Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Żołnierze Wyklęci Żołnierze niezłomni - Armii Krajowej”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Żołnierze Wyklęci Żołnierze niezłomni - Armii Krajowej”"— Zapis prezentacji:

1 „Żołnierze Wyklęci Żołnierze niezłomni - Armii Krajowej”
Patryk Kończak I LO

2 „Żołnierze Wyklęci” Nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym „Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni -Armii Krajowej”.

3 Żołnierze Wyklęci Zofia Książek-Bregułowa była łączniczką w zgrupowaniu AK "Krybar" do dnia, kiedy została ranna. Było to 5 września 1944 r., jeden z pocisków eksplodował przed nią raniąc jej nogi, klatkę piersiowa, głowę i oczy, odbierając wzrok. Nasza Patronka Zofia Książek-Bregułowa uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

4 „Żołnierze Wyklęci, Niezłomni”
Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne  –antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki , stawiający opór sowietyzacji Polski podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

5 „Żołnierze Wyklęci, Niezłomni ”
Członkowie niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz„ Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec  1947)

6 „Żołnierze Wyklęci, Niezłomni”
Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.

7 „Żołnierze Wyklęci, Niezłomni”
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na tysięcy osób. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami, osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i powyborczej amnestii, po której podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób. Danuta Siedzikówna– „Inka”

8 „Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni”
Termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił  Jerzy Śląski. W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia. Już w roku 1943 w związku z niemieckimi klęskami na wschodnim froncie dowództwo AK rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji przez ZSRR.

9 „Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni”
Powstała organizacja NIE łącząca struktury cywilne i wojskowe, mająca na celu samoobronę i podtrzymywanie morale polskiego społeczeństwa w oczekiwaniu na wojnę Zachodu z ZSRR. Organizacja ta jednak została znacznie osłabiona w wyniku akcji „Burza” i Powstania Warszawskiego. Dodatkowym ciosem było aresztowanie dwóch najważniejszych osób w konspiracji: gen. bryg. Emila Fieldorfa i gen. bryg. Leopolda Okulickiego. 7 maja 1945 rozwiązano NIE i powołano nową organizację: Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, która przetrwała kilka miesięcy i została zastąpiona Ruchem Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”. Gen. bryg. August Emil Fieldorf

10 Muzeum Armii Krajowej im. gen
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” – jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Muzeum powstało na mocy uchwał Rady Miasta Krakowa oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego i zostało wpisane do Rejestru Instytucji Kultury 29 czerwca 2000. Zostało mu nadane imię pochodzącego z Krakowa Augusta Emila Fieldorfa „Nila” - dowódcy Kedywu AK oraz zastępcy komendanta głównego Armii Krajowej.

11 „Noc Muzeów” Wystawa „Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni”

12 „Noc Muzeów” - Wystawa „Żołnierze Wyklęci”

13 „Noc Muzeów”

14 „Noc Muzeów”

15 „Noc Muzeów”

16 Źródła

17 „Noc Muzeów” Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "„Żołnierze Wyklęci Żołnierze niezłomni - Armii Krajowej”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google