Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święta w Polsce Jakub Kasperek Kl. 1F.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święta w Polsce Jakub Kasperek Kl. 1F."— Zapis prezentacji:

1 Święta w Polsce Jakub Kasperek Kl. 1F

2 Najważniejsze święta :
1sycznia – Nowy Rok, obchodzony na zakończenie obecnego roku 6 stycznia – Trzech Króli, Jest ono obchodzone od pierwszych wieków naszej ery, również w obrządku prawosławnym. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Na drzwiach powinno się napisać KMB (Kacper, Melchior, Baltazar) 12 luty – Tłusty Czwartek, to w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tego dnia dopuszczone, a nawet wskazane jest wielkie obżarstwo. Najpopularniejszym przysmakiem są oczywiście pączki

3 18 luty – Popielec, Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku . W XI wieku postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku

4 29 marca – Niedziela Palmowa, w tą niedzielę ludzie przychodzą na Mszę Św. z ozdobnymi palmami
2 kwietnia – Wielki Czwartek, święta ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Przypada w Wielkim Tygodniu, 3 dni przed Wielkanocą. Wieczorem rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Obchodzone przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Może wypaść pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia

5 3 kwietnia – Wielki Piątek, dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. 4 kwietnia – Wielka Sobota, przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej. 5 kwietnia – Wielkanoc, najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo. W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

6 17 maja – Wniebowstąpienie, wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. W Polsce w Kościele rzymskokatolickim uroczystość ta – zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregancji ds.. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – od 2004 r. obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocną. 24 maja – Zesłanie Ducha Św. , Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą, potocznie Zielonymi Świątkami. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej. W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy.

7 4 czerwca – Boże Ciało, Święto Najświętszego Ciała Chrystusa, potocznie zwana także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, a w tradycji ludowej: Boże Ciało) – w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, święto nakazane. 1 listopada – Wszystkich Św. , rzymskokatolicka uroczystość (część innych kościołów również ją uznaje, w tym anglikański i wiele z luterańskich) obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych.

8 2 listopada – Dzień Zaduszny, Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary mogą jeszcze przebywać w czyśccu. Obecnie groby odwiedza się raczej w dzień Wszystkich Świętych, który jest dniem wolnym od pracy 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia, (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.

9 25 grudnia – Boże Narodzenie, w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.

10 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Święta w Polsce Jakub Kasperek Kl. 1F."

Podobne prezentacje


Reklamy Google