Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lot na Saturna Wykonały: Martyna August Magdalena Czerwińska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lot na Saturna Wykonały: Martyna August Magdalena Czerwińska"— Zapis prezentacji:

1 Lot na Saturna Wykonały: Martyna August Magdalena Czerwińska
Sylwia Mikłas Monika Szymańska

2 Saturn – planeta, na którą kierujemy naszą wyprawę

3 Saturn Odległość od Słońca w mln km: 1427
Okres obiegu wokół Słońca: 29 lat 167 dni Okres rotacji: 10 h 14 min Średnica (km): Masa (Ziemia = 1): 95,1 Objętość (Ziemia = 1): 755 Gęstość (g/cm³): 0,7 Prędkość ruchu po orbicie (km/s): 9,6 Liczba znanych księżyców: 60

4 Saturn nosi imię rzymskiego boga urodzaju.

5 Jest 6 planetą w Układzie Słonecznym i 2 pod względem wielkości.

6 Budowa wewnętrzna Saturna

7 Pierścienie wydają się być owalne lecz naprawdę składają się z miliardów małych odłamków skalnych, poruszających się z prędkością 30 – 60 tys. km/h.

8 Saturn, mimo iż wygląda na spokojną planetę, naprawdę jest bardzo niebezpieczny. Występują tam gwałtowne huragany, przerastające wielkością Europę i błyskawice, miliony razy silniejsze niż na Ziemi.

9 Saturn to dynamiczne miejsce
Saturn to dynamiczne miejsce. Okazuje się być bardziej aktywny niż Jowisz. Może o tym świadczyć liczba cyklonów i ich ruchy po planecie. Prędkość wiatru wynosi około 1500 km/h.

10 Saturn posiada ok. 60 księżyców.
Księżyce są równie ciekawe jak sama planeta.

11 Na niektórych księżycach gejzery wyrzucają wodę na setki km, ponieważ jest tam mała grawitacja i brak atmosfery, która hamowałaby cząsteczki.

12 Drobnym księżycom – Pandorze i Prometeuszowi, przypada niezwykła funkcja „zaganiacza”, nie pozwalającego na rozproszenie się bryłek lodowych tworzących spleciony pierścień Saturna. Te dwa księżyce krążą po orbicie w odległości około 1000 km po obu stronach owego pierścienia. Pomimo niewielkich rozmiarów – każdy księżyc ma około 100 – 150 km średnicy – wytwarzają wystarczająco silne pole grawitacyjne, by wszelkie, usiłujące się wyrwać w przestrzeń cząstki, przywrócić na orbitę w obrębie pierścienia.

13 Pochodzenie pierścieni jest nadal tajemnicą.
Możliwe, że są to pozostałości po księżycach, które zderzyły się ze sobą.

14 Wyróżnia się 7 pierścieni. A; B; C; D; E; F; G; H;
A – jest prawie przezroczysty dzięki czemu przepuszcza sporo światła, B – jest wypełniony materią, C – jest bardziej przezroczysty niż pierścień A, D – jest ledwie widoczny.

15 Dzięki słońcu możemy zobaczyć pierścienie, gdyż odbijają one promienie słoneczne. Lśnią one i połyskują dzięki zawartym w nich kryształkom lodu, odbijającym światło.

16 Gdyby znaleźć wielkie morze…
I WŁOŻYĆ DO NIEGO SATURNA… Gdyby znaleźć wielkie morze…

17 …Unosiłby się na wodzie!
Dzieje się tak dlatego, iż średnia gęstość Saturna jest mniejsza niż gęstość wody.

18 Saturn jest skupiskiem gazów
Saturn jest skupiskiem gazów. Składa się między innymi z chloru i wodoru. Z powodu bardzo szybkiej rotacji jest kulą, spłaszczoną na biegunach

19 Na północnym biegunie Saturna znajduje się nietypowy twór
Na północnym biegunie Saturna znajduje się nietypowy twór. Nie porusza się on względem powierzchni planety. Sześciokątny twór, którego krawędzie sięgają 78⁰ szerokości północnej, jest stałym elementem powierzchni. Twór ten jest podobny do sześciokątnego wiru, w którym wiatry obijają się o kąty sześcianu. Ma on średnicę 4-krotnie większą od kuli ziemskiej i sięga 100 km w głąb planety. Po obrzeżach sześciokąta już od ponad 20 lat krąży „chmura gazów”.

20 Na razie loty na Saturna są zarezerwowane dla sond bezzałogowych, gdyż wylądowanie na tej planecie nie jest możliwe. Można jedynie wylądować, na którymś z jego księżyców.

21 Na jednym z księżyców Saturna – Tytanie wylądowała już sonda.
Tytan – jest księżycem przypominającym planetę. Lądując tam opadałbyś przez marznący deszcz związków organicznych ku zimnym oceanom ciekłego metanu i etanu. Z powierzchni mórz wynurzałyby się lodowe wyspy. Niebo zasnute byłoby brązowo – czerwoną mgłą, przez którą z trudem przesączały by się słabe promienie słoneczne.

22 Przelot przez pierścienie Saturna byłby bardzo niebezpieczny.

23 Byłoby to niebezpieczne, ponieważ tworzące pierścienie odłamki skalne krążą bardzo szybko, a niektóre mogą dochodzić do wielkości ponad 50 m.

24 Źródło: Obrazki m.in. ze stron: Film: Kosmos sezon 1 odcinek 8 „Saturn – Władca Pierścieni” Książka: „Wszechświat” wydawnictwo >DEBIT<


Pobierz ppt "Lot na Saturna Wykonały: Martyna August Magdalena Czerwińska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google