć odpowiednio wcześnie wcisnąć hamulca. Natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjedzie na przeciwny pas ruchu, uderzy w przeszkodę. Trenerzy szkół jazdy szacują, że pisanie SMS-ów, zwiększa ryzyko kolizji nawet ponad dwudziestokrotnie. – To bardzo niebezpieczne zachowanie, ponieważ powoduje, że kierowca odrywa jedną z rąk od kierownicy i nie skupia wzroku na drodze – mówi Zbigniew Weseli dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Na każde 6 sekund pisania SMS-a aż przez 4,6 sekundy kierowca nie patrzy na drogę. Przy prędkości 90 km/h to 115 metrów przejechanych bez obserwacji jezdni! - dodaje. Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że w latach aż 16 tysięcy osób zginęło wskutek używania przez kierowców komórek w czasie jazdy. A jak jest w Polsce? Choć nie ma danych, jaki wpływ na bezpieczeństwo na polskich drogach ma używanie w czasie jazdy telefonu komórkowego przez kierowców, to nie oznacza, że problem nie istnieje. Nieoficjalnie policjanci mówią, że co dziesiąty kierowca, który ginie na naszych drogach w chwili śmierci trzymał w dłoniach telefon komórkowy.

15 Oddziaływania PEM Rozróżniamy dwa typy oddziaływań PEM na organizm ludzki: - oddziaływania termiczne, czyli nagrzewanie się tkanek oraz zmiany patologiczne i reakcje fizjologiczne uwarunkowane podwyższeniem temperatury tkanek i płynów ustrojowych, - oddziaływania nietermiczne, czyli zjawiska zachodzące bez podwyższania temperatury w skali makro i mikro lub niezależne od jej podwyższenia.

16 Oddziaływania termiczne
Działanie termiczne (cieplne) PEM w tkankach organizmu polega na wzroście temperatury tkanek, przy czym najwyższą temperaturę osiągają tkanki tuż przy powierzchni ciała i najbliżej źródła PEM. Stopień wzrostu temperatury zależy od natężenia pola i częstotliwości, a także od skuteczności termoregulacji (cecha osobnicza) i od tego, która część ciała uległa ekspozycji. Znaczny wzrost temperatury powyżej tolerancji cieplnej tkanek powoduje nieodwracalną koagulację białka. Najbardziej podatne na przegrzanie są tkanki o słabej cyrkulacji krwi: soczewka oka, woreczek żółciowy, jądra, części układu pokarmowego. Eksperymenty prowadzone na zwierzętach dowiodły, że wzrost temperatury prowadzi do całkowitego zniszczenia tych tkanek i w efekcie do śmierci zwierzęcia. Znany jest przynajmniej jeden przypadek śmierci człowieka wywołanej nadmiernym poziomem PEM

17 Efekt nietermiczne Protokoły komunikacyjne wykorzystywane przez telefony komórkowe często zawierają niskie częstotliwości w sygnale nośnym. Modulacje te są tematem debaty, mającej na celu określenie czy i jakie mają one znaczenie biologiczne. Część z naukowców argumentuje, że tzw. nietermiczne efekty mogą być związane z odpowiedzią komórek na wzrost temperatury. Przykładowo niemiecki biofizyk Roland Glaser twierdzi, że zawarte w komórkach białka szoku cieplnego (HSP – ang. Heat Shock Proteins) wykazują wzrost ekspresji w wyniku zwiększania temperatury ciała prowadząc do jego chłodzenia. Mimo wszystko zjawisko to jest mało zauważalne by uznać je za oczywiste. Martin Blank nie zgadza się z argumentami Rolanda Glasera, dając na dowód różne ścieżki syntezy białek szoku cieplnego w komórkach.

18 Efekt genotoksyczny Zespół naukowców Uniwersytetu Ateńskiego w 2004 roku przeprowadził badania na muszkach owocówkach. Opublikowane wyniki badań wykazały zmniejszenie możliwości reprodukcyjnych muszek owocówek do sześciu minut w wyniku działania na nie pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz przez pięć dni. Podobne doświadczenie zostało powtórzone w 2007 roku dla dwóch częstotliwości: 900 MHz oraz 1800 MHz. Wynik badania był identyczny jak ten sprzed trzech lat, ale dodatkowo okazało się, że zmiana częstotliwości nie wprowadziła żadnych istotnych zmian. Po kolejnych dodatkowych eksperymentach zespół opublikował trzeci raport w którym stwierdził, że „wyniki poprzednich badań były związane z uszkodzeniem dużej liczby komórek jajowych po fragmentacji DNA w komórkach macierzystych”.

19 Sen i efekt EEG Niektóre badania twierdzą, że promieniowanie telefonów komórkowych ma wpływ na sen, w tym na opóźnienia w zasypaniu. Autorzy badań klinicznych prowadzonych przez szwedzki Instytut Karolinska wraz z Uniwersytetem Stanowym Wayne w USA sugerują powiązanie promieniowania fal radiowych z zaburzeniami snu w pewnych jego stadiach. Angielska Narodowa Opieka Zdrowotna (NHS – ang. UK National Health Service) skrytykowała te badania. Powodem była mała liczba uczestników oraz fakt, że 53% badanych zgłosiło uczulenie podczas używania telefonów komórkowych. Proporcja ta nie odzwierciedla rzeczywistego stanu całej populacji. NHS skrytykowała także prasę za niewłaściwe przekazywanie wyników tych badań

20 Zalety posiadania telefonów
Można rozmawiać z bliską nam osobą będącą daleko od naszego miejsca zamieszkania Szybka komunikacja Dobra jakość rozmów Wiadomości sms Dostęp do internetu nie zależnie od miejsca GPS


Pobierz ppt "Telefon Telefon –urządzenie stanowiące zakończenie łącza telefonicznego; główne części aparatu telefonicznego: mikrotelefon, w którym zachodzi przetwarzanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google