Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FilozofiA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FilozofiA."— Zapis prezentacji:

1 filozofiA

2 O Filozofii: Filozofia ( umiłowanie mądrości )-rozważanie na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, wartość, umysł, język …

3 Trzej wielcy myśliciele starożytności:
FILOZOFOWIE: Trzej wielcy myśliciele starożytności: Platon Arystoteles Sokrates

4 Sokrates „Wiem, że nic nie wiem" - dewiza Sokratesa.
Sokrates ( p.n.e.) „Wiem, że nic nie wiem" - dewiza Sokratesa. Zainteresowania Sokratesa skupiały się na sprawach ludzkich. Człowiek powinien zabiegać o dobro najwyższe, jakim jest cnota. Cnota zaś, to według Sokratesa moralne zalety człowieka, właściwe tylko gatunkowi ludzkiemu, takie jak: sprawiedliwość, odwaga, panowanie nad sobą.

5 Sokrates ( p.n.e.) „Wiem, że nic nie wiem" - dewiza Sokratesa. Zainteresowania Sokratesa skupiały się na sprawach ludzkich. Człowiek powinien zabiegać o dobro najwyższe, jakim jest cnota. Cnota zaś, to według Sokratesa moralne zalety człowieka, właściwe tylko gatunkowi ludzkiemu, takie jak: sprawiedliwość, odwaga, panowanie nad sobą.

6 Platon Platon ( p.n.e.) Filozofia Platona, szczególnie jego nauka o duszy i niewidzialnym świecie idei silnie oddziaływała na chrześcijaństwo. Platon uznawał dualizm świata: świat idei (idealny) - niedostępny zmysłom oraz świat materialny. Instrumentem poznania jest dusza. Platon jest również autorem koncepcji idealnego państwa, w którym władzę sprawowaliby filozofowie, kierując się ideami dobra, prawdy i piękna

7 Arystoteles Arystoteles (384 -322 p.n.e.)
„Medem agan” - nie przesadzaj w niczym. Zachowując umiar, kierując się rozumem, panując nad namiętnościami, żyjąc we wspólnocie (koniecznie!), osiągniesz szczęście.

8 Dziękuję za uwagę !!! Alicja nawara 

9 KORZYSTAŁAM Z : „Leksykon wiedzy szkolnej” Wikipedia


Pobierz ppt "FilozofiA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google