Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 1sycznia – Nowy Rok, obchodzony na zakończenie obecnego roku  6 stycznia – Trzech Króli, Jest ono obchodzone od pierwszych wieków naszej ery, również.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " 1sycznia – Nowy Rok, obchodzony na zakończenie obecnego roku  6 stycznia – Trzech Króli, Jest ono obchodzone od pierwszych wieków naszej ery, również."— Zapis prezentacji:

1

2

3  1sycznia – Nowy Rok, obchodzony na zakończenie obecnego roku  6 stycznia – Trzech Króli, Jest ono obchodzone od pierwszych wieków naszej ery, również w obrządku prawosławnym. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Na drzwiach powinno się napisać KMB (Kacper, Melchior, Baltazar)  12 luty – Tłusty Czwartek, to w tradycji chrześcijańskiej ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tego dnia dopuszczone, a nawet wskazane jest wielkie obżarstwo. Najpopularniejszym przysmakiem są oczywiście pączki

4  18 luty – Popielec, Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku

5  29 marca – Niedziela Palmowa, w tą niedzielę ludzie przychodzą na Mszę Św. z ozdobnymi palmami  2 kwietnia – Wielki Czwartek, święta ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Przypada w Wielkim Tygodniu, 3 dni przed Wielkanocą. Wieczorem rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. Obchodzone przez różne wyznania chrześcijańskie na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Może wypaść pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia

6  3 kwietnia – Wielki Piątek, dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.  4 kwietnia – Wielka Sobota, przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej.  5 kwietnia – Wielkanoc, najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo.  W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

7  17 maja – Wniebowstąpienie, wstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. W Polsce w Kościele rzymskokatolickim uroczystość ta – zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregancji ds.. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – od 2004 r. obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocną.  24 maja – Zesłanie Ducha Św., Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą, potocznie Zielonymi Świątkami. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej. W Polsce pierwszy dzień Zielonych Świąt jest dniem wolnym od pracy.

8  4 czerwca – Boże Ciało, Święto Najświętszego Ciała Chrystusa, potocznie zwana także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, a w tradycji ludowej: Boże Ciało ) – w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, święto nakazane.  1 listopada – Wszystkich Św., rzymskokatolicka uroczystość (część innych kościołów również ją uznaje, w tym anglikański i wiele z luterańskich) obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych.

9  2 listopada – Dzień Zaduszny, Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, polscy katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, których dusze według ich wiary mogą jeszcze przebywać w czyśccu. Obecnie groby odwiedza się raczej w dzień Wszystkich Świętych, który jest dniem wolnym od pracy  24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia, (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.

10  25 grudnia – Boże Narodzenie, w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.

11


Pobierz ppt " 1sycznia – Nowy Rok, obchodzony na zakończenie obecnego roku  6 stycznia – Trzech Króli, Jest ono obchodzone od pierwszych wieków naszej ery, również."

Podobne prezentacje


Reklamy Google