Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z. Korzeniewski, DODN Wpływ typu osobowości na styl komunikacji i sposób budowania relacji… Doświadczeni obserwatorzy zrobią to w kilka minut.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z. Korzeniewski, DODN Wpływ typu osobowości na styl komunikacji i sposób budowania relacji… Doświadczeni obserwatorzy zrobią to w kilka minut."— Zapis prezentacji:

1 Z. Korzeniewski, DODN Wpływ typu osobowości na styl komunikacji i sposób budowania relacji… Doświadczeni obserwatorzy zrobią to w kilka minut

2 Z. Korzeniewski, DODN Podstawowy cel prezentacji To próba odpowiedzi na pytania: 1. jak nauczyć się rozpoznawać…, również swój typ? 2. jak z nimi rozmawiać? 3. jak wydawać polecenia, aby wykonywali je bez sprzeciwu?

3 Z. Korzeniewski, DODN Informacje ogólne Osobowości introwertyczne (neurotyczne) odznaczają się chwiejnością emocjonalną. Są mało odporne na frustracje, często odczuwają niepokój, lęk, mogą przejawiać agresję w różnych formach, cierpią na fobie, a także różnego typu zahamowania.

4 Z. Korzeniewski, DODN Informacje ogólne Osobowość ekstrawertyczna jest stanem dojrzałości emocjonalnej. Ekstrawertycy są towarzyscy, otwarci, serdeczni, chętni do współpracy. Wyższa aktywność mózgu w reakcjach na twarze wyrażające radość ułatwia kontakty społeczne. Reakcja na twarze przerażone- jest wynikiem ewolucji, co odzwierciedla jak ważne jest dla przeżycia wyłapywanie sygnałów o zagrożeniu płynącym ze środowiska.

5 Z. Korzeniewski, DODN Mocne i słabe strony osobowości Wszyscy jesteśmy posiadaczami i mocnych, i słabych stron. Wady- skrajności, nad którymi można pracować. Zalety- skarb, szczególnie gdy połączymy je odpowiednio z cechami naszych partnerów czy współpracowników.

6 Z. Korzeniewski, DODN Sangwinik Uwielbia towarzystwo, jest wylewny, chętny do zabawy w każdej chwili, nie znosi zwykłych, rutynowych czynności.

7 Z. Korzeniewski, DODN Sangwinik Trudno to pojąć obowiązkowemu melancholikowi, z pewnością zaakceptuje słabe strony sangwinika flegmatyk, bo ma cierpliwość i tolerancję dla innych. Z cholerykiem życie może być ciekawe, ale trudne, bo z tego układu najczęściej wynika wojna o władzę.

8 Z. Korzeniewski, DODN Choleryk Uważa, że zawsze ma rację, energia nie pozwala na wypoczynek. Zapracowany, nie znosi sprzeciwu i ludzkich słabości. Grono znajomych stanowią osoby podobne. Ludzi o innym temperamencie nie zauważa lub nie toleruje. Są dla niego nieudacznikami.

9 Z. Korzeniewski, DODN Choleryk Jeżeli już znajdzie przyjaciół- wytyka im błędy i daje odpowiednie instrukcje. Sam z kolei nie pozwala im na udzielanie porad. Trudno z nim żyć. Ponieważ dostrzega logiczne rozwiązania, ma szansę funkcjonować z każdym pod warunkiem, że będzie ustalone terytorium działania.

10 Z. Korzeniewski, DODN Melancholik Ceni sobie życie spokojne i zorganizowane, nadmiernie zwraca uwagę na porządek (pedanteria). Oddaje się rozmyślaniom, twórczości. Potrzebuje samotności. Stawia dalekowzroczne cele i je realizuje. Spokojnie słucha. W wyborze partnera może przeszkodzić mu perfekcjonizm. Nadmierne wymagania- mogą spowodować, że zostaje sam i dopada go depresja.

11 Z. Korzeniewski, DODN Melancholik Może rozweselić się przy boku sangwinika, ale gdy przymruży oczy na jego roztargnienie. Flegmatyk spełni oczekiwania, ale może być nudno. Choleryk nie zrozumie minorowych nastrojów, ale może z nim zrobić dużo rzeczy.

12 Z. Korzeniewski, DODN Flegmatyk Spokojny, opanowany, nie spieszy się, nie wchodzi w drogę innym, wysłucha, poświeci czas dla przyjaciół, świetnie radzi sobie z konfliktami. Cierpliwy, dotrzymuje tajemnicy. Na tyle zrównoważony, że potrafi żyć z człowiekiem o każdym temperamencie.

