Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publiczne Gimnazjum im. Ks. G. Piramowicza w Maciejowicach OSIĄGNIĘCIA SAMORZĄDU W MACIEJOWICACH. Samorząd Gminny w Maciejowicach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publiczne Gimnazjum im. Ks. G. Piramowicza w Maciejowicach OSIĄGNIĘCIA SAMORZĄDU W MACIEJOWICACH. Samorząd Gminny w Maciejowicach."— Zapis prezentacji:

1 Publiczne Gimnazjum im. Ks. G. Piramowicza w Maciejowicach OSIĄGNIĘCIA SAMORZĄDU W MACIEJOWICACH. Samorząd Gminny w Maciejowicach

2 Maciejowice z lotu ptaka

3 Kilka informacji o naszej gminie: Historia naszej gminy sięga nawet XII wieku. Najważniejszym wydarzeniem w historii naszej miejscowości była bitwa w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, która rozegrała się 10 X 1794r. Gmina Maciejowice położona jest na prawym brzegu Wisły, na południowym krańcu województwa mazowieckiego i wchodzi w skład powiatu garwolińskiego. Gmina ma charakter rolniczy. W gminie Maciejowice znajduje się 35 sołectw. Główną osią komunikacyjną dla obszaru gminy jest droga nr 801 prowadząca z Warszawy do Puław i Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Najcenniejszym zespołem zabytkowym w gminie Maciejowice jest siedziba Zamoyskich w Podzamczu, oraz kościół pochodzący z XVIII w. Warto także zobaczyć prostokątny rynek z kilkoma budynkami z XIX wieku oraz Ratuszem w centrum. Obecnie wójtem gminy jest p. Sylwester Dymiński. Źródło: www.maciejowice.pl - wejdź na stronęwww.maciejowice.plwejdź na stronę

4 Najbardziej jestem dumny z przeprowadzenia gazyfikacji, zbudowania kanalizacji i wodociągu; z remontu ulicy Tadeusza Kościuszki, jest tam ścieżka rowerowa, odwodnienie, koszt remontu wyniósł pięć milionów złotych Ulica Tadeusza Kościuszki jest nawet na miarę UE. Przez ostatnie trzy lata położono 15 nowych odcinków dróg, np. w Antoniówce, Samogoszczy, Kobylnicy. Samorząd potrafi pozyskiwać środki na różne cele z UE i urzędu wojewódzkiego. Na pierwszym miejscu dla mnie jest budowa wodociągu 3 lata temu. Ważne jest także odnowienie dróg i chodników w Maciejowicach. Dobrze, że jest wodociąg, ale nic innego w naszej wsi nie powstało. Wywiady z mieszkańcami gmin Cytaty dotyczące zmian w infrastrukturze gminy :

5 Gospodarka Uwolniono rynek – każdy może założyć sam działalność gospodarczą (…) ale nie ma gwarancji stałej pracy. Powstały nowe zakłady pracy lub rozbudowały się stare: Metrol, Feniks, Ubojnie, Stawex, Tartak. Powstały nowe sklepy. Nowy właściciel wyremontował dawny pawilon, dzięki czemu powstała wizytówka Maciejowic Stanica Kościuszkowska, czyli kompleks, gdzie jest restauracja, sale bankietowe. Jeśli chodzi natomiast o zmiany dotyczące gospodarki (…) każdy może w chwili obecnej sam podjąć działalność gospodarczą, (…) ale z drugiej strony nie ma gwarancji pracy w firmie prywatnej. Bezrobocie spadło, ale wiele osób wyjechało za granicę.

6 Estetyka i zdrowie Zbudowany został nowy ośrodek zdrowia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe – jestem zadowolony. Dzięki rożnym instytucjom otrzymaliśmy nowy pojazd dla strażaków. Zbudowano nowy przystanek autobusowy. Zadbano o park. Ustawiono ładne ławeczki. Odnowiono budynek OSP. Ułożono piękne chodniki. Samorząd ma bardzo duże zasługi w utrzymaniu i konserwacji zabytków w Maciejowicach. (…)odnowiono kawałek ulicy i chodniki, urząd gminy, GOK. Obok budynku gminy są posadzone kwiaty. Ustawiono nowe tablice ogłoszeń na ulicach.

7 Edukacja i zaplecze. Utworzono boisko z trybunami. Odremontowano podstawówkę i wybudowano gimnazjum. Skomputeryzowano szkoły. W Maciejowicach powstało kilka ścieżek rowerowych. Oświata zmieniła się nie do poznania – nowe placówki, wyposażenie, wiele dodatkowych zajęć. Planujemy w przyszłości budowę Orlika; remontowany jest stadion. Nowe szkoły w Antoniówce, we Wróblach, gimnazjum w Maciejowicach, następnie w Samogoszczy. To są nowe budynki. Młodzież ma większe możliwości edukacyjne, ponieważ szkoła bardzo się zmieniła. Powstały klasy lepiej przystosowane do nauki danego przedmiotu. Odnowiono jadalnię oraz podłogę sali gimnastycznej. Młodzież częściej wyjeżdża na wycieczki i zawody sportowe. Nauczyciele, którzy uczą muszą mieć stopień magistra danego przedmiotu. Także bardzo zmieniła się sama oświata. Pod względem wiedzy nauczycieli, pomocy psychologa, pedagoga, dodatkowych zajęć wyrównawczych i innych.

8 Obywatel,, Każdy mieszkaniec może zabrać głos, upodmiotowiono obywatela. Co raz więcej jest w urzędach młodych ludzi, po studiach. Są oni bardziej asertywni i empatyczni(...) Urzędnicy starają się być bliżej spraw zwykłych ludzi. Współpraca między urzędnikami a mieszkańcami układa się dobrze. Często pomagają, ale równie często nie mają czasu dla zwykłych zjadaczy chleba. W gminie odbywają się posiedzenia Rady Gminy, na które mogą przyjść mieszkańcy i dowiedzieć się wielu rzeczy. Każdy obywatel może przyjść na sesję, może zabrać głos, może być przeprowadzone referendum w każdej sprawie. Gmina posiada stronę internetową, gdzie można się dowiedzieć o przetargach, zebraniach, ogłoszeniach.

9 Środowisko Ludzie dostają worki na segregację śmieci. Dbałość o środowisko nie poprawiła się. Mieszkańcy wyrzucają do lasów, rzek śmieci i szczególnie niebezpieczne pojemniki po środkach do oprysków. Nie ma skupu odpadów wtórnych, jest tylko odbiór. Nie ma dostatecznie dużej świadomości o konieczności ochrony środowiska. Na terenie szkoły są pojemniki do segregacji śmieci. W lasach jest bardzo dużo wyrzucanych śmieci.

10 Problemy Policjanci nie reagują na nic (…) dobrym przykładem jest napad na bank pod samą komendą. Nic nie jest konsultowane z obywatelami według mnie. Na przystankach rozkłady są często niszczone i nikt nie dba o to, żeby to zmienić. Na terenie gminy jest jednak duże bezrobocie. Jest wiele osób na rencie i emeryturze. Przychodzi na głosowanie 40 %, obywatel jeszcze nie wie co to znaczy kartka wyborcza. Realizacja rożnych projektów idzie bardzo powoli. Niektóre są niedokończone, np. drogi.

11 Infrastruktura Gazyfikacja przeprowadzona w 1993 r. Kanalizacja przeprowadzona w 2004 r.

12 Infrastruktura W 2006 r. Powstała stacja uzdatniania wody w Pogorzelcu. Sieć wodociągowa obejmuje Maciejowice, Podzamcze, Pogorzelec, Polik. Nowe chodniki.

13 Infrastruktura - Drogi Nowa nawierzchni drogi do Antoniówki Świerżowskiej Generalny remont ul. Tadeusza Kościuszki Dzięki pozyskiwaniu środków i inwestycjom wyremontowano 15 odcinków dróg w gminie.

14 Gospodarka Budynek Stanicy Kościuszkowskiej Ratusz, w którym znajduje się m.in. Muzeum Tadeusza Kościuszki

15 Edukacja Są to nowe szkoły, które powstały wraz z reformą oświaty. Gimnazjum w Maciejowicach Zespół Szkól w Samogoszczy

16 Edukacja Fundamenty pod halę sportową. Wioska Internetowa w Samogoszczy

17 Modernizacja Modernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Maciejowicach Modernizacja budynku Publicznego Przedszkola w Maciejowicach Będący w toku remont Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji

18 Podzamcze Nowy zbiornik retencyjny Izba Przyrodnicza przy Leśniczówce Remontowany Pałac Zamojskich

19 Podsumowanie W naszej pracy wykorzystałyśmy własnoręcznie wykonane zdjęcia oraz zdjęcie ze strony gminy - Maciejowice z lotu ptaka oraz wywiady z naszymi rodzicami. Podczas pracy nad projektem przeprowadziłyśmy wywiad z wójtem p. Sylwestrem Dymińskim. Cytaty z tej rozmowy także znalazły się wśród wypowiedzi. Podsumowując 20 lat samorządu w naszej gminie, doszłyśmy do wniosku, że mimo wielu niedociągnięć, problemów, zaniechań wartość istnienia władzy, która jest tak blisko obywateli jest nieoceniona. W historii dokonań naszych władz samorządowych działalność ich w ciągu kilku ostatnich lat nabrała niezwykłego przyspieszenia. Uważamy, że wynika to z poprawienia się umiejętności szukania i zdobywania funduszy z rożnych źródeł – Unii Europejskiej, Urzędu Wojewódzkiego, Funduszu Ochrony Środowiska. Zwykli obywatele to zauważają i może w większym stopniu poczują się odpowiedzialni za swoją małą Ojczyznę.

20 Ewelina Paśnik 1994, III c Aneta Wróbel 1994, III c Magdalena Zegarska 1994, III c Agnieszka Stefaniak 1994, III c Dorota Utnicka 1994,III c Paulina Samulnik 1994,III c Publiczne Gimnazjum im. Ks. G. Piramowicza w Maciejowicach Opiekun: Iwona Seremak E-mail: serka@wp.pl W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Publiczne Gimnazjum im. Ks. G. Piramowicza w Maciejowicach OSIĄGNIĘCIA SAMORZĄDU W MACIEJOWICACH. Samorząd Gminny w Maciejowicach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google