13 Z. Korzeniewski, DODN Flegmatyk Tonuje stale pomysły sangwinika, nie przejmuje się krytyką choleryka, nie stara się sprostać wszystkim wymaganiom melancholika. Jest realistą i nie oczekuje idealnego związku. Ponieważ zaniedbuje obowiązki potrzebuje kogoś, kto będzie go delikatnie inspirował do działania. Melancholik zrobi to lepiej niż choleryk, bo ten będzie wywierał zbyt silny nacisk.

14 Z. Korzeniewski, DODN Wnioski Gdy wiemy kim jesteśmy i dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej, uczymy budować się harmonijne relacje z ludźmi. Zrozumienie faktycznych różnic między temperamentami uwalnia stosunki z innymi od niepotrzebnych napięć.

15 Z. Korzeniewski, DODN Wnioski Nie próbujemy wtedy wpływać na kogoś, aby stał się podobnym do nas. Skłonni jesteśmy natomiast zaakceptować jego odmienny sposób postępowania. Znając temperament jakiegoś człowieka, możemy przewidzieć jego reakcje w określonych sytuacjach, co z pewnością uchroni nas przed porażkami w relacjach.

16 Z. Korzeniewski, DODN Poszukiwanie wrażeń U ekstrawertyka jest biologicznie uwarunkowane w taki sam sposób, jak pragnienie spokoju u introwertyka. Psychicznie nadpobudliwego introwertyka w taki samym stopniu denerwują silniejsze bodźce, w jakim ekstrawertyk czerpie z nich przyjemności.

17 Z. Korzeniewski, DODN Relacje E - I, I - E Ekstrawertyk uważa introwertyka na osobę nudną, skrytą, nieinteresującą. Introwertyk zaś ekstrawertyka za kogoś usiłującego skupić na sobie uwagę, płytkiego i głośnego.

18 Z. Korzeniewski, DODN Ekstremalny Ekstrawertyk Porusza się i mówi szybciej niż normalnie, kręci się niespokojnie, prędzej się nudzi, częściej niż introwertyk czuje potrzebę oglądania i dotykania, ubiera się w stroje zwracające uwagę, gwałtowniej gestykuluje, prezentuje szerszą gamę wyrazów twarzy.

19 Z. Korzeniewski, DODN Komunikacja werbalna a osobowość Introwertycy generalnie stosują sformułowania bardziej oficjalne, z bardziej złożonymi konstrukcjami gramatycznymi. Ekstrawertycy mówią szybciej, mniej jest niewypełnionych pauz, szybsze reakcje, itp..

20 Z. Korzeniewski, DODN Neurotyczność- sygnały Nie jest trudno rozpoznać ludzi niezrównoważonych emocjonalnie: częściej boli ich głowa, może dlatego, że po prostu częściej zauważają ból głowy, nerwica: niepokój, częsta zmiana nastrojów, poczucie osamotnienia, pesymizm, ulegają różnego rodzaju fobiom, łatwiej wpadają w depresję.

21 Z. Korzeniewski, DODN Niestabilność psychiczna będąca skutkiem depresji Osoba zaniepokojona. W depresji wydaje się przyjmować wyraz twarzy wyrażający dręczący je zaskoczenie, strach, smutek (pochmurna mina, brak wyrazu).

22 Z. Korzeniewski, DODN Niestabilność psychiczna będąca skutkiem depresji Unika kontaktu wzrokowego, zaniepokojona- rzuca szybkie spojrzenia dookoła siebie, jak gdyby zawsze poszukiwała potencjalnego zagrożenia. (Osoba zrównoważona emocjonalnie- kontakt wzrokowy utrzymuje dłuższy czas).

23 Z. Korzeniewski, DODN Niestabilność psychiczna będąca skutkiem depresji Gesty- są mniej liczne, pełne wahania, niezdecydowane, zaniepokojeni częściej dotykają samych siebie, kręcą się niespokojnie i bez celu. Postawa ciała- człowiek wygląda na bezsilnego, pozbawionego energii, a nawet zawstydzonego.

24 Z. Korzeniewski, DODN Niestabilność psychiczna będąca skutkiem depresji Niestabilność emocjonalną najlepiej rozpoznać w obszarze kontaktów fizycznych. Hipochondria związana z nerwicą powoduje, że ci ludzie panicznie obawiają się wszelkiego typu kontaktów, które mogą doprowadzić do zarażenia ich przez dotyk.

25 Z. Korzeniewski, DODN Niestabilność psychiczna będąca skutkiem depresji Z niską samooceną łączy się niepokój, co do ich własnej „wartości dotykowej”. Czynnik winy w neurozie doprowadzić może do połączenia dotyku z wyrazem seksualnego zainteresowania, przez co kontakt fizyczny wydaje się niemożliwy.


Pobierz ppt "Z. Korzeniewski, DODN Wpływ typu osobowości na styl komunikacji i sposób budowania relacji… Doświadczeni obserwatorzy zrobią to w kilka minut."

Podobne prezentacje


Reklamy Google